Gwałtowny zwrot w pogodzie. Czegoś takiego synoptycy dawno nie widzieli
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Słońce, brak opadów deszczu i iście afrykańskie temperatury. Pierwsze dni jesieni zaskoczą Polaków prawdziwie letnią aurą. Ku zdziwieniu synoptyków, w wyniku napływu gorących mas powietrza, termometry w wielu regionach kraju wskażą nawet 30 st. C. Radość nie potrwa jednak długo.
Po deszczowym weekendzie do Polski znów zawitało słońce. W połowie tygodnia z szaf po raz kolejny wyciągniemy szorty i podkoszulki. Polska znalazła się bowiem pod wpływem rozległego wyżu Rosi, który rozciąga się od północno-zachodniej Rosji aż po Francję. Dodatkowo z południa do kraju napływa ciepłe powietrze zwrotnikowe z rejonu Bliskiego Wschodu, sprawiając, że temperatura szybuje. Najbliższe dni upłyną pod znakiem iście letniej aury.
Spis treści:
Prognoza pogody na najbliższe dni. Upały, słońce i brak deszczu
Piękne mamy lato tej jesieni - można by rzec. Po pogodnym wtorku środa zapowiada się równie słonecznie. Termometry wskażą maksymalnie od 25 st. C na Podlasiu do 28 st. C w centrum kraju.
"Dziś bezchmurnie lub zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
"Dzień niemal w całym kraju (z wyjątkiem wybrzeża) będzie gorący, przejściowo w ciągu dnia wystąpi umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem. Miejscami na północnym zachodzie, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, zaznaczy się również duchota. Wzmaganiu odczucia gorąca sprzyjać będzie zwiększony dopływ bezpośredniego promieniowania słonecznego i słaby wiatr. Rano i wieczorem nie prognozuje się występowania istotnego stresu cieplnego dla organizmu człowieka, będzie odczuwalnie komfortowo lub ciepło" - przestrzega IMGW.
Zobacz również: Zdumiewające znalezisko opisywała lokalna gazeta. "Leśny kalafior" wywołał ogromne poruszenie
Czwartek (28 września) wciąż zaskakiwał będzie letnią pogodą. Termometry wskażą od 25 st. C na Pomorzu, przez 27 st. C w centrum kraju do 28 st. C na południu. Wyż znad Rosji będzie kształtował aurę do piątku.
Należy pamiętać, że wysokie temperatury będą utrzymywać się wyłącznie w ciągu dnia, dynamicznie spadając wraz z nadejściem wieczorów. Noce będą chłodne.
Na horyzoncie zmiana pogody. Kiedy jesień stanie się prawdziwą jesienią?
"Modele numeryczne sygnalizują nam, że ochłodzenie, więcej chmur i opadów, pojawi się dopiero pod koniec miesiąca. Nie będzie to jednak prawdopodobnie aktywny front. Na termometrach zobaczymy wówczas od 17 st. C do 20 st. C, ale chłodniej może być w rejonach górskich i podgórskich oraz nad morzem" - donosi serwis fanipogody.pl.
W piątek (29 września) pogoda zacznie się zmieniać. Zrobi się nieco chłodniej, a na niebie pojawi się więcej chmur. Z piątku na sobotę nad Polską zadomowi się chłodny front atmosferyczny, przynosząc znaczne ochłodzenie: w sobotę będzie już tylko 18 st. C na Pomorzu, 20 st. C w centrum kraju i ok. 22 st. C na Podkarpaciu.
IMGW: to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów
Pomimo załamania pogody, które czeka nas pod koniec miesiąca, tegoroczny wrzesień będzie najprawdopodobniej najcieplejszym od ponad 100 lat.
"Tegoroczny wrzesień jest wyjątkowo ciepły. Do 19 września br. anomalia w Polsce wynosi +3,6°C, czyli średnia temperatura powietrza w Polsce w tegorocznym wrześniu jak do tej pory wynosi aż 17,4°C. Być może będzie to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów w Polsce, jednak wymaga to szczegółowych analiz po zakończeniu miesiąca" - donosi IMGW.