Reklama

Greckie imię bije rekordy popularności w Polsce. Imieniny może świętować aż 14 razy w roku

Mikołaj nie traci na popularności. W 2022 roku znalazł się w top 10 najczęściej nadawanych męskich imion. Pochodzi z Grecji, a jego znaczenie sporo mówi o osobowości osób, które je noszą. Mikołaj imieniny może świętować aż 14 razy w roku, ale to ten grudniowy termin jest najbardziej oblegany. Co wiadomo o Mikołaju?

Mikołaj nie może narzekać na brak popularności

Mikołaj to oryginalne imię, które dla wielu kojarzy się przede wszystkim z Bożym Narodzeniem i prezentami pod choinką, choć jak wiadomo, w wielu regionach Polski za podarunki w wigilijny wieczór odpowiada m.in. Dzieciątko, Gwiazdor lub Aniołek. 

Portal dane.gov.pl wskazuje, że imię Mikołaj cieszy się niemałą popularnością. Od lat znajduje się w top 10 najczęściej nadawanych męskich imion. W 2022 roku zajęło ósme miejsce z wynikiem 4499. 

Reklama

W 2021 roku 5205 chłopców otrzymało imię Mikołaj, co w zestawieniu uplasowało je na siódmym miejscu. Rok wcześniej Mikołaj był na ósmym miejscu najpopularniejszych imion w Polsce. Nadano je aż 5368 razy. 

Mikołaj imieniny może świętować aż 14 razy w roku:

  • 1 i 14 lutego
  • 21 marca
  • 9 i 19 maja
  • 2 i 18 czerwca
  • 9 lipca
  • 10 i 25 września
  • 13 października
  • 12 i 13 listopada
  • 6 grudnia

To jednak grudniowa data cieszy się największym zainteresowaniem. Tego dnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry, zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym

Zobacz także: Jest najbardziej patriotycznym imieniem w Polsce. Nosi je coraz mniej kobiet

Co oznacza imię Mikołaj?

Imię Mikołaj wywodzi się z Grecji. Pochodzi od dwóch greckich słów "nike", czyli "zwycięstwo" i "laos" oznaczającego "lud". Nikolaos to więc dosłownie zwycięstwo ludu i oznacza osobę, które je odniosła. 

Imię Mikołaj jest popularne nie tylko w Polsce, ale także w innych zakątkach świata. Obcojęzyczne formy tego imienia szczególnie nawiązują do pierwotnej greckiej wersji. Na przykład w języku francuskim występuje Nicolas, w angielskim Nicholas, w niemieckim Nikolaus, a w czeskim Nikolas. 

Uznaje się, że Mikołaj jest niezwykle ambitny, wytrwale podąża za wyznaczonym celem, a także odznacza się konsekwencją i pewnością siebie. Cechuje się odwagą oraz walecznością i nie ma problemu z podejmowaniem ryzyka. 

Mężczyzna noszący to imię niechętnie mówi o uczuciach, a w komunikacji z innymi jest jednak powściągliwy. Nie oznacza to jednak, że czuć od niego chłód. Jest niezwykle wrażliwy oraz ciepły i nie zależy mu na byciu w centrum uwagi. 

Zobacz także: 5 żeńskich imion, które przynoszą szczęście. Wróżą ogromne powodzenie

Jaki jest Mikołaj?

Mikołaj na pierwszym miejscu stawia rodzinę. To ona jest dla niego najważniejsza, a więc dba, by kontakt z bliskimi był jak najlepszy. Wie, jak ich wspierać i podnosić na duchu, mimo że niechętnie okazuje uczucia. W związku jest oddany, ale druga połówka musi się liczyć, że relacja z Mikołajem nie zawsze jest usłana różami. 

Mężczyzna o imieniu Mikołaj jest pomocny i wie, czym jest empatia. W życiu towarzyskim stawia na zaufane grono przyjaciół. Niechętnie mówi o sobie, ale za to jest idealnym słuchaczem. Bliscy zawsze mogą liczyć na trafną radę ze strony Mikołaja. 

Mikołaj jest w stanie wiele poświęcić, by dotrzeć do celu. Uwielbia rywalizację, bo to właśnie ona go napędza. Zawsze stara się iść po wygraną. Od najmłodszych lat udowadnia wszystkim, że nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Ciągle musi mieć zajęcie, a więc z Mikołajem nigdy nie ma nudy. 

Mikołaj świetnie sprawdzi się jako sportowiec, lekarz, sędzia bądź notariusz. Nie będzie miał problemu w odnalezieniu się na stanowisku team lidera, a także bez trudu założy swój biznes i poprowadzi go, generując jak największe zyski.      

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mikołaj | znaczenie imion
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy