​Eksperci ostrzegają, które atrakcyjne turystycznie zakątki mogą zniknąć pod wodą

Nowy Jork, Wenecja, Malediwy to cenione wakacyjne kierunki, które w wyniku zmian klimatycznych, mogą zostać zalane, a w niektórych przypadkach całkowicie zniknąć pod wodą!

Nowy Jork to, według ekspertów, miasto zagrożone zalaniem!
Nowy Jork to, według ekspertów, miasto zagrożone zalaniem! 123RF/PICSEL

Miasta takie jak Nowy Orlean i Tokio będą narażone na zwiększone ryzyko powodzi. Miejsca takie zaś, jak Seszele czy Fidżi mogą całkowicie zniknąć.

"Podniesienie się poziomu mórz prawdopodobnie dotknie setek milionów ludzi, niektóre ośrodki turystyczne są poważnie zagrożone całkowitym zniknięciem do 2100 roku" - wyjaśniają naukowcy. "Już dziś mieszkańcy niektórych z zagrożonych miejsc zastanawiają się nad swoją przyszłością i miejscem zamieszkania" - dodają.

Badacze prognozują, że Republika Malediwów do 2100 roku może stracić aż 77 proc. swojego obszaru lądowego. Wymieniają, że do najbardziej zagrożonych obszarów należą m.in: Polinezja Francuska, Seszele, Malediwy, Palau, Wyspy Salomona, Mikronezja, Wyspy Marshalla, Fidżi.

Wiele z naszych ulubionych wakacyjnych destynacji niebawem może znaleźć się pod wodą
Wiele z naszych ulubionych wakacyjnych destynacji niebawem może znaleźć się pod wodą123RF/PICSEL

"Chociaż jest mało prawdopodobne, aby niektóre z miejsc zniknęły całkowicie, ekstremalne powodzie prawdopodobnie staną się częstym zjawiskiem z powodu przyspieszonego podnoszenia się poziomu wód, spowodowanego globalnym ociepleniem" - kontynuowali eksperci.

Podnoszący się poziom wód nie pozostaje również bez wpływu na obszary przybrzeżne, takie jak okolice Aleksandrii, Kapsztadu, Miami, Szanghaju. Częste powodzie mogą stać się również przykrą konsekwencją dla mieszkańców Wenecji czy Tokio.

Beata Pawlikowska spędzi miesiąc na Zanzibarze. Będzie prowadzić tam warsztaty życiowej przemianyNewseria Lifestyle
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas