Działa na organizm jak "powerbank". Idealny podczas infekcji
Czystek to roślina, które wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami prozdrowotnymi, dlatego warto ją spożywać np. w formie naparu. Wspomniane zioła charakteryzują się m.in. działaniem antyoksydacyjnym i przeciwdrobnoustrojowym.
Czym jest czystek?
Czystek to roślina z rodziny czystkowatych, która w dużej mierze porasta suche zbocza i skały regionu Morza Śródziemnego. Krzew czystka może osiągać nawet 2 metry wysokości i w zależności od gatunku, jego kwiaty są białe, różowe lub czerwone. Ponadto czystek traktowany jest również jako roślina ozdobna.
W kontekście ziołolecznictwa najpopularniejszymi gatunkami czystka są: czystek szary, kreteński, ladanowy, szałwiolistny, wawrzynolistny.
Czystek - właściwości lecznicze i prozdrowotne
Czystek z uwagi na jego właściwości lecznicze i prozdrowotne doceniany był już setki lat temu. Obecnie czystek najczęściej spożywany jest pod postacią naparu i można go kupić niemal w każdej aptece.
Badania nad tą rośliną dowiodły, że posiada ona m.in. znakomite właściwości wzmacniające odporność, a także wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Czystek to bogactwo polifenoli, a te naturalne przeciwutleniacze odgrywają ogromną rolę w procesie neutralizowania wolnych rodników.
Flawonoidy zawarte w czystku pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych organizmu, a olejki eteryczne charakteryzują się działaniem przeciwdrobnoustrojowym i przeciwgrzybiczym. Spożywanie naparu z czystka efektywnie zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych i układu moczowego.
To jednak nie koniec zalet tej rośliny, ponieważ naukowcy wskazali, że czystek może przyczyniać się do zmniejszania trójglicerydów i cholesterolu LDL, działać zapobiegawczo w przypadku chorób neurodegeneracyjnych i wspomagać leczenie chorób układu pokarmowego.
Czystek może być również stosowany zewnętrznie, czyli np. w postaci maści i kremów. Wówczas wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe i hamuje procesy starzenia.
Czystek - kto nie powinien spożywać i stosować?
Uznaje się, że czystek na ogół jest rośliną bezpieczną i zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Rzecz jasna, czystek nie powinien być wykorzystywany przez osoby, które są na niego uczulone, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby przewlekle chore, przed podjęciem decyzji o spożywaniu rośliny, powinny skonsultować się z lekarzem.