Dodatkowa opłata za ogrodzenie. Oto co muszą wiedzieć właściciele domów
"Rząd wprowadził nowy podatek od posiadania płotu" – taka informacja pojawiła się w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej i zirytowała Polaków. Sęk w tym, że opłata za ogrodzenie została wprowadzona już w 1991 r. i była związana z podatkiem od nieruchomości. Co więcej – podatek od ogrodzenia dotyczył prowadzenia działalności gospodarczej.
Nowy podatek od ogrodzenia? Ministerstwo Finansów dementuje
Od stycznia br. miał rzekomo obowiązywać nowy podatek od posiadanego ogrodzenia, o czym sporo pisało się zwłaszcza w internecie. Zamieszanie związane było bezpośrednio z nowelizacją ustawy o podatku rolnym, podatkach i opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej.
W tej sprawie głos zabrało nawet Ministerstwo Finansów, które 19 stycznia br. opublikowało oświadczenie.
Resort finansów nie wprowadził nowego podatku od ogrodzeń, a do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej.
"W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w Załączniku 4 do upol. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Finansów.
Działalność gospodarcza w budynku mieszkalnym - co na to przepisy?
Ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą podlegały i podlegają podatkowi od nieruchomości, natomiast ogrodzenia związane z działalnością leśną czy budynkami mieszkalnymi pozostają wyłączone z tego podatku - zaznacza MF.
"Nieopodatkowane podatkiem od nieruchomości pozostają również ogrodzenia budynku mieszkalnego, którego część zajęta jest przez osobę prywatną na prowadzenie biura rachunkowego lub gabinetu stomatologicznego. Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie stan prawny także nie uległ zmianie" - dodaje resort. Innymi słowy - prowadząc działalność gospodarczą w budynku mieszkalnym, zwolnieni jesteśmy z płacenia podatku od ogrodzenia.
Ponadto działalność gospodarczą na potrzeby pobierania podatku od nieruchomości regulują przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (upol) wskazuje, że taką działalnością nie jest działalność leśna, "tj. działalność właścicieli, posiadaczy lub zarządców lasów w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów w stanie nieprzerobionym".