Większość osób źle postępuje z tym grzybem. Istnieje ryzyko zatrucia
Oprac.: Łukasz Piątek
Wrzesień to bez wątpienia ulubiony miesiąc dla miłośników grzybobrania, ponieważ właśnie teraz zaczyna się szczyt sezonu na zbieranie tych przepysznych darów natury. Jednak nie każdy wie, jak odpowiednio zająć się grzybami, kiedy po powrocie do domu dumnie stawiamy wypełnione nimi po brzegi koszyki. Z niektórych grzybów powinniśmy zdejmować skórkę.
Zbieranie grzybów to ogromna przyjemność, ale ich późniejsze czyszczenie i obieranie dla wielu osób stanowi smutny obowiązek. Jeśli chcemy cieszyć się doskonałym smakiem grzybów i utrzymać je jak najdłużej w dobrej kondycji, powinniśmy należycie się z nimi obchodzić.
Po wstępnym oczyszczeniu grzybów przychodzi moment na obranie ich ze skórki. Trzeba jednak pamiętać, że zdecydowana większość grzybów nie powinna być poddawana procesowi obierania ich ze skórki. Wyjątkiem są maślaki.
Dlaczego należy obierać maślaki?
Skórka maślaków pokryta jest grubym i lepkim śluzem, w którym mogą być ukryte różnego rodzaju bakterie. Nawet dokładne umycie maślaka nie spowoduje, że całkowicie pozbędziemy się z niego tej nieprzyjemnej warstwy.
Spożycie maślaków bez ich obrania może się skończyć przykrymi dolegliwościami gastrycznymi, czego raczej wolelibyśmy uniknąć. Pozbywając się z nich skórki, minimalizujemy ryzyko zatrucia pokarmowego.
Jak obierać maślaki?
Przede wszystkim musimy wyposażyć się w niewielki nożyk, którym dokończymy dzieła. Obieranie zaczynamy od nóżki maślaka, zeskrobując delikatnie zabrudzenia wraz ze skórką z całej jego długości. Kolejnym etapem jest zdjęcie skórki z kapelusza. Nożykiem delikatnie podważamy skórkę od spodniej strony kapelusza i zdejmujemy.
Jeśli mamy do czynienia z bardzo małymi maślakami, to dobrym rozwiązaniem na pozbycie się z nich śluzu jest obgotowanie grzybów w osolonej wodzie. Obgotowywanie nie powinno trwać długo, a po wyjęciu grzybów z naczynia przelewamy je zimną wodą.