Czy wiesz, jak znaleźć swoich przodków? Zbuduj własne drzewo genealogiczne
Losy naszej rodziny oraz sekrety, które kryją się w przeszłości to temat, który wzbudza ciekawość. Wiele osób skłania się do rozpoczęcia poszukiwań, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą oraz jakie korzenie mają. Od czego warto rozpocząć poszukiwania? Czy każdy ma szansę na odczytanie historii swojego rodu?
Rozwój internetu sprawił, że wiele dokumentów oraz ksiąg parafialnych uległo cyfryzacji. Dzięki temu odczytanie historii naszych przodków, może być proste. Korzystanie z pomocy profesjonalistów często jest kosztowne, a dla niektórych może być niekomfortowe. Na szczęście można znaleźć wiele informacji i ciekawostek na własną rękę. W jaki sposób rozpocząć poszukiwania genealogiczne?
Domowe archiwum — początek poszukiwań
Aby skompletować własne drzewo genealogiczne i odkryć losy naszej rodziny, często wystarczy sięgnąć do domowego archiwum. Wiele osobistych i rodzinnych dokumentów może pomóc ci zlokalizować miejsce pochodzenia rodziny, a tym samym umożliwi ci dalsze i dokładniejsze poszukiwania.
Sprawdź w szafkach, szufladach, na strychu lub w piwnicy, czy uda ci się znaleźć takie dokumenty jak:
- akty urodzenia i chrztu,
- świadectwa szkolne,
- dyplomy,
- legitymacje,
- dokumenty dotyczące służby wojskowej, studiów, małżeństw, pracy,
- akty własności,
- korespondencja,
- pamiętniki,
- albumy ze zdjęciami,
- kalendarze,
- wycinki z gazet.
Uporządkuj je, najlepiej chronologicznie i spróbuj znaleźć istotne informacje o najstarszych członkach swojej rodziny.
Warto także porozmawiać z członkami swojej rodziny. Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu — zabierz ze sobą dyktafon, notatnik oraz długopis. Warto także przygotować aparat, dzięki któremu zrobimy zdjęcia ważnym dokumentom. Rozmawiając z członkami rodziny, zwróć szczególną uwagę na informacje o datach i miejscach pogrzebów, urodzeń, ślubów oraz o wykonywanym zawodzie i wyznaniu. To będzie podstawa, dzięki której dalsze etapy poszukiwań będą prostsze.
Przeczytaj także: Skąd się wzięło twoje nazwisko? Łatwo to sprawdzisz
Tło historyczne - realia życia naszych dziadków
Poznanie losów swojej rodziny często powiązane jest z ważnymi wydarzeniami w historii kraju lub regionu, z którego pochodzimy. Z tego powodu warto także przyjrzeć się tłu historycznemu. Możemy je poznać przez udanie się do lokalnej biblioteki. Zagłębienie się w lokalną prasę oraz publikacje może nam pozwolić nie tylko na poznanie realiów, w jakich żyli nasi krewni, ale także usprawni kolejne etapy poszukiwań.
Równie mocno pomoże nam ustalenie pochodzenia dokumentów, które udało nam się znaleźć. Wiedza, gdzie przechowywane są przydatne dla nas dokumenty pozwoli na udanie się do odpowiedniego miejsca w celu dalszych poszukiwań.
Odkryj zbiory internetowe
W Polsce najstarsze akta metrykalne pochodzą nawet z XVI wieku. Proboszczowie parafii rzymskokatolickich mieli obowiązek je prowadzić w pięciu kategoriach: ochrzczonych, bierzmowanych, zaślubionych, zmarłych oraz zawierających wykazy. Potrzebne informacje można znaleźć nie tylko w aktach metrykalnych, ale także w spisach ludności, księgach kościelnych, aktach stanu cywilnego oraz aktach instytucji wymiaru sprawiedliwości. Uzyskanie informacji, skąd pochodzą dokumenty, które już znaleźliśmy, jest potrzebne, aby udać się do odpowiedniej placówki Archiwum Państwowego.
Nie we wszystkich przypadkach wycieczka do archiwum będzie konieczna. Dzięki cyfryzacji, wiele dokumentów można znaleźć online. Jedną z baz internetowych, gdzie znajdziemy genealogiczną kartotekę jest Geneteka, prowadzona przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Za pomocą nazwiska i miejsca pochodzenia możemy przeszukać dokumenty nawet z XVI i XVII wieku.
Można także liczyć na internetowe bazy danych Archiwum Państwowego. Serwis umożliwia wyszukanie archiwaliów przechowywanych w całej Polsce. Dostęp ma każdy zainteresowany za darmo. Należy jednak pamiętać, że zbiory są niepełne i w dalszym ciągu uzupełniane. Jeśli nie możemy znaleźć potrzebnych dokumentów, jest szansa, że odnajdziemy je w lokalnej placówce.
Możemy także skorzystać z wyszukiwarki Instytutu Pamięci Narodowej. Pozwala on na dostęp do danych osób represjonowanych. Księgi metrykalne można także znaleźć online w zasobach AGAD, czyli Archiwum Głównego Akt Dawnych.
Zobacz także: