Emerytki mogą otrzymać wyższe świadczenie. Ważna jest data złożenia wniosku
Pobierające świadczenia emerytki mają szansę na ich podniesienie. Mogą to zrobić między innymi poprzez wnioskowanie o ponowne przeliczenie emerytury. W ten sposób mogą zwiększyć swoją emeryturę nawet o kilkanaście procent. Nie wszyscy mogą jednak to zrobić. Oto kryteria, które należy spełnić.

Emerytki, które urodziły się pomiędzy marcem a czerwcem 1956 roku powinny w lutym i marcu złożyć wniosek o przeliczenie emerytury w ZUS. Wówczas ich świadczenie może wzrosnąć nawet o kilkanaście procent - donosi "Rzeczpospolita". Podobna sytuacja jest efektem zmian przepisów związanych z OFE oraz obniżenia wieku emerytalnego w 2017 roku.
Okresowa emerytura kapitałowa. Komu przysługuje?
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz:
- należą do otwartego funduszu emerytalnego OFE,
- ukończyły 60 lat,
- mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
- mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Emerytury kapitałowe miały być wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2017 roku obniżono go. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat i dla mężczyzn 65 lat. Pozostała jednak możliwość przeliczenia pobieranego już świadczenia dla tych kobiet, które osiągnęły 67. rok życia.
"ZUS z urzędu dokona wprawdzie przeliczenia wszystkim kobietom, które przeszły na okresową emeryturę kapitałową w wieku 60 lat i ukończą w 2023 r. 67 lat, jednak dla niektórych złożenie wniosku teraz będzie po prostu bardziej korzystne" - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Tomasz Lasocki, sugerując, iż wniosek do ZUS warto złożyć jeszcze w lutym.
Mowa o emerytkach, które urodziły się od 1 marca 1956 roku do 30 czerwca 1956 roku i nie złożyły jeszcze wniosku o przeliczenie. Skorzystają one bowiem z pandemicznych tablic średniego trwania życia, które są wyjątkowo korzystne dla świadczeniobiorców. Wynika z nich, iż "60-letnia kobieta z kapitałem 500 tys. zł może otrzymać o 180,88 zł miesięcznie więcej niż dwa lata temu, a 65-letni mężczyzna z tym samym kapitałem - 250,63 zł" - pisze "Rzeczpospolita".
Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?
O ponowne przeliczenie emerytury mogą starać się osoby, które:
- już po przyznaniu emerytury skompletowały dodatkowe dokumenty, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
- już po przyznaniu świadczenia zarobkowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.