Oznacza „życzliwą i uprzejmą”. W 2022 roku staropolskie imię otrzymały tylko 2 dziewczynki
Według jednej z hipotez wymyślił je Jan Długosz. To staropolskie imię oznaczające „życzliwą i uprzejmą” jest obecnie w Polsce rzadko spotykane i nosi je niewiele dziewczynek. Jednak przez to, że jest mało popularne, staje się oryginalne i przyciąga uwagę.
Spis treści:
Zasady nadawania imion w Polsce
Rodzice mają sporo swobody w nadawaniu imion swoim dzieciom. Niezależnie od tego, czy są to imiona klasyczne, rzadkie czy podwójne.
W Polsce nie ma listy imion dozwolonych, ale istnieją odpowiednie wytyczne co do tego, jakie imiona mogą być nadawane. Propozycja rodziców jest za każdym razem indywidualnie rozpatrywana przez Urząd Stanu Cywilnego.
Imiona staropolskie
Zdarza się, że rodzice decydują się nadać dziecku staropolskie imię.
Niektórzy uważają, że są one zbyt pospolite, ale najczęściej mają interesującą historię i dobrze komponują się z nazwiskiem.
Dzięki temu, że nie cieszą się zbytnią popularnością, stają się oryginalne i zwracają uwagę.
Tak z pewnością jest w przypadku imienia Bogna.
Imię Bogna: pochodzenie i znaczenie
Imię Bogna to imię słowiańskie, które jest prawdopodobnie zdrobniałą formą imienia Bogdan. Jak podają niektóre źródła, może być zdrobniałą formą od łacińskiego imienia Benigna, co oznacza kobietę uprzejmą, życzliwą, przyjazną.
Żeńskie imię stanowi pochodną od imion rozpoczynających się na Bog-, początkowo zarówno żeńską, jak i męską. W Polsce imię Bogna było nadawane od XIII do XIX wieku. Współcześnie występuje sporadycznie.
Imię Bogna wymyślił Jan Długosz?
Imię Bogna ma skomplikowany rodowód. Jedna z hipotez mówi o tym, że mogło zostać wymyślone przez kronikarza Jana Długosza.
To w jego pismach pojawia się po raz pierwszy. Imię może być skróconą formą imienia wieloczłonowego lub zdrobnieniem od imienia Beninga.
Zobacz również:
Bogna: imieniny
Bogna obchodzi imieniny 20 czerwca i 23 lipca.
Bogna: zdrobnienie imienia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Bogna to Bogunia, Bo, Bogusia, Bonia, Boguś, Bożka, Gunia, Gusia, Bognia, Boginka.
Bogna: charakterystyka imienia
Kobiety noszące imię Bogna uchodzą za zdeterminowane. Potrafią realizować swoje cele z pasją. Na co dzień są radosne i budzą sympatię - dlatego też są lubiane w swoim otoczeniu.
Bogna jest zawsze pozytywnie nastawiona do ludzi i świata. To lojalna i oddana przyjaciółka, na którą zawsze można liczyć. Jest bardzo energiczna i trudno jej usiedzieć w jednym miejscu. Działanie - to jest to!
Zobacz również: Jedno z najrzadszych imion żeńskich w Polsce. Oznacza "krowę"
Imię Bogna dla dziecka
Staropolskie imię Bogna nie cieszy się w Polsce zbytnią popularnością. Obecnie jest mało popularne i niewielu rodziców decyduje się nadać takie imię swojej córce.
W 2019 roku imię to otrzymało 31 dziewczynek, a w 2020 roku - 24. Liczba ta zmniejszyła się jeszcze w 2021 roku, kiedy imię Bogna otrzymały 22 dziewczynki. W pierwszej połowie 2022 roku otrzymały je tylko... 2 dziewczynki.
Imię Bogna: odpowiedniki w innych językach
Oto odpowiedniki imienia Bogna w innych językach:
- czeski: Bohuslava,
- niemiecki: Gottlobin,
- ukraiński - Boguslava,
- chorwacki: Bozislava,
- lacina: Boguslava.
Imię Bogna: patroni
W historii Kościoła katolickiego nie ma świętej o imieniu Bogna. Jednak w "Fortecy duchowej Królestwa Polskiego" z 1662 roku, będącej nowożytną hagiografią polską Piotra Hiacynta Pruszcza, można przeczytać o błogosławionej Bognie - matce św. Stanisława.
Według tradycji uznaje się, że św. Stanisław urodził się 26 lipca 1030 roku w Szczepanowie jako syn Wielisława i Bogny, najprawdopodobniej z rodu Turzyna.
Znane osoby o imieniu Bogna
- Bogna Sworowska - modelka, II wicemiss Polonia z 1987 roku,
- Bogna Jóźwiak - szablistka, kilkukrotna mistrzyni Polski i mistrzyni Europy z 2008 roku,
- bł. Bogna - matka św. Stanisława,
- Bogna Świątkowska - dziennikarka i promotorka kultury,
- Bogna Wernichowska - pisarka,
- Bogna Sokorska - śpiewaczka,
- Bogna Bartosz - śpiewaczka.
***