Emerytki mogą otrzymać wyższe świadczenie. Ważna jest data złożenia wniosku
Pobierające świadczenia emerytki mają szansę na ich podniesienie. Mogą to zrobić między innymi poprzez wnioskowanie o ponowne przeliczenie emerytury. W ten sposób mogą zwiększyć swoją emeryturę nawet o kilkanaście procent. Nie wszyscy mogą jednak to zrobić. Oto kryteria, które należy spełnić.
Okresowa emerytura kapitałowa. Komu przysługuje?
Okresowa emerytura kapitałowa przysługuje kobietom, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz:
- należą do otwartego funduszu emerytalnego OFE,
- ukończyły 60 lat,
- mają ustalone prawo do emerytury na nowych zasadach,
- mają na subkoncie w ZUS zapisaną sumę środków, która jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności dodatku pielęgnacyjnego.
Emerytury kapitałowe miały być wypłacane po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2017 roku obniżono go. Obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat i dla mężczyzn 65 lat. Pozostała jednak możliwość przeliczenia pobieranego już świadczenia dla tych kobiet, które osiągnęły 67. rok życia.
Mowa o emerytkach, które urodziły się od 1 marca 1956 roku do 30 czerwca 1956 roku i nie złożyły jeszcze wniosku o przeliczenie. Skorzystają one bowiem z pandemicznych tablic średniego trwania życia, które są wyjątkowo korzystne dla świadczeniobiorców. Wynika z nich, iż "60-letnia kobieta z kapitałem 500 tys. zł może otrzymać o 180,88 zł miesięcznie więcej niż dwa lata temu, a 65-letni mężczyzna z tym samym kapitałem - 250,63 zł" - pisze "Rzeczpospolita".
Kto może ponownie przeliczyć emeryturę?
O ponowne przeliczenie emerytury mogą starać się osoby, które:
- już po przyznaniu emerytury skompletowały dodatkowe dokumenty, które ZUS mógłby uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
- już po przyznaniu świadczenia zarobkowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.