Ile pieniędzy dać na komunię do koperty w 2022 roku?

Ile na komunię 2022 powinni dać chrzestni, dziadkowie i pozostali goście? To pytanie co roku zadaje sobie rodzina zaproszona na uroczystość. Co prawda nie istnieje jedna konkretna kwota, jaką powinno się przeznaczyć na prezent z okazji komunii świętej, ale wielu Polaków obawia się, że popełni faux-pas, wydając na upominek zbyt mało pieniędzy. Wyjaśniamy więc, ile wypada włożyć do koperty na komunię w 2022 roku.

Ile dać do koperty na komunię w 2022 roku? Średnie kwoty zmieniają się przez lata
Ile dać do koperty na komunię w 2022 roku? Średnie kwoty zmieniają się przez lata 123RF/PICSEL

Ile dać na komunię - to pytanie rok w rok zadają sobie Polacy zaproszeni na uroczystość, bo chociaż pieniądze to nie wszystko, nikt nie chce popełnić gafy, wkładając do koperty zbyt małą kwotę.

  • Zwyczaje komunijne zmieniają się na przestrzeni lat. Jeszcze dwadzieścia lat temu normą było, że w prezencie na komunię dzieci dostawały zegarek, Pismo Święte lub inny skromny podarunek. W dzisiejszych czasach dziewięciolatki otrzymują jednak znacznie okazalsze upominki. 
  • Większość gości w obawie przed kupnem nietrafionego prezentu z okazji Pierwszej Komunii Świętej decyduje się po prostu podarować gotówkę w kopercie. To rozwiązanie, które najczęściej satysfakcjonuje również dziecko i jego rodziców, ponieważ mogą wówczas samodzielnie zadecydować, na co przeznaczą otrzymaną kwotę. 
  • Niestety nie każdy wie, ile pieniędzy wypada włożyć do koperty z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Polacy nie chcą popełnić gafy, więc nierzadko wydają na ten cel kwoty, które przekraczają ich domowy budżet. Podpowiadamy więc, ile dać na komunię 2022 tak, aby nie zaliczyć wpadki.

Ile się daje na komunię 2022?

Ile się daje na komunię 2022? Przede wszystkim tyle, na ile pozwala nam domowy budżet. Nawet jeżeli przeznaczymy na ten cel mniej pieniędzy, rodzina nie powinna się obrazić. Nie rezygnujmy z udziału w uroczystości tylko dlatego, że nas nie stać. W końcu liczy się przede wszystkim obecność przy dziecku w dniu, w którym po raz pierwszy przyjmuje przenajświętszy sakrament.

Jeżeli jednak mówimy o konkretnych kwotach, które na prezent na komunię powinni przeznaczyć zaproszeni goście, to większość internautów uważa, że do koperty wypada włożyć przynajmniej tyle, ile wynosi koszt tzw. talerzyka na przyjęciu w lokalu lub w domu, który, jak podaje portal edziecko.pl, wynosi około 200-300 złotych.

Sporo zależy też od stopnia pokrewieństwa z dzieckiem, które przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej. Więcej niż powyższa kwota, wydają zazwyczaj:

  • ojciec chrzestny 
  • matka chrzestna
  • babcia 
  • dziadek 
  • wujostwo 

Ile na komunię od chrzestnej w 2022 roku?

Nieco większych wydatków oczekuje się od rodziców chrzestnych, którzy do koperty często wkładają od 500 do nawet 1000 złotych lub więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że kwota na komunię od chrzestnej lub chrzestnego zależy również od tego, czy poza gotówką wręczamy dodatkowy podarunek. Jeśli poza pieniędzmi decydują się oni wręczyć dziecku również inny prezent na komunię, powinni wliczyć jego cenę w całość kwoty przeznaczonej na upominek. 

Ile na komunię od dziadków w 2022 roku?

ile dać na komunię 2022 powinni dziadkowie? Większość portali podaje, że kwoty, które zazwyczaj wręczają wnukom, oscylują w granicach od 300 do 500 złotych w przypadku zamożniejszych dziadków.

Ile pieniędzy daje się na komunie w 2022 roku? Wszystko zależy od tego, kim jest się dla dziecka, przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej
Ile pieniędzy daje się na komunie w 2022 roku? Wszystko zależy od tego, kim jest się dla dziecka, przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej123RF/PICSEL

Dziadkowie w trudnej sytuacji finansowej spowodowanej np. rosnącą inflacją, mogą oczywiście wręczyć kopertę z niższą kwotą np. 150 złotych lub też zupełnie zrezygnować z obdarowywania wnuka pieniędzmi na rzecz symbolicznego prezentu na komunię.

Co na komunię zamiast pieniędzy?

A jaki prezent na komunię, zamiast pieniędzy w gotówce można podarować dziecku? Warto zapytać o to jego rodziców, którzy udzielą nam informacji, z czego najbardziej ucieszy się ich pociecha.

Pieniądze nie są jedynym wyjściem. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej można również wręczyć dziecku inny upominek
Pieniądze nie są jedynym wyjściem. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej można również wręczyć dziecku inny upominek 123RF/PICSEL

Wielu Polaków w ramach prezentu na komunię decyduje się na zakup:

  • dewocjonaliów - łańcuszki lub medaliki z wizerunkiem świętych to pamiątki na całe życie. 
  • Pisma Świętego - biblia również może być świetnym prezentem na taką okazję. 
  • biżuterii - kolczyki albo łańcuszek na pewno ucieszą zwłaszcza dziewczynki.
  • roweru - to popularny prezent na komunię świętą, o ile dziecko nie go ma jeszcze w domu. 
  • zegarków - wciąż są na topie, jednak dziś warto podarować przede wszystkim te w nowoczesnej wersji, czyli smartwatche. 
  • sprzętu elektronicznego - niektórzy w prezencie na komunię decydują się wręczyć dziecku komputer, laptop lub tablet. 
  • prezentu na komunię związanego z hobby dziecka - np. gitara lub sztaluga są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych upominków. 

Czytaj również:

Zobacz także:

„Staniemy się silniejsi”. Ukraińska firma nie składa broni© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas