Reklama

Reklama

ZUS wysyła listy do emerytów. Chodzi o 14. emeryturę

20 września Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę 14. emerytury. Wszyscy świadczeniobiorcy upoważnieni do otrzymania dodatku powinni mieć go już na swoim koncie bankowym. 3 października ZUS rozpoczął wysyłanie pisemnych decyzji o przyznaniu "czternastek". Listy otrzyma ponad 7 milionów seniorów. Dlaczego warto się z nimi zapoznać?

"Czternastą emeryturę z ZUS otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 milionów osób, a wydatkowana na ten cel kwota wynosi ponad 8,7 miliardów zł. Przy czym trzy czwarte uprawnionych otrzymało świadczenie w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł na rękę" - zaznaczyła prezes ZUS Gertruda Uścińska w oficjalnym komunikacie podsumowującym wypłaty "czternastek".

Tym razem "czternastki" wypłacane były w siedmiu terminach. Pierwsze przelewy z ZUS-u dotarły do świadczeniobiorców już pod koniec sierpnia, natomiast 20 września minął ostatni termin wypłat. W przeciwieństwie do tak zwanej "trzynastki" nie każdy emeryt otrzymał 14. emeryturę. Dlaczego?

Reklama

Zasady przyznawania "czternastki" były o wiele bardziej restrykcyjne. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze seniorzy musieli zmieścić się w kryterium dochodowym. Pełną wysokość 14. emerytury w tym roku otrzymali jedynie ci świadczeniobiorcy, których miesięczny dochód nie przekraczał 2900 zł brutto. Wszyscy pozostali seniorzy otrzymali od ZUS-u wypłaty pomniejszone. O ile? Rząd zastosował w tym przypadku zasadę "złotówka za złotówkę". To oznacza, że za każde przekroczenie progu o 1 zł, kwota dodatku została pomniejszana również o 1 zł.

ZUS wysyła listy do emerytów. To ważna decyzja!

Jak  poinformowała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, 3 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z decyzją o przyznaniu "czternastek" świadczeniobiorcom. Decyzje te dotrą do ponad 7 mln świadczeniobiorców.

Dlaczego warto zapoznać się z decyzją ZUS-u? Dodatkowe świadczenie było przekazywane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. W dokumencie znajdować się będzie informacja o dokładnej wysokości jednorazowej wypłaty w postaci 14. emerytury. Warto sprawdzić, czy dokument zgadza się z przelewem bankowym - zwłaszcza osoby, które otrzymały pomniejszone kwoty powinny to zrobić.

W razie jakichkolwiek nieścisłości, list od ZUS-u będzie pomocny w wyjaśnieniu sprawy. 

***
Zobacz również:

Nawet 700 zł zwrotu dla emerytów. Sprawdź, czy otrzymasz taki przelew!

Jak otrzymać emeryturę czy rentę po zmarłym? Porady ZUS

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | 14. emerytura | ZUS | emeryci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy