Dlaczego kot wymiotuje?

Powodów, przez które kot wymiotuje, może być wiele. Najważniejsza jest jednak szybka reakcja właściciela i poznanie przyczyn ich występowania. Bezpiecznie jest wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, a także jej skutecznie zapobiegać. Nic jednak nie zastąpi konsultacji u weterynarza, ponieważ czasami nie jest łatwo ustalić, co spowodowało reakcję wymiotną. Może to być zarówno obecność pasożytów, zatrucie pokarmowe lub zakłaczenie. Poniżej podpowiadamy, dlaczego kot wymiotuje.

Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyn może być wiele, ale żadnej nie wolno bagatelizować!
Dlaczego kot wymiotuje? Przyczyn może być wiele, ale żadnej nie wolno bagatelizować!123RF/PICSEL

Co jest często przyczyną wymiotów?

Chociaż najczęstszą przyczyną wymiotów u kotów jest zbyt łapczywe pochłanianie jedzenia lub zakłaczenie, nie wolno nam lekceważyć żadnych objawów. Może się zdarzyć, że problem jest o wiele poważniejszy, niż nam się pozornie wydaje. Aby wstępnie ustalić, co może dolegać pupilowi, należy przyjrzeć się treści wymiocin oraz częstotliwości ich wydalania. To pomoże w początkowym ustaleniu przyczyny dokuczliwych objawów.

Pasożyty

Często chory koty są bardzo osowiałe i nie mają apetytu
Często chory koty są bardzo osowiałe i nie mają apetytu123RF/PICSEL

Jeśli zwierzę nie jest regularnie odrobaczane, może nabawić się pasożytów. W szczególności dotyczy to kotów wychodzących. Kiedy robaki są obecne w organizmie pupila, często towarzyszą mu silne wymioty, a pokarmowej zauważalne są glisty.  Co można zrobić w takim przypadku? Jeśli kot nie został jeszcze odrobaczony, trzeba udać się z nim jak najszybciej do przychodni weterynaryjnej. Lekarz pomoże w wykluczeniu innych powodów złego samopoczucia zwierzęcia oraz zaleci odpowiednie leczenie. Należy jednak pamiętać, że wymioty to także objaw, który może wystąpić jako skutek uboczny, po podaniu tabletki odrobaczającej.

Zatrucie pokarmowe

Dlaczego kot wymiotuje? Często powodem odruchów wymiotnych u kotów i innych zwierząt domowych jest również zatrucie pokarmowe. Może być ono spowodowane zepsutym jedzeniem, ale też przez spożycie środków chemicznych czy niektórych gatunki roślin doniczkowych. Jeśli pupil zjadł coś nieodpowiedniego, wymioty będą jednym z objawów. W tym przypadku potrzebna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii oraz prawdopodobnie płukanie żołądka wraz z podaniem kroplówki. Szkodliwe substancje, które dostały się do kociego organizmu drogą pokarmową, mogą wywołać zapalenie przewodu pokarmowego oraz podrażnienie ścian żołądka.

Przejedzenie

Problem ten dotyczy w głównej mierze zwierząt bezdomnych oraz osieroconych. Brak stałego dostępu do pokarmu może skutkować kompulsywnym objadaniem się kota, co w rezultacie prowadzi do zwracania zjedzonego pokarmu. Syndrom głodu jest zjawiskiem o podłożu behawioralnym, którym powinien zająć się specjalista. Aby problem rozwiązać tymczasowo, warto zakupić w sklepie zoologicznym specjalną matę spowalniającą jedzenie. Jest to bardzo ważne, gdyż zwierzęta te mają wyjątkowo małe żołądki.

Cukrzyca

Początkowe objawy cukrzycy u kotów mogą być kompletnie niezauważalne dla ich właściciela. Pierwszymi niepokojącymi symptomami zwiastującymi cukrzycę jest nagła utrata wagi, brak apetytu lub wzmożone pragnienie. Z czasem jednak mogą wystąpić wymioty i biegunki. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do weterynarza w celu podjęcia leczenia oraz wyrównania poziomu cukru we krwi. Nie jest to wyrok śmierci dla czworonoga: wiele kotów cierpiących z powodu cukrzycy, wiedzie szczęśliwe życie u boku swojego właściciela.

Jak zrobić prostą zabawkę dla kota?Interia DIY

Zakłaczenie

Dotyczy to głównie kotów długowłosych. Zakłaczenie jest sytuacją, w której kot połknął zbyt dużo swojej sierści, aby mogła ona w prawidłowy sposób zostać usunięta z przewodu pokarmowego. Często w przypadku jego zatkania może dojść do wymiotów. Jak pomóc zwierzęciu w takim przypadku? Najlepiej jest zabrać go do groomera (osoby zajmującej się strzyżeniem sierści zwierząt), który ostrzyże kota i zminimalizuje pojawianie się problemu. Można również kupić specjalne preparaty odkłaczające, które podaje się z jedzeniem. Pomagają one w trawieniu połkniętych zwojów sierści i dbają o florę bakteryjną układu pokarmowego.

Kiedy należy udać się z pupilem do weterynarza?

Kiedy objawy nie ustępują, należy szybko udać się do weterynarza
Kiedy objawy nie ustępują, należy szybko udać się do weterynarza123RF/PICSEL

W przypadku wymiotów zawsze lepiej udać się do weterynarza. Dlaczego? Zwierzę jest istotą, która nie jest w stanie powiedzieć nam, co jej tak naprawdę dolega. Specjalista wykona szereg niezbędnych badań, które wykluczą wszelkie nieprawidłowości i zaleci odpowiednie leczenie. Zwracanie treści pokarmowej oraz długo utrzymujący brak apetytu może skutkować niebezpiecznym dla zwierzęcia odwodnieniem.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas