Dzień Babci i Dziadka 2022: Jak dbać o kondycję seniorów?
Seniorzy, którzy są dziadkami i babciami, w dniu swojego święta otrzymują wiele życzeń. Zapewne wśród nich będą również i takie, by - tradycyjnie - żyli zdrowo przez sto albo i więcej lat. Niestety, aby słowa się ziściły, muszą być poparte czynami. Dlatego w gestii wnuków leży to, aby przypomnieć o zasadach, które pozwolą osobom starszym cieszyć się pełnią zdrowia na dłużej. Jak zadbać o kondycję seniorów? Przekonajmy się.
Spis treści:
Życie seniora nie musi być nudne!
Wydawać by się mogło, że dbanie o prawidłową kondycję psychiczną lub fizyczną seniorów wiąże się z karkołomnymi ćwiczeniami, które wydają się niemożliwe do spełnienia. Tak naprawdę, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia i włączyć do swojego rytmu dnia kilka czynności, na które albo wcześniej seniorzy nie mieli czasu, albo po prostu nie mieli o nich pojęcia. Należy pamiętać, że życie w pełnym zdrowiu wiąże się nie tylko z aktywnością fizyczną czy dietą, ale także z wysiłkiem intelektualnym oraz regularnymi badaniami, które pozwolą monitorować stan zdrowia seniorów na bieżąco.
Pamiętaj o profilaktyce!
Marzeniem prawie każdego wnuka jest to, aby babcia czy dziadek żyli jak najdłużej. Bo kto inny będzie poświęcał bezinteresownie czas na zabawę, rozpieszczał do granic możliwości, karmił łakociami albo pozwalał na to, czego rodzice nie tolerują na co dzień. Aby to było w ogóle możliwe, pole do popisu mają seniorzy. To właśnie oni powinni regularnie się badać! Co trzeba mieć na uwadze? Na początku wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania do wykonania. Przede wszystkim zacznie od morfologii, a także sprawdzenia poziomu ciśnienia czy cholesterolu, by wykluczyć choroby układu krążenia. Jeśli dieta seniora dotychczas odbiegała od ideału, na pewno zlecone zostanie badanie poziomu glukozy, aby zdiagnozować cukrzycę.
Ale to niejedyne badania, które seniorzy powinni wykonać. Warto jeszcze poddać się testom określającym gęstość kości, aby wykluczyć rozwijającą się osteoporozę, która jest jedną z przyczyn pogorszenia aktywności fizycznej osób w dojrzałym wieku. Dodatkowo warto sprawdzić stan tarczycy - narząd ten z wiekiem może wytwarzać nieprawidłową ilość hormonów, co skutkuje pogorszoną kondycją: przybieraniem na wadze, bezsennością czy permanentnym zmęczeniem.
Pamiętaj o racjonalnej diecie!
"Jesteś tym, co jesz" - ten slogan pewnie nie raz, nie dwa, słyszał każdy senior. Mimo aktualności tych słów, często pozwalamy sobie na pewne grzeszki na talerzu. Oczywiście, choć zjedzenie jakiegoś rarytasu raz na jakiś czas nie spowoduje spustoszenia w organizmie, to seniorzy - którzy chcą jak najczęściej spędzać czas z wnukami - powinni przyjrzeć się głębiej temu, co na talerzu ląduje. A jak powinna wyglądać dieta naszych babć i dziadków?
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wykonywaną aktywność fizyczną! Jeśli senior nie podejmuje jej zbyt często, zapotrzebowanie energetycznie jest o wiele mniejsze. Lepiej też stosować zasadę, aby posiłki były mniej obfite, za to serwowane częściej. A co może znaleźć się na talerzu seniora?
- Produkty pełnoziarniste: mąki, kasze, makarony czy pieczywo. To doskonałe źródło błonnika pokarmowego.
- Świeże warzywa i owoce: to solidny zastrzyk witamin, minerałów oraz antyoksydantów.
- Produkty mleczne: kefiry, maślanki, jogurty. Zapewnią białko, wapń (potrzebny kościom) oraz kwas mlekowy poprawiający odporność.
- Ryby: są one źródłem witaminy D i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają pracę układu krążenia.
- Płyny: ziołowe napary, woda niegazowana, kawa zbożowa.
Z czego zatem lepiej rezygnować?
- Z produktów ciężkostrawnych: tłustych i smażonych potraw, nadmiar czerwonego mięsa, fast foodów.
- Z nadmiaru alkoholu
- Z soli
Seniorze, ruszaj się!
Jeśli seniorzy chcą zachować sprawność fizyczną na dłużej, nawet niewielka aktywność powinna wejść im w krew. Gdy nie ma medycznych przeciwwskazań, wskazane są wizyty na siłowni. Oczywiście, takie przypadki powinny być rozpatrywane indywidualnie, ale niektóre fitness cluby mają w ofercie wiele zajęć, które mogą przysłużyć się kondycji zarówno dziadków jak i babć. A które z nich mogą być pomocne? Chociażby joga, ale także zumba czy pilates. Jednym z najlepszych aktywności dla seniorów jest wizyta na basenie - to solidny wysiłek, który nie obciąża stawów, ale pomoże zachować szczupłą sylwetkę i spalić zbędne kilogramy.
Niestety, nie zawsze seniorzy mają tyle odwagi, aby samodzielnie pójść na siłownię, ale wnuczkowie mogą zafundować nie tylko im, ale również i sobie karnet na zajęcia! To może być pomocne w spełnianiu postanowień noworocznych, ale także doskonała okazja, by dłużej spędzać czas z rzadko odwiedzanymi babciami i dziadkami.
Rzecz jasna, sposobów na wykonywanie aktywności fizycznej jest więcej. Jeśli seniorom nie odpowiada siłownia, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić kije do nordic walking, częściej i dłużej spacerować albo zabierać wnuków na dłuższe wizyty na placu zabaw, by mogli cieszyć się wspólnymi harcami.
Dlaczego aktywność fizyczna u seniorów jest taka ważna? Nawet umiarkowany wysiłek poprawia wydolność organizmu oraz jego motorykę, ułatwia trawienie i zapobiega nadwadze i otyłości, a także może przyczynić się do zminimalizowania wystąpienia chorób układu krążenia.
Zobacz również: Prezent na Dzień Babci i Dziadka 2022. Wspólnie spędzony czas to najlepszy podarunek
Dbaj o umysł seniora!
Seniorzy często, kiedy przechodzą na emeryturę, oddają się błogiemu lenistwu. Oczywiście, po wielu latach pracy zawodowej należy się zasłużony odpoczynek, ale długotrwałe "nicnierobienie" negatywnie odbija się na działaniu mózgu. Kiedy ten najważniejszy narząd nie jest wykorzystywany, spada liczba synaps, czyli połączeń nerwowych, co naraża go na występowanie wielu schorzeń. Jak dbać o umysł seniora? Pomysłów może być wiele: rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek albo wykonywanie hobby, które wymagają skupienia (szydełkowanie, robienie na drutach itd.).
Oczywiście wnuki powinny pomagać w rozwijaniu aktywności umysłowej, jeśli brak nam inwencji do wymyślania zabaw, wystarczą wspólnie spędzone chwile z dziadkami i babciami przy np. grach planszowych!