Czym czyścić pomnik z granitu, marmuru, piaskowca i lastryko?
Uroczystość Wszystkich Świętych zbliża się milowymi krokami, dlatego coraz częściej odwiedzamy cmentarze. Być może nie każdy o tym wie, ale wybór metody pielęgnacji nagrobka zależy od materiału, z którego jest wykonany. Najbardziej wymagający jest kruchy piaskowiec oraz marmur, a najmniej lastryko. Jakich błędów unikać, żeby nie uszkodzić nagrobnej płyty? Podpowiemy wam, jak przy użyciu sprawdzonych, często domowych, sposobów bezpiecznie i jednocześnie skutecznie wyczyścić i zakonserwować pomnik. <b> Podstawą porządkowanie </b> Od czego powinniśmy zacząć? Zdecydowanie od uporządkowania terenu wokół nagrobka, co z pewnością ułatwi nam późniejsze prace. Pozbądźmy się zalegających wokół gałęzi i pozgrabiajmy liście, a następnie usuńmy z płyty nagrobnej stare znicze, wiązanki i kwiaty. Gdy te czynności będziemy mieć za sobą, możemy śmiało przystąpić do czyszczenia pomnika. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić krok po kroku.
Czym czyścić pomnik z piaskowca?
Jak i czym czyścić delikatny pomnik z piaskowca, aby go nie uszkodzić? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ciepła woda. Po obfitym spłukaniu nią płyty nagrobnej, wszelkie zabrudzenia powinniśmy usuwać miękką szmatką oraz możliwie jak największą gąbką. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnego środka przeznaczonego do piaskowca, możemy użyć rozcieńczonego mydła malarskiego, zwykłego płynu do mycia naczyń lub szamponu do mycia samochodów.
Jeśli na pomniku pojawiły się mchy lub porosty, najpierw należy je zmoczyć, a następnie usunąć miękkim drewnem.
Pamiętaj, że w przypadku czyszczenia nagrobka z piaskowca sprawdza się zasada im łagodniej, tym lepiej. Wszelkie silne detergenty nie są wskazane, a twarde ryżowe szczotki przyniosą nam więcej szkody niż pożytku.
Czym czyścić pomnik z marmuru?
Marmur podobnie jak piaskowiec jest bardzo delikatny i bardzo łatwo go trwale uszkodzić podczas pielęgnacji. Najbardziej destrukcyjne mogą okazać się silne detergenty, zwłaszcza te zawierające kwasy i wybielacze. Aby pozbyć się zabrudzeń z marmurowego pomnika, użyj dużej ilości ciepłej wody, miękkiej szmatki, dużej gąbki, szczoteczki do zębów oraz niejonowych środków czyszczących.
Jak usunąć rdzę?
Jeśli na marmurowej płycie nagrobnej pojawiły się tłuste plamy, możesz je zmyć rozcieńczonym amoniakiem. Rdzy pozbędziesz się stosując pastę wykonaną z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Najlepiej nakładaj ją szczoteczką do zębów bezpośrednio na plamę, pozostaw ją na niej przez kilka minut, a następnie obficie spłucz wodą. Unikaj stosowania octu, bo może powodować zmatowienie nawierzchni, oraz mydła, oleju i kwasku cytrynowego.
Woskowanie
Po ostatnim czyszczeniu, płukaniu i bardzo dokładnym osuszeniu marmurowej płyty warto ją zakonserwować specjalnymi preparatami wykonanymi na bazie wosku lub żywicy. Zapobiegnie to powstawaniu plam po wodzie czy wosku.
Czym czyścić pomnik z naturalnego kamienia?
Tradycyjnie czyszczenie z użyciem szarego mydła i ciepłej wody najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji pomnika wykonanego z naturalnego kamienia. Zalecane jest również dodanie kilku kropli oleju jadalnego, co zapobiegnie wysychaniu kamienia. Jeśli zabrudzenia są bardzo uporczywe, można użyć do ich zmycia rozcieńczonego octu albo wody z dodatkiem amoniaku.
Czym czyścić pomnik z granitu?
Żelazną zasadą w pielęgnacji granitowych pomników jest zakaz ich natłuszczania. Wszelkie pastowanie powoduje przyleganie zabrudzeń i kurzu do powierzchni, których pozbyć się później niezwykle trudno.
Najbezpieczniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą czyszczenia nagrobków z granitu jest mycie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub ewentualnie płynu do zmiękczania tkanin. Jeśli chcemy, aby pomnik nabrał połysku, możemy co jakiś czas zastosować w pielęgnacji rozcieńczony ocet. Jeśli chodzi o dobór akcesoriów, postawmy na prostotę, czyli miękką szmatkę, gąbkę i miękkie drewno, które posłuży nam do pozbycia się mchu.
Czym czyścić pomnik z lastryko
Najczęściej wykorzystywanym do wykonywania nagrobków materiałów jest lastryko. Największą jego wadą jest to, że bardzo łatwo wchłania wodę, co sprzyja powstawaniu uporczywych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Aby się ich pozbyć, należy uzbroić się w dużą ilość ciepłej wody, płyn do mycia naczyń, proszek do szorowania albo środek do czyszczenia lastryka oraz szczotkę.
Jeśli na nagrobku z lastryka pojawiły się uporczywe plamy, możemy je usunąć przy użyciu wody utlenionej, sody oczyszczonej lub rozcieńczonego amoniaku. Często pojawiającego się na płycie z lastryka mchu pozbędziemy się za pomocą szczotki.
Pamiętaj o pastowaniu
Pamiętaj, że po ostatnim czyszczeniu pomnik z lastryka należy bardzo dokładnie wypłukać, aby pozbyć się śladów i zacieków ze środków czyszczących czy detergentów. Wymaganym zabiegiem jest również pastowanie specjalnie przeznaczonym do tego preparatem, najczęściej wykonanym na bazie silikonu, dzięki któremu nagrobek nie tylko zyska bardzo ładny połysk, ale jednocześnie zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci i rozwojem pleśni. Doskonale sprawdzi się także natłuszczanie zwykłym olejem jadalnym. Uwaga! Zabieg pastowania należy wykonywać regularnie, co najmniej raz w miesiącu.
Wnikająca w lastryko woda i niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mrozy i ulewy, często powodują drobne pęknięcia na lastrykowych płytach. Jeśli tylko się pojawią, należy uzupełnić je zaprawą, aby zapobiec procesowi trwałego kruszenia się nagrobka.
Na koniec kilka słów o odświeżaniu napisów. Zanim pomalujesz je farbą olejną, bardzo starannie je oczyść, przykładowo benzyną.