Ile kalorii mają potrawy wigilijne?

Wielu z nas czeka na ten wieczór cały rok. Wigilia – wyjątkowa kolacja, podczas której łamiemy się opłatkiem, śpiewamy kolędy, ale także dużo jemy. W końcu tak rzadko mamy okazję spróbować tylu pyszności na raz. Niestety wigilijne potrawy, choć pyszne, nie służą naszemu układowi pokarmowemu oraz sylwetce. Większość z nich to naprawdę spora dawka kalorii. Zdecydowanie powinniśmy jeść je z umiarem. Po pierwsze, by się nie przejść i uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w Boże Narodzenie, a po drugie, by nie przybrać zbyt dużo na wadze. A ile kalorii znajdziemy w popularnych potrawach wigilijnych? Sprawdźmy.

article cover
©123RF/PICSEL
©123RF/PICSEL

Według statystyk przeciętny Polak w czasie kolacji wigilijnej zjada około 2500 kalorii. To prawie tyle, ile potrzebuje na co dzień dorosły, regularnie trenujący mężczyzna. Nawet, jeśli tylko spróbujemy każdej potrawy, to i tak dostarczymy organizmowi około 1500 kalorii. Niestety dania wigilijne, choć pyszne, są przede wszystkim tłuste i bardzo kaloryczne. Warto o tym pamiętać i nie przejadać się w ten wyjątkowy wieczór. Sprawdźmy jednak, ile kalorii dostarczają nam popularne wigilijne pyszności.

Pierogi z kapustą i grzybami

Wydaje się, że kilka pierożków z kapustą i grzybami to nic wielkiego? Możemy się nieźle rozczarować dowiadując się, ile kalorii ma ten świąteczny przysmak. Otóż sześć sztuk podsmażanych pierogów z kapustą i grzybami to około 350 kalorii. Rzecz ma się podobnie z uszkami, które jemy z barszczem.

Zupa grzybowa zabielana

O ile czysta zupa grzybowa nie jest bardzo ciężka, ponieważ ma jedynie 30 kalorii w 200 mililitrach, to ze śmietaną jest już porządną dawką kalorii. Ich ilość zwiększa się wtedy ponad trzykrotnie.

Barszcz z uszkami

W kolejnej popularnej potrawie wigilijnej – barszczu z uszkami znajdziemy ponad 100 kalorii w 200 mililitrach. Jeśli barszcz jest zabielany, jego wartość kaloryczna wzrasta trzykrotnie, podobnie jak w przypadku zupy grzybowej.

Kapusta z grzybami

©123RF/PICSEL

To pyszne danie w 100 gramach zawiera 80 kalorii, a to tylko trzy łyżki. Dla fanów tej potrawy to niestety niezbyt dobra informacja.

Kapusta z grochem

W przypadku kapusty z grochem sprawa ma się jeszcze gorzej. Trzy łyżki tego przysmaku to aż 200 kalorii! Oczywiście głównym winowajcą jest tutaj groch, którego spożycie warto ograniczyć do minimum podczas kolacji wigilijnej.

Karp smażony

Sztandarowa wigilijna potrawa, czyli karp smażony, to porządna dawka kalorii. Tylko w 100 gramach ryby jest ich aż 260.

Karp gotowany lub pieczony

Zdecydowanie mniej kaloryczny jest karp gotowany lub pieczony. W 100 gramach tak przyrządzonej ryby jest tylko 130 kalorii.

Karp w galarecie

Karpia w galarecie z warzywami również możemy zjeść więcej w czasie Wigilii. W 100 gramach tej popularnej potrawy jest również około 130 kalorii.

Ryba po grecku

Ryba po grecku to najlżejsze wigilijne rybne danie. W 100 gramach tej potrawy znajdziemy około 80 kalorii. W porównaniu do karpia to zdecydowanie zadowalająca ilość.

Krokiety z kapustą i grzybami

©123RF/PICSEL

Krokiety z kapustą i grzybami dołączyły niedawno do grona wigilijnych potraw w wielu domach. Z racji tego, że to smażone danie, jest również wysokokaloryczne. Stugramowy krokiet zawiera aż 320 kalorii.

Kompot z suszu

To zdecydowanie najzdrowszy wigilijny smakołyk, co nie oznacza, że lekki. W szklance kompotu z suszonych owoców jest około 200 kalorii. Jeśli chcesz, by kompot był lżejszy, zrezygnuj z jego słodzenia.

Wino

Po kolacji wigilijnej często pijemy wino w celu poprawy trawienia. Jednak warto wiedzieć, że około 100 mililitrów tego trunku to około 80 kalorii. Pozostańmy zatem przy jednej lampce.

Słodkości wigilijne

art
©123RF/PICSEL

W czasie Wigilii nie stronimy również od słodyczy. Po kolacji przychodzi czas na deser, czyli ciasta i ciasteczka. Sprawdźmy zatem, ile kalorii mają standardowe porcje ciast świątecznych.

Strucla z makiem

Niewielki kawałek - 50 gramów strucli z makiem to 170 kalorii.

Makowiec

50 gramów tradycyjnego makowca dostarczy organizmowi również około 170 kalorii.

Sernik

Sernik jest minimalnie lżejszy. W 50 gramach znajdziemy około 160 kalorii.

Piernik

Piernik zawiera, podobnie jak makowce, 170 kalorii w 50 gramach ciasta.

Keks z bakaliami i miodem

Spośród wszystkich wigilijnych słodkości najbardziej kaloryczny jest niewątpliwie keks z bakaliami. W stugramowym kawałku jest około 350 kalorii. Jeśli dodamy do tego miód, liczba kalorii zwiększy się jeszcze o 30.

Kutia

Słodka, pyszna i tucząca. Ze względu na sporą zawartość maku, miodu i bakalii kutia to kaloryczna potrawa. W 100 gramach, czyli w kilku łyżkach tego przysmaku, jest aż 250 kalorii. Podczas Wigilii nie przesadzajmy zatem z kutią. Możemy nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych.

W czasie kolacji wigilijnej jedz z umiarem. Spróbuj każdej potrawy - nie musisz jeść pełnych porcji. Przejedzenie się na Wigilii może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, które będą nam dokuczać w Boże Narodzenie, a tego przecież nikt z nas nie chce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas