Inteligentni ludzie nigdy tak nie mówią - nie rób tego i ty

Duży zasób słów i umiejętność odpowiedniego ich doboru to domena osób inteligentnych. To coś, co czujemy od razu, już przy pierwszym kontakcie z danym człowiekiem. Ile razy zdarzyło ci się spotkać kogoś, o kim myślałeś później: jak on to robi, że zawsze potrafi się odnaleźć? Zatrzymaj się na chwilę i spróbuj sobie przypomnieć, czy kiedykolwiek z ust tego człowieka padł któryś z tych zwrotów. Pewnie nie!

Zwroty, których inteligentni ludzie nie używają
Zwroty, których inteligentni ludzie nie używają123RF/PICSEL

Nie mogę/Nie dam rady

Wyrzucenie tego zwrotu ze swojego słownika to mały krok do gigantycznej życiowej zmiany. Inteligentni ludzie nie skupiają się na tym, czego nie mogą zrobić. Nie pozwalają, być bariery, które mają w głowach, brały nad nimi górę. Pomyśl, czy nie lepiej skupić się na tym, by znaleźć rozwiązanie, dostosować się i - w końcu - wygrać. Nie mówiąc "nie mogę", patrzą w przód, idą w kierunku rozwoju i kreatywności.

Uwaga! O krok za "nie mogę" idzie "to niemożliwe". Również do zapomnienia, od razu!

"Już za późno"

Przyznasz, słysząc te słowa, czujesz, że opadają ci ręce. Nie pozwól, by lęk przed "spóźnieniem" powstrzymywał cię przed działaniem, sprawiał, że porzucisz ambicje i marzenia. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa. 

"Zawsze tak było"

W znaczeniu: robimy tak od zawsze, zawsze tak działaliśmy itp. W tym zwrocie zaszyty jest określony (błędny) sposób myślenia. Jeśli przyjmiesz, że coś po prostu takie jest, nawet jeśli gołym okiem widać, że nie działa, nigdy nie uwierzysz, że można coś poprawić. To myślenie autodestrukcyjne na wskroś. Inteligentni ludzie szukają nowych rozwiązań, chcą ulepszać świat. To, że "zawsze tak robiliśmy", nie oznacza, że robiliśmy dobrze. 

Gdzie byśmy byli, gdyby medycyna zatrzymała się na opatrunkach z liści babki? No właśnie.

"Nie potrzebuję pomocy"

To błędne przekonanie, że inteligencja oznacza wszechmoc i wszechwiedzę na każdy temat. Przeciwnie - "wiem, że nic nie wiem", mawiał Sokrates i na tym opierał swoją filozofię, wciąż się dziwił, wciąż szukał, wciąż pytał innych. Inteligentni ludzie wiedzą, że nie ma ludzi, którzy są ekspertami w każdej dziedzinie i nie boją się prosić o pomoc. Dla inteligentnych ludzi współpraca z innymi ludźmi to wartość sama w sobie.

Blisko tego zwrotu są "wiem lepiej" i "zawsze mam rację". Do kosza z nimi!

"Co mnie to obchodzi?"

Takie, pełne lekceważenia, stwierdzenie nigdy nie padnie z ust osoby inteligentnej. Dlaczego? Ano dlatego, że inteligentny człowiek rozumie znaczenie empatii i zawsze znajdzie czas na zapoznanie się z opinią innych. Nawet jeśli jest ona diametralnie różna od tego, co on sam uważa.

Jak można zrezygnować z wymiany myśli? Nigdy nie wiesz, kiedy, kto i czym cię zainspiruje.

"Nie mam na to czasu"/ "Jestem zbyt zajęty"

Kolejne lekceważące zwroty. W dodatku sugerujące drugiej osobie, że nie jest warta uwagi, a jej problemy zachodu. Inteligentni ludzie po prostu tak nie robią. Oczywiście, czasem mamy zbyt dużo na głowie. Oczywiście, każdy ma tylko 24 godziny na dobę. Jednak inteligentni ludzie potrafią ustawiać priorytety, więc "nie mam na to czasu" to dla nich kiepska wymówka.

Hejt na każdym kroku - jak nie dać za wygraną? Joanna Racewicz w podkaście "Zdanowicz pomiędzy wersami"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas