Dlaczego trzeba czyścić psom zęby? Poznaj najważniejsze powody

Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na choroby zębów. Wymagają regularnego czyszczenia, gdyż z czasem pojawia się na nich kamień. Jego nadmiar powoduje choroby dziąseł i stanów zapalanych. By zadbać o zdrowie pupila, warto dowiedzieć się jak zadbać o profilaktykę leczenia jamy ustnej u tego gatunku.

Regularne szorowanie psu zębów jest bardzo ważne
Regularne szorowanie psu zębów jest bardzo ważne123RF/PICSEL

  • Pies może cierpieć z powodu różnych dolegliwości stomatologicznych, np. próchnicy czy zapalenia.
  • Warto wykorzystać metody dostępne na rynku, by zadbać o zęby psa. 
  • Raz do roku udaj się z psem do weterynarza na kontrolę jamy ustnej.

Czemu należy myć zęby psu?

Zaniedbanie higieny jamy ustnej u psa prowadzi do powikłań, stanów zapalnych i groźnych dla zdrowia konsekwencji. Do najczęstszych objawów, które powinny niepokoić, są:

  • brzydki zapach z pyska psa,
  • trudności w gryzieniu,
  • brak apetytu spowodowany bólem zębów,
  • ropień lub krwawienie z dziąseł.

Objawów może być mnóstwo, ale wyżej wymienione występują często. Jeśli zauważysz nawet jeden z nich, udaj się jak najszybciej do weterynarza. Ten zleci dodatkowe badania, by wykluczyć inne źródła problemu. W gabinecie twój pupil może zostać poddany profesjonalnemu czyszczeniu zębów.

Skąd powstaje kamień na psich zębach?

Jedną z przyczyn kamienia na zębach u psa jest zła dieta
Jedną z przyczyn kamienia na zębach u psa jest zła dieta123RF/PICSEL

Najczęstszą przyczyną tworzenia się kamienia nazębnego jest zła dieta. Nie należy karmić psów ludzkim jedzeniem, gdyż może mieć zły wpływ na kondycję jamy ustnej. Dieta pupila powinna być pozbawiona dużej ilości cukru: wyeliminuj z diety produkty, które mają go w dużych ilościach. Składnik przyczynia się do rozwoju próchnicy, osadu i ma zły wpływ na ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Znajdź jak najwięcej sposobów na naturalne ścierania kamienia nazębnego. Świetnie sprawdzą się gryzaki czy kości wykonane z odpowiednich włókien.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej u psa?

Najważniejsze jest, by nauczyć psa szczotkowania zębów. Należy robić to stopniowo, by pies przyzwyczaił się do rutynowego zabiegu. W sieci dostępnych jest wiele filmików instruktażowych, które pokazują jak przyzwyczaić do szczotkowania zębów pupila. Stosuj tylko pastę dedykowaną psom, gdyż ludzka zawiera niewłaściwe dla zwierząt składniki. Mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, czego lepiej uniknąć.

Najłatwiej będą mieć właściciele szczeniąt, gdyż są najbardziej podatne na tresurę. Nieco trudniejsze zadanie stoi przed posiadaczami starszych psów, szczególnie tych po przejściach. Warto również wypróbować inne metody, np. płyny do płukania ust lub specjalne przysmaki. Oczywiście najważniejsze są rutynowe kontrole u weterynarza, wykonywane przynajmniej raz do roku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas