Reklama

Imię to noszą wyjątkowo silne dziewczynki. Są wręcz skazane na sukces!

Dorota to popularne imię żeńskie, cieszące się w Polsce zainteresowaniem już w średniowieczu. Doroty są silne, konkretne i mają mocne charaktery, co sprawia, że są dosłownie skazane na sukces! Skąd pochodzi imię Dorota i jaka jest jego historia?

Dorota: Znaczenie imienia

Imię Dorota pochodzi z greki i oznacza „dar od Boga”. Nie ma w tym krzty przesady, bo Doroty obdarzone są mnóstwem wspaniałych cech charakteru! Wyróżnia je wielkie opanowanie, które pozwala im radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz bardzo silny temperament. Doroty to w większości ekstrawertyczki, łatwo przystosowujące się do otoczenia i szybko nawiązujące kontakt z innymi ludźmi. 

Doroty są sprawiedliwe i obiektywne – działają zgodnie z logiką, ale nie brakuje im romantycznej strony. Znane są z licznych umiejętności i pracowitości - prawie zawsze osiągają wyznaczone cele. 

Reklama

Inne cechy charakteru:

 • pomysłowość
 • gadulstwo
 • życzliwość 
 • kreatywność

Niestety, Doroty bywają też surowe i wymagające, szczególnie w stosunku do bliskich. 

Czy imię Dorota jest popularne?

Imię Dorota było znane w Polsce już we wczesnym średniowieczu i cieszy się popularnością do dziś, choć można odnieść wrażenie, że maleje ona z roku na rok. W pierwszej połowie 2022 roku imię Dorota nadane zostało 126 razy, a w całym 2021 roku - 295 razy. W 2020 roku imię Dorota otrzymało 336 dziewczynek. 

Z jakiego kraju pochodzi imię Dorota?

Imię Dorota jest pochodzenia greckiego. Zbudowane jest z dwóch członów: „doron” – „dar” i „thea” - od słowa „Theos, czyli "bóg”, w tym wypadku „bogini”. Imię to powstało przez odwrócenie sylab imienia Teodor. 

Znane Doroty:

Popularne osoby, noszące imię Dorota to np.: 

 • Dorota Szelągowska - prezenterka telewizyjna i projektantka wnętrz 
 • Dorota "Doda" Rabczewska 
 • Dorota Terakowska – polska pisarka i dziennikarka
 • Dorota Wellman - dziennikarka i prezenterka
 • Dorota Chotecka - aktorka 
 • Dorota Miśkiewicz - wokalistka i skrzypaczka 
 • Dorota Masłowska - pisarka
 • Dorothy Parker - poetka 
 • Dorota Segda - aktorka. 

Dorota: Imieniny

Dorota obchodzi imieniny 6 lutego, 7 sierpnia oraz 5 września. Może również świętować 25 czerwca.

Czy imię Dorota jest święte?

Imię Dorota jest święte, a opiekuje się nim św. Dorota, patronka młodych małżeństw, ogrodników, kwiaciarzy i botaników. Jej wizerunek istnieje w herbie Wrocławia.

Św. Dorota z Cezarei była dziewicą, żyjącą pod koniec III wieku. Zginęła śmiercią męczeńską, została skazana na śmierć z wyroku Suprycjusza, namiestnika prowincji. Do zaparcia się wiary namawiały ją dwie odstępczynie: św. Krystyna i jej siostra św. Kalista, ale widząc jej stanowczość, same wybrały męczeństwo. Kobiety zostały związane plecami do siebie i spalone w beczce ze smołą. 

Grób świętej Doroty, dziewicy i męczennicy, znajduje się w kościele jej imienia w Rzymie na Trastevere. Jest ona świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego. 

Jakie są Doroty?

Doroty są wyjątkowo konkretne i mają swoje zdanie na dosłownie każdy temat. Mimo to dyskutują z osobami o innych poglądach. A dyskutują chętnie, bo są bardzo inteligentne, oczytane i ciekawe świata.

W miłości Doroty są wyjątkowo wymagające, ale nie można się z nimi nudzić. Znane są z mocnego charakteru i zdecydowania, choć czasem niewystarczająco wierzą w siebie i boją się ryzyka. Mimo to są zazwyczaj skazane na sukces! 

Zdrobnienia imienia Dorota

Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Dorota to: Dorotka, Dorcia, Dorka, Dorocia, Doris. 

Zobacz również:  Czy Magda i Magdalena to dwa różne imiona? Tylko nieliczni znają odpowiedź

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: charakterystyka imion | Dorota

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy