Gwiazda betlejemska będzie w pełnej krasie. Genialny trik ze świeczką
Wilczomlecz nadobny albo poinsecja – pod takimi nazwami również można znaleźć gwiazdę betlejemską, która stanowi jedną z najpopularniejszych bożonarodzeniowych roślin. Jej barwne liście i kwiatostany wprowadzają do domów świąteczną atmosferę, będąc elegancką ozdobą mieszkań. Zastanawiasz się, jak dbać o gwiazdę betlejemską, by jak najdłużej dekorowała wnętrza? Istnieje kilka patentów pielęgnacyjnych, o których koniecznie trzeba pamiętać.
Spis treści:
Jak podlewać gwiazdę betlejemską?
To najbardziej oczywisty zabieg pielęgnacyjny. Dostarczenie roślinie wody nie wydaje się być zadaniem specjalnie trudnym, ale wbrew pozorom to właśnie podczas podlewania gwiazdy betlejemskiej najłatwiej jest o błędy, które poważnie szkodzą nawet najbardziej dorodnemu okazowi.
Do tej czynności możesz użyć zwykłej wody z kranu. Ważne, by była odstana i miała temperaturę pokojową. Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? W tej kwestii nie ma sztywnej reguły. Niektórzy twierdzą, że należy robić to dwa razy w tygodniu. Lepiej jednak codziennie sprawdzać stan ziemi w doniczce z poinsecją. Jeśli na głębokości dwóch centymetrów jest sucha - roślina potrzebuje podlewania. W czasie, kiedy intensywnie ogrzewasz mieszkanie, konieczne to może być nawet co drugi dzień.
Czym mogą skutkować błędy w podlewaniu?
Jeśli przesuszymy roślinę, dość szybko zauważymy to na podstawie stanu liści, które stracą atrakcyjny wygląd, jędrność, staną się obwisłe i pożółkną. Choć gwiazda betlejemska lubi wilgoć, przelewanie i zastoje wody doprowadzają z kolei do gnicia korzeni i narażenie rośliny na ataki chorób.
Poinsecję zaleca się uprawiać w doniczce z otworami drenażowymi, by woda nie magazynowała się w podłożu. Podlewaj ją "od góry", a nadmiar płynu wylewaj z podstawki. Dobrym pomysłem jest również zanurzenie gwiazdy betlejemskiej w doniczce do połowy wysokości w większym naczyniu z wodą. Niech taka kąpiel trwa około 10 minut. Po tym czasie odstaw doniczkę, by nadmiar wody mógł wypłynąć i ponownie ustaw ją na dotychczasowym stanowisku.
Jak przedłużyć trwałość ciętej gwiazdy betlejemskiej?
Poinsecję w celach dekoracyjnych można wykorzystywać na różne sposoby. Elegancko wygląda w doniczce, ale również w wazonie jako kwiat cięty. Zastanawiasz się, co zrobić, by w takiej formie gwiazda betlejemska dłużej zachowała świeżość? Jest na to prosty patent. Wystarczy, że końce łodyg przez chwilę przytrzymasz nad płomieniem świecy albo zapalniczki. W ten sposób rana po cięciu zostanie "zamknięta", przez co roślina nie będzie tracić soku. Dzięki temu dłużej będzie stanowić efektowną ozdobę bożonarodzeniowego stroika.
Co zrobić, żeby gwiazda betlejemska miała czerwone liście?
O tym trzeba pomyśleć z odpowiednio dużym wyprzedzeniem, ponieważ cieniowanie gwiazdy betlejemskiej wymaga czasu. Warto mieć to na uwadze, jeśli chcemy, by nasz okaz nie był jednoroczny. Poinsecja to roślina wieloletnia!
By ponownie wybarwiła się na święta, od połowy października do połowy listopada powinna stać w ciemnościach - zwłaszcza w godzinach od 17 do 7 rano. Ustawiaj ją więc w ciemnym pomieszczeniu. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz posiłkować się najzwyklejszym kartonem. Grunt, by w tym czasie nie docierało do niej światło w żadnej formie.
Polecamy: