Idą ciężkie czasy dla właścicieli mieszkań. Szykuje się nowa opłata

W dobie inflacji to niemały cios. Właściciele mieszkań i domów muszą się szykować na nowy wydatek. Chodzi o konieczność sporządzenia świadectwa energetycznego budynku. Jak tłumaczy wiceminister rozwoju, dzięki temu kupujący i wynajmujący będą mieli świadomość kosztów, jakie będą musieli ponieść w związku z ogrzewaniem nieruchomości.

Szykuje się nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań. Kto musi sporządzić świadectwo energetyczne? Zdj. ilustracyjne
Szykuje się nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań. Kto musi sporządzić świadectwo energetyczne? Zdj. ilustracyjne123RF/PICSEL

  • Szykuje się nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań. W środę senatorowie debatowali nad nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków indywidualnych i wielorodzinnych
  • W przypadku istniejących obiektów sporządzenie takiego świadectwa będzie konieczne przy ewentualnej sprzedaży lub wynajmie
  • Jeżeli budynek jest nowo wybudowany, to takie świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze

Nowa opłata dla właścicieli mieszkań

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że przedstawienie świadectwa energetycznego lokalu dotyczy nowych umów najmu. Nowym obowiązkiem nie będą objęte wynajmowane już mieszkania.

W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli obywatel będzie wynajmował takie mieszkanie, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania
cytuje wypowiedź wiceministra rozwoju Piotra Uścińskiego "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem wiceministra nowelizacja wywoła pozytywne skutki na rynku budowlanym. Podkreślał, że dzięki temu kupujący i najemcy będą mieli świadomość kosztów, jakie będę musieli ponieść w związku z ogrzaniem domu czy mieszkania.

Cios dla właścicieli mieszkań

W dobie galopującej inflacji to cios dla właścicieli nieruchomości. Debatujący nad zmianami senatorowie zwracali uwagę, że nowe przepisy mogą ograniczyć rynek najmu w Polsce. Zwrócili też uwagę, że zmiana przepisów będzie powodem dodatkowych kosztów, które będą musiały ponieść polskie rodziny.

Wiceminister Uściński bronił jednak koncepcji i zaznaczał, że to wprowadzenie w życie przepisów unijnych. Przyznał, że sporządzenie charakterystyki będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami wyłącznie wtedy, gdy właściciele domów lub mieszkań będą je chcieli sprzedać.

Jeżeli ktoś nie ma takiego zaświadczenia i nie planuje sprzedaży lub wynajmu,  nie będzie musiał wydawać kilkuset złotych.

Świadectwo energetyczne - od kiedy obowiązkowe?

Senatorowie dopytywali Piotra Uścińskiego, czy zawarte wcześniej umowy najmu będą musiały zostać uzupełnione o dokument. Dla funkcjonujących już umów nie będzie takiego obowiązku.

Natomiast jeżeli ktoś zawiera nową umowę najmu, to przy zawieraniu umowy właściciel jest zobowiązany przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tego mieszkania, tej części budynku, którą wynajmuje
cytuje słowa wiceministra "Dziennik Gazeta Prawna".

Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego pojawi się, gdy wejdzie w życie nowelizacja. Nastąpi to po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia.

Co zakładają nowe przepisy?

Nowe przepisy ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy - Prawo budowlane zakładają też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań dotyczących kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji, powszechny dostęp do podstawowych informacji w świadectwach energetycznych.

Inwestorzy będą musieli dołączać świadectwa energetyczne do zawiadomienia o zakończeniu budowy i wniosku do pozwolenia na użytkowanie. W tym przypadku chodzi o niektóre grupy budynków.

***

Zobacz również:

Maria Sadowska: W covidzie, gdybym żyła z muzyki, to umarłabym z głoduINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas