IMGW zapowiada ostrzeżenia. Groźne burze i nawałnice nawiedzą Polskę
Synoptycy zapowiadają, że już w czwartek,12 maja znaczną część Polski nawiedzą gwałtowne burze. Towarzyszyć im będą ulewne deszcze i silne wiatry. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Mieszkańcy, których województw mogą spodziewać się alertów? Oto lista.
Kiedy dokładnie możemy spodziewać się załamania pogody?
Zgodnie z prognozami, już w środę, 11 maja słabe burze są możliwe na północy kraju. Niebezpieczne zjawiska atmosferyczne - według ustaleń synoptyków - przybiorą na sile w czwartek, 12 maja. Trwać będą także w nocy z czwartku na piątek (12/13 maja).
Według prognoz i ustaleń wiatr na krańcach południowo-wschodnich może sięgać nawet do 95 km/h. W niektórych regionach polski pojawić mają się również intensywne opady deszczu lub gradu.
Mieszkańcy zagrożonych nawałnicami województw powinni wziąć pod uwagę prognozy, planując aktywności. Burze i gradobicia mogą bowiem okazać się niebezpieczne. Należy więc zachować ostrożność.
Zobacz również: Gdzie jest burza w Polsce? 7 najdokładniejszych radarów burzowych - stron i aplikacji
Gwałtowne burze w Polsce: ostrzeżenia pierwszego stopnia
Gwałtowne burze w Polsce: Lista województw, które otrzymają ostrzeżenia pierwszego stopnia:
- warmińsko-mazurskie,
- mazowieckie,
- podlaskie,
- łódzkie,
- pomorskie.
Co oznacza pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW?
Instytut na oficjalnej stronie internetowej tłumaczy, że w podobnych przypadkach możemy spodziewać się: "utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania".
Gwałtowne burze w Polsce: ostrzeżenia drugiego stopnia
IMGW wydał także ostrzeżenia drugiego stopnia dla tych województw:
- lubelskie,
- podkarpackie,
- świętokrzyskie,
- małopolskie.
Jakich utrudnień mogą spodziewać się mieszkańcy wymienionych województw? Według informacji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z: "zakłóceniami w codziennym funkcjonowaniu". W konsekwencji "zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Zobacz również: Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Co oznaczają?