Fakty i mity na temat maku

Mak nierozerwalnie wiąże się ze świętami i perfekcyjnie wzbogaca smak bożonarodzeniowych i wielkanocnych potraw. W starożytności był uznawany za symbol śmierci i utożsamiano go z greckimi bóstwami, takimi jak Morfeusz i Demeter. Pierwsi chrześcijanie uważali zaś, że jego kwiaty wyrosły w miejscu, gdzie spadły krople krwi Chrystusa podczas jego męczeńskiej śmierci. Poza niezwykłą symboliką mak ceniony jest za bogactwo cennych składników; znaleźć w nim można m.in. wiele niezbędnych witamin i minerałów. Czy mak rzeczywiście jest zdrowy? Jak wykorzystać go do świątecznych potraw? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Mak
Mak ©123RF/PICSEL

Mak: Czy jest bezpieczny?

Makowiec
©123RF/PICSEL

Mak jest rośliną powszechnie spotykaną w wielu miejscach na świecie. Istnieją różne jego odmiany, które są wykorzystywane do różnych celów. Mak niebieski wykorzystywany jest w sztuce kulinarnej, najczęściej w formie farszu do ciast oraz deserów i jako dodatek do posypywania pieczywa. Niestety, często mylony jest z makiem lekarskim, dzięki któremu otrzymuje się opium. Jego uprawa jest ściśle kontrolowana przez władze. Najbardziej znany mak polny znalazł zastosowanie w fitoterapii oraz kosmetyce.

Co znajdziemy w maku?

Mak niebieski jest cennym źródłem wielu wartości odżywczych. Przede wszystkim zawiera tzw. witaminy młodości, czyli A oraz E, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Poza tym obecne są w nim witaminy D oraz C, które stymulują odporność organizmu i są odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu krążenia. Mak zapewnia również solidną dawkę wapnia, który chroni kości stawy oraz wzmacnia prawidłowy rozwój młodego organizmu. Obecne są w nim również inne pierwiastki, takie jak żelazo, miedź, fosfor, mangan oraz cynk.

Olej makowy. Na co pomaga?

Mak niebieski
©123RF/PICSEL

Mak, prócz zastosowania w sztuce kulinarnej, stanowi surowiec bardzo zdrowego oleju. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, które chronią narządy, m.in. nerki i wątrobę oraz przyspieszają gojenie się ran. Aby jego działanie było dla organizmu najbardziej korzystne, warto uzupełniać dietę produktami, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, orzechach włoskich, bądź w oleju lnianym.

Jak przygotować mak do wypieków?

Najczęściej mak kupujemy przed świętami, aby przygotować z niego farsz do ciast albo stworzyć tradycyjne, wigilijne potrawy, takiej jak kutia bądź makówka. Aby nadawał się do wykorzystania w potrawach, należy odpowiednio wcześnie go namoczyć. Dzięki temu prostemu zabiegowi będzie idealnie miękki. Chcąc wydobyć jego smak, zamiast gotowania w wodzie, można wykorzystać w tym celu mleko.

Masa makowa

Ziarenka maku
©123RF/PICSEL

Zanim użyjemy maku do przygotowywania różnych potraw, ugotowane nasiona należy dokładnie odsączyć. Najlepiej wyłożyć ściereczką durszlak i na niej umieścić ugotowany mak. Można odczekać kilka godzin, aż nadmiar wody spłynie, bądź ręcznie odcisnąć całość. Mak użyty do deserów wymaga trzykrotnego przemielenia w maszynce. Gotową masę można wzbogacić posiekanymi bakaliami oraz kilkoma łyżkami miodu.

Błędy, które pozbawiają mak smaku

Największą bolączką osób, które przygotowują specjały jest to, aby mak nie stał się gorzki. Żeby uniknąć nieprzyjemnego smaku, ziarna trzeba sparzyć wrzątkiem. Niektórzy uważają, że zabieg ten należy powtórzyć nawet trzykrotnie. Kupując ziarenka, warto się im dokładnie przyjrzeć. Jeśli są wilgotne, oznacza to, że nie nadają się do spożycia. Jeśli mimo poprawnego przygotowania maku nadal jest on gorzki, oznacza, że zjełczał.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas