Reklama

Reklama

Genialny patent na piękne paprotki. Potrzebujesz tylko dwóch składników

Piękne paprotki to prawdziwa ozdoba domu czy mieszkania. Jak dbać o roślinę? Sprawdzi się nie tylko zwykłe podlewanie jej wodą. Warto zastosować również specjalny nawóz, który przygotujemy w domu. Kosztuje grosze, a do jego sporządzenia potrzebne są tylko 2 składniki.

Paprotka to jeden z najpopularniejszych kwiatów, które wybieramy do domu. Zadbana roślina stanie się prawdziwą wizytówką, a jej zielone liście z pewnością dodadzą każdemu wnętrzu uroku. 

Paprotki - wymagania

Paprocie rosną w niskich partiach lasu, ewentualnie na gałęziach drzew. Nie otrzymują tam zbyt wiele światła. Dlatego też często pojawia się przekonanie, że do właściwego wzrostu potrzebują cienistego miejsca. Okazuje się jednak, że w warunkach domowych, postawiona w cieniu paprotka po prostu zmarnieje. Najlepszym rozwiązaniem będzie półcień lub miejsce, do którego dociera rozproszone światło.

Reklama

Paprotka lubi wilgoć, dlatego warto ją systematycznie podlewać. Stałe podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a woda do podlewania - przegotowana i odstana.

Zobacz również: Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Domowy sposób na piękne paprotki. Wykorzystaj skorupki jajek

Co zrobić, by paprotka bujnie rosła? Istnieje na to prosty i skuteczny, domowy sposób. Chodzi o specjalny nawóz, do którego przygotowania potrzebne są tylko dwa składniki. To domowa "mikstura" ze skorupek jajek, która sprawdzi się idealnie w przypadku paprotki. Dlaczego akurat skorupki jajek? Nie od dziś wiadomo, że w swoim składzie mają 80 proc. wapnia i są dodatkowo bogate w krzem, cynk, siarkę i fluor.

Do przygotowania nawozu będą potrzebne tylko skorupki i woda. Jak go zrobić? To proste. Do słoika wystarczy wrzucić suche skorupki i zalać gotującą się wodą. Całość należy odstawić na tydzień. Po tym czasie domową miksturą będzie można podlewać nasze rośliny. Wykorzystanych skorupek nie trzeba wyrzucać - można je skruszyć i włożyć do ziemi w doniczce.

Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?

Paprotka - czym podlewać

To nie jedyny domowy sposób na piękną paprotkę. Kolejnym jest podlewanie jej herbacianą esencją z lub bez fusów. Jeśli akurat mamy esencję z fusami, to możemy je zakopać w doniczce lub zostawić na powierzchni. Tym prostym, domowym "nawozem" z czarnej herbaty możemy podlewać roślinę raz w tygodniu. Jeśli będziemy przesadzać paprotkę, to w ziemię warto włożyć liście herbaciane. Przyczynią się do wzrostu rośliny.

Paprotkę można też podlewać rumiankiem, skrzypem polnym, pokrzywą czy szałwią. Dzięki temu uchronimy roślinę przed pleśnią i chorobami o podłożu bakteryjnym.

***

Zobacz również:

Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paprotki | skorupki jaj nawóz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama