Reklama

Reklama

Czy można zadać pracę domową na weekend? Odpowiedź prawnika zaskakuje

Czy nauczyciel może zadać pracę domową na weekend? Niejeden uczeń i niejeden rodzic zachodzi w głowę, czy jest to zgodne z przepisami. Dni wolne powinny przecież być wolne nie tylko z nazwy. Z drugiej strony praca ucznia nie jest ograniczona tylko do godzin lekcyjnych. Kwestią tą zajął się pewien prawnik.

Zadanie domowe na weekend? Sytuacja jest skomplikowana

Czy uczniowie są przeciążeni zadaniami zadawanymi do odrobienia w domu? Jest to kwestia sporna. Wielu rodziców odpowie na to pytanie inaczej. Uczniowie oczywiście stwierdzą, że tak — któż nie chciałby mieć zupełnie wolnej soboty i niedzieli? Sytuacja jest dość skomplikowana.

Z jednej strony nauczyciel musi przerobić materiał, na co często brakuje czasu, a ze strony drugiej prace domowe na weekend uderzają w jakość życia dzieci i nastolatków. 

"Ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, że dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym, w tym kultywowania tradycji wspólnego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem, a także wywiązywania się z obowiązków domowych, które również odgrywają istotną funkcję wychowawczą" - podkreślał Rzecznik Praw Dziecka. 

Reklama

Czytaj również: Minimalna temperatura w szkole a nauka zdalna. Stacjonarne zajęcia będą odwołane?

"Czy nauczyciel może zadać pracę domową na weekend?". Co na to prawnik?


Wygląda więc na to, że nie ma przepisu, który zabraniałby zadawania prac domowych w czasie weekendu, a jednocześnie kłóci się to z prawem ucznia do wypoczynku.  Kwestię tę pojął też aktywny na TikToku prawnik nagrywający porady. Zapytany, czy nauczyciel może w piątek zadać zadanie na poniedziałek, odpowiada przecząco. 

Edukacja ekonomiczna inna dla dziewczynek i dla chłopców? "Nasze zachowania wzmacniają stereotypy" 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka | praca domowa | weekendy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy