Reklama

Ile wynosi mandant za niepłacenie abonamentu RTV? Kontrole w całej Polsce

Od kilku tygodni Polaków rozgrzewają wieści o kontrolach abonamentu RTV w domach i mieszkaniach na terenie całego kraju. W związku z tym pojawia się wiele pytań, jak te, czy mamy obowiązek wpuścić do domu kontrolera Poczty Polskiej, ile wynosi obecnie abonament i ile wynosi mandat za niepłacenie abonamentu. Czy mamy obowiązek przyjąć taki mandat?

Kontrole abonamentu RTV w Polsce. Zgłaszanie odbiorników i wpuszczanie kontrolerów

Wieści o tym, że w Polsce ruszyły kontrole odbiorników i abonamentu RTV, przeprowadzane przez pracowników Poczty Polskiej, wciąż rozgrzewają społeczeństwo. Nic w tym dziwnego, wszak sytuacja budzi obecnie wiele pytań. 

 Ustawę o opłatach abonamentowych uchwalono w kwietniu 2005 roku i od tego czasu zarówno osoby fizyczne, jak i firmy uiszczają opłatę abonamentową za posiadanie w domostwie lub firmie odbiornika radiowo-telewizyjnego.  

Obecnie abonament radiowo-telewizyjny wynosi 27,30 zł miesięcznie, a za korzystanie z radia samochodowego lub domowego - 8,70 zł miesięcznie.  

Zanim zaczniemy opłacać taki abonament, musimy po zakupie sprzętu zgłosić to w jednostce Poczty Polskiej. 

Reklama

Zobacz także: Pukają do drzwi Polaków. Prawnicy wyjaśniają, czy musisz ich wpuścić

"Każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Obowiązek rejestracji odbiorników wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych" - czytamy na stronie Poczty Polskiej.

Wówczas, jeżeli wypełniliśmy wszystkie poprzednie kroki, nie musimy obawiać się kontroli związanej z płaceniem abonamentu RTV. Jednak, co jeżeli zdecydujemy wpuścić się kontrolera i okaże się, że nie płaciliśmy owego abonamentu? 

Ile wynosi mandat za niepłacenie abonamentu RTV?

Podczas kontroli, na którą możemy nie wyrazić zgody, kontroler sprawdzi, czy posiadamy zarejestrowany odbiornik i czy na bieżąco uiszczamy za niego opłatę. Jeżeli okaże się, że brakuje dopełnienia formalności z naszej strony, możemy spodziewać się kary finansowej. 

Jej wysokość wynosi 30-krotność miesięcznego abonamentu. W 2023 roku są to następujące kwoty: za radio 261 zł, a za telewizor 819 zł.

Zobacz również: Poczta Polska może cię skontrolować. Pierwszy ważny termin to 25 stycznia

Jeżeli zwlekamy z opłatami dłużej, niż przez miesiąc, kary będą adekwatnie wyższe. 

Jak podają obecnie Wirtualne Media, od początku 2022 r. Poczta Polska wysłała około 40 tys. nakazów zapłaty.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | kontrole abonamentu RTV

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy