Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może wielu zaskoczyć

Katolicy nie mają wątpliwości, że uczestnictwo we mszy świętej odprawianej w Boże Narodzenie jest dla nich obowiązkowe. Wątpliwości pojawiają się jednak w przypadku drugiego dnia świąt. 26 grudnia obchodzone jest wspomnienie św. Szczepana. Kościelne przepisy jasno wskazują, czy w tym dniu trzeba iść do kościoła.

Zastanawiając się, czy 26 grudnia wierni powinni pójść do kościoła, trzeba wziąć pod uwagę Kodeks Prawa Kanonicznego
Zastanawiając się, czy 26 grudnia wierni powinni pójść do kościoła, trzeba wziąć pod uwagę Kodeks Prawa Kanonicznego123RF/PICSEL

26 grudnia - wspomnienie św. Szczepana

Starszyzna żydowska postawiła go jednak przed Sanhedrynem, czyli najwyższą żydowską instytucją religijną i sądowniczą. Oskarżono go o bluźnierstwo oraz występowanie przeciwko Prawu i Świątyni.

Przeciw diakonowi zeznawali fałszywi świadkowie. Szczepan stracił życie poprzez ukamienowanie po tym, gdy publicznie przyznał się do wiary w Chrystusa. Kult męczennika rozpoczął się w 415 roku po odnalezieniu grobu w Jerozolimie.

Katolicy doskonale wiedzą, że niepojawienie się w kościele 25 grudnia jest grzechem. Wówczas kierują się m.in. pierwszym przykazaniem kościelnym: "W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". Dla wielu zagwozdką jest jednak obecność na mszy drugiego dnia świąt.

Czy 26 grudnia znajduje się na liście świąt nakazanych?
Czy 26 grudnia znajduje się na liście świąt nakazanych?123RF/PICSEL

Czy w drugi dzień świąt trzeba iść do kościoła?

Zastanawiając się, czy 26 grudnia wierni powinni pójść do kościoła, trzeba wziąć pod uwagę Kodeks Prawa Kanonicznego. Kan. 1247 stanowi, że "w niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego".

Na liście świąt nakazanych znajduje się:

  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia 
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego (Święto Trzech Króli) - 6 stycznia 
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - VII Niedziela Wielkanocy 
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
  • Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej) - 15 sierpnia 
  • Uroczystość Wszystkich Świętych - 1 listopada 
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie) - 25 grudnia 

Lista świąt nakazanych nie uwzględnia 26 grudnia, a więc niepojawienie się tego dnia w kościele nie jest grzechem. Drugi dzień świąt, podczas którego wspomina się św. Szczepana, jest jednak istotną uroczystością w Kościele katolickim, a więc duchowni zachęcają do uczestnictwa we mszy świętej, co też wielu wiernych praktykuje.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas