Czym nie wolno palić w piecu? Jakie są kary za spalanie śmieci?
Czasy, kiedy mówiło się, że piec przyjmie wszystko, są już dawno za nami. Tym, co jest dozwolone i czym możemy palić określa jasno ustawa antysmogowa. Temat smogu i zanieczyszczonego powietrza co roku powraca do nas w sezonie grzewczym. W tym roku pojawił się ciut wcześniej, za sprawą Jarosława Kaczyńskiego.
- Trzeba palić wszystkim, oczywiście poza oponami i tymi podobnymi rzeczami, bo po prostu Polska musi być ogrzana - powiedział Jarosław Kaczyński na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Nowego Targu.
Zatem, czym można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami? Określa to ustawa antysmogowa.
Przeczytaj również: Proste sposoby na wilgoć w domu. Oto jak jej się pozbyć
Należy pamiętać, że palenie w piecu słabej jakości opałem, nie mówiąc już o oponach czy plastikowych butelkach, szkodzi nie tylko środowisku, ale przede wszystkim nam samym. Substancje, które wydzielają się w trakcie spalania śmieci w niskich temperaturach, są rakotwórcze i stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Nadal to domowe piece są jednym z głównych dostawców szkodliwych pyłów zawieszonych, które trafiają wprost do naszej atmosfery. Jak wiadomo, sytuacja pogarsza się co roku w sezonie grzewczym.
Do marca 2022 roku uchwały antysmogowe uchwaliło 14 województw: śląskie, małopolskie, mazowieckie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, świętokrzyskie, łódzkie oraz lubelskie.
Przeczytaj też: Supermarkety i biurowce zmienią się w mieszkania? Czy ten pomysł już gdzieś zadziałał?
Czym legalnie można palić w piecu?
- węglem kamiennym (im grubszy węgiel, tym lepszy)
- niemalowanym, nieimpregnowanym drewnem
- ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi
- brykietami ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi różnego rodzaju
Czym nie wolno palić w piecu? Lista zakazanych rzeczy
- muł węglowy, słabej jakości węgiel
- tworzywa sztuczne
- odpady, opony, pudełka po lakierach
- drewno malowane, lakierowane, impregnowane
- płyty meblowe, panele podłogowe
- podkłady kolejowe i słupy drewniane
- kolorowy papier
Przeczytaj również: "Jeszcze tylko pięć minut" o poranku może zniszczyć twoje zdrowie!
Co grozi za spalanie niedozwolonych i niebezpiecznych odpadów?
Straż Miejska oraz uprawnieni urzędnicy mogą skontrolować, czym palimy w piecu. Zgodnie z przepisami osoby prywatne mogą być kontrolowane w godzinach od 6.00 do 22.00, a w firmach kontrola może odbywać się przez całą dobę. Do kontroli wykorzystuje się m.in. drony, kamery termowizyjne oraz mierniki pyłów zawieszonych.
Jeśli urzędnicy stwierdzą, że zastały naruszone przepisy, osoba kontrolowana można dostać mandat w wysokości do 500 zł. Sprawa może być także skierowana do sądu (kara aresztu albo grzywny do 5000 zł)