Dzień Matki 2023: Prezenty na ostatnią chwilę, które ucieszą każdą mamę
Pośpiech, zawirowania i masa obowiązków sprawiają, że często z głowy ulatują nam plany, o których usilnie staraliśmy się nie zapomnieć. Brak prezentu na Dzień Mamy na szczęście da się naprawić bardzo szybko. Sprawdź propozycje upominków last-minute, które wywołają uśmiech na twarzy każdej mamy i sprawią, że poczuje się kochana i doceniona.
Spis treści:
Dzień Mamy w Polsce
Tradycja świętowania Dnia Mamy sięga już czasów starożytności. W dawnych czasach wiązała się z kultem Bogini Matki, utożsamianej z płodną i urodzajną Ziemią. Wraz z wprowadzeniem religii chrześcijańskiej do Imperium Rzymskiego zabroniono celebrowania święta w ten sposób. Współcześnie Dzień Mamy obchodzony jest na całym świecie w ok. 140 krajach.
Jedynie w Polsce jego data przypada na 26 maja. Co ciekawe, pierwsze krajowe obchody odbyły się w 1914 roku w Krakowie. Przed wojną termin był ruchomy, a stałą datę ustalono w 1923 roku. W 2023 roku święto wszystkich mam wypada w piątek. Doskonale nam znana tradycja obdarowywania mam prezentami jest bardzo zbliżona do angielskiej tzw. Niedzieli u Matki, wywodzącej się z XVII wieku. Obchodzono ją w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Rozpoczynała się od mszy, a następnie dzieci wręczały mamom kwiaty i słodycze, w zamian za błogosławieństwo.
Kwiaty - uniwersalny prezent na każdą okazję
Okazały bukiet kwiatów odebranych w kwiaciarni, własnoręcznie zebrany bukiet stokrotek lub świeże naręcze polnych roślin sprawdzą się w roli podarunku dla ukochanej mamy. Od lat sporą popularnością cieszą się także większe i mniejsze roślinki doniczkowe, które przez wiele lat zdobią wnętrza domu oraz mieszkania. Naukowcy dowiedli, że w otoczeniu roślin czujemy się spokojniejsi i szczęśliwsi. Każdy gatunek wymaga regularnej pielęgnacji, która obejmuje m.in. podlewanie, nawożenie lub przesadzanie. Może dzięki temu prezentowi od serca mama odnajdzie nową pasję i znajdzie sposób na spędzanie wolnego czasu.
Doniczkowym królem, dominującym w kwiaciarniach przed Dniem Mamy, nieustannie jest storczyk. Nie tylko wygląd bardzo elegancko i dekoracyjnie, ale dodatkowo uznawany jest za roślinę szlachetną, która zachwyca oczy wspaniałymi kolorami. Wśród roślin zielonych prym wiedzie fikus. Jest pozbawiony kwiatów, ale nadrabia błyszczącymi liśćmi. Wyróżnia się szybkim wzrostem i łatwością w uprawie. Listę najchętniej wybieranych roślinek zamyka begonia, po którą sięgamy ze względu na aksamitne listki, na których pojawiają się fantazyjne wzory.
Decydując się na kwiaty cięte, bezpiecznym i gustownym wyborem są czerwone róże. To właśnie ta barwa symbolizuje miłość, która idealnie pasuje do Dnia Mamy. Nieco niepozorne i pięknie pachnące konwalie podarowane mamie symbolizują przede wszystkim delikatność, spokój, pomyślność oraz wieczną młodość. Niebanalnym wyborem są także niezapominajki, które będą przypominały mamie o osobie, która je obdarowała. Pełnia wiosny to czas rozkwitu bajecznie kolorowych tulipanów. Floryści doradzają wybór czerwonych, świadczących o naszej miłości do mamy, różowych - będących oznaką naszej troski, a także pomarańczowych, oznaczających radość i entuzjazm.
Wspólny czas z mamą
W 2023 roku święto wszystkich mam przypada w piątek, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach niematerialnego podarunku po pracy zabrać mamę na wspólną podróż. Wcale nie musi być daleka - wystarczy krótka podróż do pobliskiego miasta lub sentymentalny spacer po miejscu, w którym mieszkacie. Często najlepszym prezentem dla mamy jest wspólne spędzenie czasu, szczególnie cenne w przypadku dorosłych dzieci, które wyfrunęły z domu i zajęły się własnym życiem. Co warto wpisać na listę wspólnych aktywności? Świetnie sprawdzi się m.in.:
- wyprawa rowerowa,
- wizyta u kosmetyczki lub fryzjera,
- dzień spędzony na zakupach,
- relaks w SPA,
- wycieczka pociągiem,
- domowy seans filmowy z przekąskami,
- wspólne gotowanie na warsztatach kulinarnych,
- lekcja tańca,
- oglądanie wystaw w muzeach,
- sadzenie kwiatów w duecie.
Deser DIY dla mamy - galette z truskawkami i rozmarynem
Każdy z nas potrzebuje w życiu odrobiny słodkości, nie inaczej jest z mamą, która przez cały rok mierzy się z różnymi wyzwaniami. Upieczone własnoręcznie łakocie będą ciekawszym pomysłem w porównaniu do gotowych sklepowych ciast i ciasteczek. Galette to nic innego jak okrągła tarta o nieregularnych brzegach, wypełniona owocowym lub warzywnym nadzieniem. Po włożeniu do piekarnika cały dom wypełnia się niezwykle apetycznym aromatem.
Składniki na ciasto:
- 100 g mąki pszennej
- 50 g mielonych migdałów
- 30 g bułki tartej
- 90 g zimnego masła
- 100 g mascarpone
- 1 łyżka brązowego cukru
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
Truskawki z rozmarynem
- 400 g truskawek
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka masła klarowanego
- 2 gałązki rozmarynu
- 2 łyżki bułki tartej
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki na ciasto umieszczamy w dużej misce, a następnie dokładnie zagniatamy na jednolitą masę. Możemy zrobić to ręcznie lub użyć robota kuchennego. Wyrobione ciasto owijamy folią i chłodzimy w lodówce przez ok. 2 godziny.
- W międzyczasie truskawki myjemy, osuszamy i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym masłem. Do owoców dodajemy miód oraz rozmaryn i podgrzewamy przez 10 minut.
- Schłodzone ciasto dzielimy na dwie równe części. Każdą z nich wałkujemy bardzo cienko, posypując odrobiną bułki tartej.
- Na oba ciasta wykładamy porcję truskawek, a ich brzegi zwijamy do środka. Całość chłodzimy w lodówce jeszcze przez 30-35 minut.
- Tarty pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez ok. 15-20 minut, aż do zauważalnego zrumienienia. Gotowy deser świetnie komponuje się z kawą na zimno lub domową lemoniadą. Smacznego!
Sprawdź również: