Dlaczego kotu wypadają wąsy? Oto odpowiedź

Wibrysy u kota pełnią funkcje dużo ważniejsze niż tylko nadawanie mruczkowi uroczego wyglądu. To dla niego narzędzie komunikacji i orientacji, dzięki któremu może sprawnie poruszać się i unikać wszelkich niebezpieczeństw. O czym więc może świadczyć zjawisko wypadania kocich wąsów? Co najczęściej jest tego przyczyną i kiedy należy niezwłocznie udać się do weterynarza? Przyjrzyj się uważnie swojemu futrzanemu przyjacielowi.

Na podstawie wypadających wąsów możesz stwierdzić, że kot nie czuje się dobrze
Na podstawie wypadających wąsów możesz stwierdzić, że kot nie czuje się dobrze123RF/PICSEL

Jakie znaczenie mają wibrysy u kota?

Mówiąc o wibrysach, zapewne jako pierwsze przychodzą nam na myśl długie wąsy, które są kocim znakiem rozpoznawczym, lecz tak naprawdę zlokalizowane są one na całym pyszczku. Ze względu na rolę, jaką pełnią, nazywane są też "włosami czuciowymi". W porównaniu do zwykłych włosów są zdecydowanie grubsze i osadzone znacznie głębiej w skórze. Najistotniejsze w ich budowie są liczne zakończenia nerwowe, za których sprawą wąsy stają się dla kotów niezbędnym narzędziem sensorycznym.

To dzięki wibrysom koty są w stanie poruszać się w przestrzeni i unikać przeszkód - nawet nocą! Zwierzęta rozpoznają odległości, a także wielkość i kształt mijanych obiektów. Za sprawą wąsów koty reagują na potencjalne zagrożenia i są w stanie się przed nimi bronić przez szybki ruch lub chociażby zmrużenie oczu. Nie każdy wie, że koty to dalekowidze. Włosy czuciowe pomagają im więc analizować także swoje najbliższe otoczenie.

Pełnią ważną funkcję w dziedzinie komunikacji. Dla przykładu: gdy kot jest przestraszony, wąsy zbliżają się do pyszczka. Napięte i skierowane do przodu oznaczają, że mruczek zachowuje czujność i wnikliwie bada teren wokół siebie. Jeśli nie są napięte, kot również jest odprężony i nic go nie niepokoi.

Tego nie rób pod żadnym pozorem!

Mamy nadzieję, że powyższe informacje przekonały was o ważności tej kociej części ciała. W żadnym wypadku nie należy ich skracać czy obcinać! Znacznie pogorszyłoby to jakość życia zwierzaka, prowadząc do wielu komplikacji zdrowotnych.

Kiedy wibrysy wypadają? Czy zawsze jest to powód do niepokoju?

Czujnym opiekunom kotów zdarza się zauważyć długie, grube, pojedyncze włosy w miejscach, w których najczęściej przebywa zwierzak. Dlaczego kotom wypadają wąsy? Jest to sytuacja w zupełności naturalna. Z czasem włosy obumierają i wypadają, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Bez obaw, nie jest to dla kota bolesne.

Kiedy wypadanie wąsów u kota to problem?

O ile sporadycznym wypadaniem wibrysów nie trzeba się martwić, o tyle trzeba cały czas bacznie obserwować stan zwierzaka. Jeśli zaczniesz zauważać, że kot traci ich zbyt wiele (kilka czy nawet kilkanaście w ciągu tygodnia) jest to poważny powód do niepokoju. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, ponieważ jest to jednoznaczny sygnał, że z pupilem dzieje się coś niedobrego.

O czym świadczy wypadanie wąsów u kota?

Konsultacja ze specjalistą umożliwi zdiagnozowanie problemu i zastosowanie odpowiedniej kuracji. Co może być przyczyną wypadania wibrysów?

Niewłaściwa dieta: Zwierzak może być osłabiony przez brak substancji odżywczych, które powinien przyjmować z pożywieniem. By go wzmocnić, warto wziąć pod uwagę karmy z dużą ilością białka. Nie należy również bazować wyłącznie na suchych produktach.

Zaburzenia hormonalne i choroby na tle odpornościowym: Częstym objawem tego typu przypadłości jest osłabienie struktury włosów, w tym tych najcenniejszych - wibrysów. Weterynarz zleci wykonanie odpowiednich badań w celu rozpoznania problemu.

Grzybica u kota: Zdarza się, że zwierzaki przez długi czas przechodzą ją bezobjawowo, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ choroba jest niezwykle zaraźliwa. Rozpoznać ją można nie tylko przez wypadanie wąsów, ale łysienie także w innych miejscach i łuszczenie się skóry, które z biegiem czasu poszerza się coraz bardziej.

Koci trądzik: Tak, nie tylko ludzie zmagają się z tym problemem. O ile na początku wygląda niegroźnie i objawia się niewielkimi czarnymi plamkami w okolicach pyszczka, o tyle z czasem może pojawić się zaczerwienienie i świąd, obrzęk i dolegliwości bólowe. Wszystko to wiąże się z zapaleniem mieszków włosowych u kota, a to z kolei skutkuje między innymi nadmiernym wypadaniem wąsów.

Każda zmiana w zachowaniu pupila powinna zwrócić naszą uwagę
Każda zmiana w zachowaniu pupila powinna zwrócić naszą uwagę123RF/PICSEL

Nigdy nie ignoruj

Jeśli tylko zauważysz, że kot traci wąsy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Nie istnieją domowe sposoby, które pozwolą temu zaradzić. Bez wibrysów kot będzie nie tylko zdezorientowany, ale także narażony na upadki z wysokości czy uszkodzenia ciała wynikające z braku zdolności do omijania przeszkód. Trudno będzie mu zlokalizować jedzenie czy komunikować się z innymi zwierzętami. Kot zacznie odczuwać poważny dyskomfort, co może odbić się na jego samopoczuciu i zaburzeniach behawioralnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas