Ile pieniędzy należy dać na komunię 2023. „Cennik” dla chrzestnych i dziadków

Domowe budżety nie wróciły jeszcze do równowagi po Wielkanocy, a w wielu rodzinach na horyzoncie już majaczy kolejny wydatek. Komunia. Choć inflacja drenuje kieszenie Polaków, tradycja nakazuje, by przystępujące do pierwszej komunii dziecko obdarować wyszukanym prezentem lub grubiutką kopertą. Ile pieniędzy powinno znaleźć się w tej ostatniej? Z odpowiedzią spieszy internet.

Koperta z pieniędzmi to popularny prezent na komunię
Koperta z pieniędzmi to popularny prezent na komunięPicsel123RF/PICSEL

Choć pierwsza komunia święta jest uroczystością religijną, ma również swój konsumpcyjny wymiar. Tradycyjne rodzinne obiady organizowane po uroczystym nabożeństwie, dziś przybierają formę przyjęć, rozmiarem i wystawnością zbliżonych do małych wesel. Weselnego rozmiaru i wartości nabierają również prezenty, wręczane dzieciom, które po raz pierwszy przystępują do Najświętszego Sakramentu. O ile dla pokoleń dzisiejszych babć i dziadków wymarzonym podarkiem był krzyżyk na łańcuszku lub prosty zegarek na rękę,  o ile generacja dzisiejszych rodziców śniła o rowerze górskim lub aparacie fotograficznym, o tyle współczesne dzieciaki maja o wiele wyższe oczekiwania. Ich bliscy mają zaś o wiele większe ambicje, a wręczane prezenty traktują nieraz jako sposób manifestacji prestiżu.

Marek Torzewski o raku: Bliscy przeżywają bardziej, a nikt się nimi nie opiekuje. "Zdanowicz pomiędzy wersami" INTERIA.PL

A dla mnie sztabka złota

Na liście popularnych w 2023 roku prezentów znajdują się więc tak oryginalne życzenia jak Thermomix, quad, kolekcja ekskluzywnych kosmetyków, czy torebka sygnowana logo domu mody z najwyższej półki. Są i dzieci, które proszą o najnowszy model iPhone’a, dron, profesjonalny mikrofon czy... sztabkę złota.

Popularna i wygodną alternatywą dla rzeczowych prezentów są oczywiście wypełnione pieniędzmi koperty. Pytanie tylko, ile należy (czy raczej wypada) do nich włożyć.

Chrzestny daje tysiąc

Komunia ma również swój komercyjny wymiar
Komunia ma również swój komercyjny wymiar123RF/PICSEL

Precyzyjnych wytycznych oczywiście nie ma. Szybka kwerenda internetowa przynosi odpowiedź, w myśl której minimalnym nominałem, wkładanym do koperty jest 100 złotych, popularną suma oferowaną przez dalszą rodzinę  zaś 200 lub 500 złotych. O wiele "grubsze" koperty zwyczajowo wręczają rodzice chrzestni, dziadkowie, dorosłe rodzeństwo. W ich przypadku kwoty mieszczą się w widełkach od 1000 do 1500 złotych, choć oczywiście są i tacy, którzy decydują się na wręczenie o wiele większych sum.

Szacując wysokość komunijnego prezentu można oczywiście posłużyć się metodą, stosowaną w przypadku wesel. W jej myśl, prezent powinien przynajmniej pokryć koszt organizacji uroczystości. Jeśli więc średnia cena komunijnego przyjęcia w 2023 roku to ok. 150 złotych za osobę, to np. ciocia z wujkiem, powinni ofiarować w kopercie minimum 300 złotych.

Warto jednak zachować dystans wobec powyższych internetowych szacunków, a wartość prezentu dostosować do swoich możliwości i potrzeb dziecka. Warto również skonsultować się z rodzicami malucha. Może dziecko zbiera na coś konkretnego? A może oni sami, mają w głowie pomysł na jakiś prezent, na który mogłoby złożyć się kilka osób z rodziny? Przy tak wyjątkowej okazji, jaką jest komunia, najlepiej kierować się sercem i rozumiem, a nie tym co "wypada".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas