Nawyki inteligentnych ludzi. Jeden jest wyjątkowo wstydliwy

Pewnie choć raz każdy z nas złapał się na myśleniu, że jest niezwykle inteligentny. Kiedy nagle wpadamy na świetny pomysł, znajdujemy rozwiązanie trudnego problemu czy wypowiadamy błyskotliwą ripostę, czujemy głęboką satysfakcję. Na twarzy pojawia się uśmiech, czujemy się, jakbyśmy unosili się nad ziemią. W tym momencie czujemy się jak członkowie drużyny Alberta Einsteina. I bardzo dobrze! Celebrujmy te momenty i chwalmy się nimi (i za nie), bo to wzmacnia nas na przyszłość. A oznak wyjątkowej inteligencji jest wiele. I nie wszystkie są takie oczywiste. Sprawdźcie.

Czasem o inteligencji świadczą nieoczywiste cechy
Czasem o inteligencji świadczą nieoczywiste cechy123RF/PICSEL

Inteligencję jest niezwykle trudno zmierzyć i zdefiniować. Dla niektórych jej uosobieniem będzie odnoszący sukcesy biznesmen, dla innych studentka astronomii itp. itd.  Jednak z badań wynika, że są pewne cechy wspólne, charakterystyczne dla osób wybitnie inteligentnych.

Inteligentni ludzie często się nudzą

Inteligentni ludzie nudzą się, wykonując rutynowe czynności. Związane jest to z tym, że nie mogą w taką pracę zaangażować całego swojego potencjału - wiedzy i umiejętności. Osoby ponadprzeciętnie inteligentnej nie zainteresujesz rozmową o cieknącym kranie, prasowaniu czy cenach nieruchomości. Zdecydowanie ciekawsze są dla nich tematy globalne czy abstrakcyjne, nawet filozoficzne, dotykające wiary, etyki.

Czują się młodziej, niż wskazywałaby na to ich metryka

Wysoce inteligentni ludzie dłużej czują się młodsi niż w rzeczywistości są. Co więcej, im wyższy iloraz inteligencji w okresie dojrzewania, tym bardziej prawdopodobne jest, że duchową młodość zachowamy do późnej starości.

Często wpadają w kryzysy egzystencjalne

Inteligentni ludzie często narzekają na kryzysy egzystencjalne. Niezwykle ważne jest, aby znalazły swoją misję i cel, w przeciwnym razie problemy natury psychologicznej mogą się piętrzyć.

Ogryzają paznokcie

Okazuje się, że geniuszom trudniej jest pozbyć się złych nawyków niż innym ludziom. Nawyk obgryzania paznokci wskazuje, że w życiu człowieka występuje zwiększony poziom stresu, owszem. Ale jest też znakiem rozpoznawczym perfekcjonistów, którzy starają się jak najszybciej i jak najlepiej wykonać wyznaczone zadania.

Cechy osób inteligentnych
Cechy osób inteligentnych123RF/PICSEL

Są zapominalscy

Nawet geniusze mają niedoskonałości. Najbystrzejsze umysły naszej planety dają się ponieść swoim pomysłom tak bardzo, że całkowicie zapominają o wykonywaniu codziennych zadań. Cóż, czego się spodziewać, gdy umysł jest zajęty wszechświatem?

Rozwiązują problemy w zupełnie nieoczekiwany sposób

Jakie nawyki świadczą o inteligencji?
Jakie nawyki świadczą o inteligencji?123RF/PICSEL

"Musisz zrozumieć, aby wymyślić coś nowego" - powiedział Bill Gates. Ta fraza pokazuje, jak działa nasz umysł: żeby stać się kreatywnym, musisz zrozumieć istotę otaczających cię rzeczy. Stosowanie oryginalnych sposobów rozwiązywania problemów w życiu codziennym może wskazywać na wysoki intelekt, a nasza zdolność do kreatywnego myślenia jest tego jasnym przykładem.

Są spóźnialscy

Istnieje duża szansa, że ludzie, którzy zawsze są spóźnieni, są ponadprzeciętnie inteligentni. Ci, którzy z trudnością dotrzymują terminów, odkładają coś w nieskończoność, są skłonni do bardziej kreatywnego myślenia i wykazują się dużym optymizmem.

Są asertywni - również wobec siebie samych

Okazuje się, że cierpliwość nie jest prostą pozytywną cechą, ale także wskaźnikiem rozwoju intelektualnego. Naukowcy uważają, że ludzie, którzy są w stanie starannie rozważyć opcje i oprzeć się impulsywnym pragnieniom, wykazują lepsze wyniki w testach na inteligencję.

Nie uważają się za bardziej inteligentnych niż inni

W psychologii istnieje coś, co nazywa się efektem Dunninga-Krugera. To teoria, że mniej kompetentni ludzie zwykle przeceniają swoje zdolności intelektualne. Osoby prawdziwie wykwalifikowane najczęściej nie postrzegają odpowiednio swoich możliwości i nie doceniają swojego rzeczywistego poziomu wiedzy.

Tomasz Bilicki: Smutek uczy nas rozpoznawać, co jest dla nas ważneInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas