Grzybowi giganci. Rekordowe okazy, o których marzy każdy grzybiarz

Bartosz Stoczkowski

Opracowanie Bartosz Stoczkowski

Koniec lata i początek jesieni to tradycyjnie pora, aby ruszyć w las w poszukiwaniu grzybów. Szczęśliwcy, którzy odnajdą owocniki niezwykłych rozmiarów, mogą także pochwalić się swoim trofeum na jednej z internetowych grup rejestrujących grzybowe rekordy.

Smażona czubajka kania smakuje lepiej niż kotlety!
Smażona czubajka kania smakuje lepiej niż kotlety!123RF/PICSEL

Grzybobranie w Polsce

Grzybobranie w Polsce to więcej niż tylko sezonowe hobby - dla wielu to wręcz narodowy sport. Spacery po lesie z koszykiem i nożem do obierania grzybów są tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie. W weekendy rodziny, przyjaciele i sąsiedzi udają się do lasu w poszukiwaniu borowików, opieniek i innych leśnych specjałów. Wiedza o tym, które grzyby są jadalne, a które trujące, jest przekazywana jak cenna rodzinna tajemnica.

Grzybobranie jest też doskonałą okazją do zacieśnienia więzi społecznych, podziwiania piękna przyrody, a później degustacji wyśmienitych potraw, w których grzyby odgrywają główną rolę. W Polsce grzybobranie jest nie tylko ukochanym sposobem spędzania wolnego czasu, ale też elementem kulturowym, który łączy różne pokolenia.

grzybobranie wpisany jest też niezaprzeczalnie element rywalizacji. Zwykle lubimy pochwalić się ilością znalezionych grzybów, a także umiejętnością odnajdywania miejsc, gdzie lubią rosnąć ich konkretne gatunki. Od kiedy jednak internet stał się dostępny dla każdego, łatwo też na bieżąco śledzić bicie kolejnych rekordów wagi i rozmiarów znalezionych owocników. Grzybiarze, którym dopisało szczęście, często publikują zdjęcia swoich rekordowych okazów. Oto największe z nich.

Największy borowik

Na terenie Karpackiego Parku Narodowego w zachodniej Ukrainie, niedaleko kurortu Worochta i około 200 km od granicy polskiej, odkryto gigantycznego borowika ważącego 3 kg. Zdjęcie rekordowego owocnika tego szlachetnego gatunku pojawiło się  we wrześniu 2022 roku na Facebooku, gdzie zdobyło dużą liczbę polubień i komentarzy zachwyconych obserwatorów.

Kilka dni później na profilu gminy Horyniec-Zdrój można było odnaleźć fotografię kolejnego giganta. Polski rekordzista ważył jednak trochę mniej, bo 2,3 kg. Olbrzymiego borowika odnalazł pracownik horynieckiego urzędu.

Kania – pyszny i zdrowy grzyb. Jak ją rozpoznać?Interia.tv

Największy grzyb świata

W 2019 roku w Hiszpanii odkryto rekordowo duży owocnik grzyba wachlarzowca olbrzymiego. Znalazł go zawodowy kucharz, Sergio Martínez Valledor. Grzyb ważył aż 68,8 kg, bijąc poprzedni rekord o 23 kg. Jednak nawet tak duży okaz nie może pretendować do miana największego grzyba świata, ten bowiem odnaleziono w Stanach Zjednoczonych.

Opieńka z Malheur National Forest w Górach Błękitnych we wschodnim Oregonie uznana jest nie tylko za największy grzyb świata, ale w ogóle największy organizm na Ziemi. Jak to możliwe? Oczywiście nie chodzi o jej owocniki, ale o grzybnię, czyli splecione ze sobą nitkowate strzępki, rozwijające swoją sieć na powierzchni i w głębi podłoża. W przypadku opieńki z Oregonu jej grzybnia rozprzestrzenia się pod ziemią na ogromnym obszarze około 965 hektarów. Badacze szacują, że cały organizm waży tysiące ton.

Oregońska opieńka to jeden z najbardziej znanych przykładów superorganizmu, czyli organizmu, który składa się z wielu mniejszych jednostek funkcjonujących jako całość. Pomimo swojego ogromnego rozmiaru, genetycznie jest uznawany za jedną całość, ponieważ wszystkie jego komórki są genetycznie identyczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas