Gdzie obecnie rośnie najwięcej grzybów? Prawdziwy wysyp jest w trzech regionach

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią sezon na grzybobranie. Tegoroczny letni wysyp grzybów był bardzo obfity i do tej pory grzybiarze wychodzą z lasów z pełnymi koszami. Gdzie są największe wysypy?

Mimo że jesienny sezon grzybowy dopiero przed nami, grzybiarze już wynoszą z lasów pełne kosze
Mimo że jesienny sezon grzybowy dopiero przed nami, grzybiarze już wynoszą z lasów pełne kosze123RF/PICSEL

Letni wysyp grzybów. Grzybiarze zbierają pełne kosze

Lato powoli dobiega końca, a długo wyczekiwany jesienny sezon grzybowy zbliża się coraz większymi krokami. Jednakże prawdziwi miłośnicy grzybów już od kilku tygodni wychodzą z lasów z pełnymi koszami.

Za nami bardzo przyzwoity letni wysyp grzybów, bo obejmujący znaczną część kraju, także na Niżu Polski i przy tym obfity - prawdziwkowy. Wiosna i początek lata, z racji nikłych opadów, nic dobrego nie zapowiadały. Jednak deszczowy i chłodny koniec czerwca i lipiec odmienił sytuację
czytamy komentarz synoptyka grzybowego na stronie grzyby.pl.

Latem w lasach odnajdziemy grzyby takie jak:

  • pieprznik jadalny, 
  • borowik szlachetny,
  • borowik ceglastopory,
  • koźlarz,
  • podgrzybek,
  • maślak,
  • gołąbek jadalny.
Borowik szlachetny to jeden z najbardziej pożądanych polskich grzybów
Borowik szlachetny to jeden z najbardziej pożądanych polskich grzybów123RF/PICSEL

Koniec sierpnia to prawdziwy wysyp kurek. Gdzie je znaleźć?

Kurki, czyli tak naprawdę pieprzniki jadalne to popularne grzyby, uwielbiane przez Polaków, za swój wyjątkowy aromat i smak. Pojawiają się w lasach od czerwca do listopada, zwłaszcza w miejscach, w których w ostatnich dniach występowały intensywniejsze opady.

Grzyby te występują gromadnie, rosną w siedliskach borowych. Znajdziemy je przede wszystkim w sąsiedztwie drzew takich jak sosna, świerk, dąb, buk czy też grab.

- Kurki rosną tam, gdzie jest mech, w miejscach prześwietlonych. Zazwyczaj występują w tych samych miejscach, gdzie rosły w zeszłych latach
powiedział nam grzyboznawca Wiesław Kamiński, autor portalu NaGrzyby.pl.

Obecnie w lasach znajdziemy wiele kurek. Użytkownicy Facebooka dzielą się swoimi zbiorami na popularnej grupie zrzeszającej miłośników grzybobrania, jednocześnie wskazując, gdzie ich dokonali. Jednym z takich miejsc jest województwo lubuskie, a dokładniej okolice Gorzowa Wielkopolskiego. 

Inna użytkowniczka poinformowała o dużym wysypie kurek w województwie pomorskim, a dokładniej w powiecie starogardzkim. Kobieta przez zaledwie dwie godziny uzbierała pełne kosze.

W ostatnim czasie dużo doniesień o wysypie kurek w polskich lasach dotyczy województw:

  • dolnośląskiego,
  • małopolskiego,
  • wielkopolskiego,
  • pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • lubuskiego,
  • mazowieckiego.

Gdzie obecnie rośnie najwięcej grzybów? Oto konkretne miejsca

Kurki to niejedyne grzyby, które znajdziemy obecnie w lasach. Na facebookowej grupie pojawia się coraz więcej zdjęć koszy wypełnionych najróżniejszymi grzybami, m.in. czubajką kanią, o których niedawno pisaliśmy tutaj: Wyśmienity grzyb mylony z zabójcą. Grzyboznawca wskazuje, po czym go poznać.

Duże wrażenie członków grupy zrobiło zdjęcie zbiorów użytkownika, który mieszka na terenie Puszczy Noteckiej. Z doniesień grzybiarzy wiemy, że można tam uzbierać m.in.: borowiki, podgrzybki, maślaki czubajkę kanię, czy też koźlarze.

Grzybów ci u nas dostatek
napisał w poście

Najwięcej doniesień o obecności grzybów w lesie dotyczy województwa mazowieckiego, a następnie śląskiego i dolnośląskiego. Coraz więcej grzybów znajdziemy w lasach województwa wielkopolskiego i łódzkiego. Z kolei mieszkańcy województwa opolskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego czy kujawsko-pomorskiego informują o tym, że w ich lasach jest dość pusto. 

Polacy ruszyli na grzyby - niektórzy mogą liczyć na udane zbiory!
Polacy ruszyli na grzyby - niektórzy mogą liczyć na udane zbiory!123RF/PICSEL

W jakich miejscach w lesie szukać grzybów?

Jeśli wybierając się na grzybobranie, poszukujemy konkretnych gatunków, warto wiedzieć, w jakich miejscach możemy je znaleźć. Niektóre z nich rosną tylko w lasach iglastych, inne znajdziemy najczęściej pod brzozami. Oto gdzie szukać naszych ulubionych grzybów:

  • borowik szlachetny - przeważnie lasy iglaste, pod świerkami i sosnami,
  • podgrzybek brunatny - przeważnie w lasach iglastych, pod sosnami i świerkami, ale również w lasach liściastych pod dębami i bukami,
  • pieprznik jadalny - w siedliskach borowych, w sąsiedztwie drzew takich jak sosna, świerk, dąb, buk czy też grab 
  • czubajka kania - w lasach liściastych, rzadziej w iglastych, często w miejscach prześwietlonych, na obrzeżach lasów, w trawie, na łąkach,
  • koźlarz babka - w pobliżu brzóz,
  • maślaki - w lasach liściastych i mieszanych, często pod brzozami, topolami, osikami i grabami oraz na zboczach.
Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas