Czy robienie zdjęć przy urnie wyborczej jest dozwolone? Oto oficjalne ustalenia

W dniu wyborów w mediach społecznościowych często pojawiają się zdjęcia "selfie", które mnóstwo osób wykonuje przy urnach wyborczych. Robią je sobie nie tylko zwykli obywatele, ale również politycy i osoby publiczne. Nie każdy zastanawia się wówczas, czy robienie takich zdjęć jest w ogóle dozwolone. Głos w tej sprawie zabrała Państwowa Komisja Wyborcza.

Zasady dotyczące robienia zdjęć w lokalach wyborczych są jasne. Mało kto je zna
Zasady dotyczące robienia zdjęć w lokalach wyborczych są jasne. Mało kto je znaEast News

Czy dozwolone jest robienie zdjęć przy urnach wyborczych?

W lokalach wyborczych najczęściej powstają zdjęcia robione "z ręki" czyli tzw. selfie lub też uwieczniany jest moment wrzucania kart do głosowania do urn. Mimo że robi to cała masa osób, mało kto zastanawia się, czy takie działanie jest w ogóle dozwolone i zgodne z obowiązującymi tam zasadami. Wątpliwości te postanowiła rozwiać Państwowa Komisja Wyborcza, wydając oficjalny komunikat.

Można sobie zrobić zdjęcie przy wrzucaniu głosów do urn za zgodą przewodniczącego komisji.
poinformowało biuro prasowe Państwowej Komisji Wyborczej

Jak podała szefowa Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak, robienie zdjęć przy urnach wyborczych jest więc dozwolone, jednak tylko i wyłącznie za zgodą przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Takie działanie nie może jednak być powodem zamieszania w lokalu - w jakikolwiek sposób zakłócać powagi głosowania, porządku w obwodowej komisji, czy też naruszać praw innych osób przebywających w lokalu wyborczym - w tym również prawa do ochrony wizerunku.

Jakich zdjęć nie należy robić w lokalach wyborczych?

Z pewnością podczas oddawania głosów w lokalach wyborczych nie jest dozwolone fotografowanie osób zasiadających w komisji czy też sposobu głosowania swojego i innych. Lepiej będzie powstrzymać się także od robienia zdjęć kartom do głosowania jak i samej urnie.

15 października 2023 odbędą się wybory parlamentarne

Już w najbliższą niedzielę, 15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarne - do Sejmu i Senatu. W wyniku głosowania wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów, którzy sprawować będą czteroletnią kadencję. Na ten sam dzień zaplanowane jest także referendum. Głosy oddawać będzie można w lokalach wyborczych na terenie całego kraju w godzinach od 7:00 do godziny 21:00, o ile żadna z komisji wyborczych nie postanowi wydłużyć głosowania.

W dniu głosowania nie należy fotografować samej urny wyborczej jak i pracy komisji
W dniu głosowania nie należy fotografować samej urny wyborczej jak i pracy komisji East News

Co należy zabrać na wybory parlamentarne?

Aby móc zagłosować konieczny będzie przede wszystkim dokument potwierdzający tożsamość, może być to:

  • dowód osobisty
  • paszport
  • prawo jazdy
  • legitymacja studencka

Głos jest ważny, jeśli w okienku postawiony zostanie znak "X" - przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na jednej z wybranych list. Głos zostanie uznany za nieważny, jeśli symbol  "X" widniał będzie na więcej niż jednej liście kandydatów, lub też nie zostanie wcale postawiony.

Zgodnie z art. 104 Kodeksu wyborczego kampania wyborcza musi zostać zakończona na 24 godziny przed dniem głosowania - z uwagi na to tegoroczna skończyła się w nocy z 13 na 14 października o godzinie 24.00, w tym też momencie rozpoczęła się cisza wyborcza.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 70: Joanna Górska i Robert SzulcINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas