Ekstremalna pogoda w to lato. Jakie temperatury będą panować w lipcu i sierpniu?

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Wiosenna pogoda sprawia, że optymistycznie patrzymy na tegoroczne lato. IMGW opublikowało już pierwsze, wstępne prognozy na lipiec i sierpień. Czego możemy się spodziewać? Dowiedz się, jakie lato zapowiadają synoptycy w 2024. Czy trzeba będzie liczyć się z brzydką pogodą?

Jaka pogoda będzie w te wakacje? Czy opłaca się jechać nad polskie morze?
Jaka pogoda będzie w te wakacje? Czy opłaca się jechać nad polskie morze?123RF/PICSEL

Wiele osób zastanawia się, czy piękna wiosenna pogoda zamieni się w słoneczne i ciepłe lato. IMGW podaje pierwsze eksperymentalne prognozy, które mogą się sprawdzić.

W maju temperatura może być zmienna. W pierwszym tygodniu zapowiadane jest lekkie ochłodzenie, które niedługo potem ponownie zamieni się w upał. Zapowiada się kilka dni, kiedy termometry pokażą 30 st. C. W tym miesiącu szczególnie powinni uważać ogrodnicy, ponieważ wahania temperatury w ciągu doby mogą być całkiem spore. W nocy może ona spadać do wartości bliskich 0 st. C.

Pogoda na lato 2024. Czy będzie cieplej niż w tamtym roku?

Już tegoroczny czerwiec zapowiada się cieplej niż zazwyczaj. Średnia temperatura będzie wahać się od 15 do 18 stopni C. Niestety ma być również deszczowy. Przez całą Polskę przetaczać się będą różne fronty atmosferyczne, w tym niże, przez które będziemy mogli się spodziewać opadów deszczu oraz burz, często gwałtownych.

Natomiast lipiec i sierpień mają być miesiącami niezwykle ciepłymi. Temperatury będą przekraczały normę średnio o 1-2 st. C. Zapowiada się, że będzie niewiele ochłodzeń — w większość dni termometry pokażą temperatury wyższe niż 25 st. C.

Północ Polski będzie nieco zimniejsza. Dobrą wiadomością jest jednak to, że w te wakacje będzie tam wyjątkowo sucho — może padać mniej niż zwykle. Podróżujący nad polskie morze będą mogli doświadczyć dużej ilości słońca. Bardziej deszczowo ma być na południu Polski. Co więcej, mogą wystąpić tam gwałtowne burze.

Plaża nad Bałtykiem z lotu ptaka
Plaża nad Bałtykiem z lotu ptaka 123RF/PICSEL

Lipiec czy sierpień — kiedy będzie cieplej?

Jeśli powoli przygotowujemy się do wakacji, musimy wziąć pod uwagę pogodę. Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozy w ostateczności mogą mijać się prawdą. Właśnie dlatego lepiej sprawdzić dodatkowo informację przed wyjazdem i przygotować się na ewentualną zmianę planów.

Pierwsze upały, czyli dni, w których temperatura będzie wyższa niż 25 st. C, mają wystąpić już w drugiej połowie czerwca i utrzymywać się do pierwszej połowy lipca. Według synoptyków to właśnie pierwszy miesiąc wakacji będzie korzystniejszy pod względem pogody.

W tegoroczne lato nie będzie zbyt deszczowo. Szczególnie na północy kraju zapowiadana jest susza hydrologiczna. Natomiast na południu można spodziewać się gwałtownych burz oraz intensywnych opadów, które będą przeplatać się z upałami.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas