Reklama

Jagodzianki grozy powróciły, są jeszcze droższe niż rok temu. "Prosta, letnia przekąska stała się luksusem"

Sezon na jagody rozpoczęty, a co za tym idzie, uwielbiane przez Polaków jagodzianki zaczynają pojawiać się w cukierniach i piekarniach. Do sprzedaży wróciły już słynne jagodzianki Magdy Gessler, których zawrotna cena wywołała niemałe poruszenie w zeszłym roku. Ile zapłacimy za jagodzianki w tym sezonie?

"Jagodzianki grozy" powróciły. Tegoroczne ceny zwalają z nóg

Jagody zaczynają dojrzewać już pod koniec czerwca, a sezon na te smaczne i aromatyczne owoce trwa do połowy sierpnia. Jest to okres, w którym niemal w każdej cukierni i piekarni znajdziemy puszyste bułeczki wypełnione świeżymi jagodami. Już rok temu ten niepozorny smakołyk stał się symbolem inflacji. W mediach przekornie nazywano je  "jagodziankami grozy" lub "drożdżówką dla bogaczy". Wszystko przez zawrotne ceny tych wypieków. 

W 2022 roku za jagodziankę ze świeżych owoców musieliśmy zapłacić pokaźną sumę. Dla wielu już 16 złotych wydawało się szczytem drożyzny, jednak prawdziwą burzę wywołały jagodzianki z flagowej cukierni Magdy Gessler - Słodki Słony. Temat dań i wypieków sprzedawanych w restauracjach i cukierniach tej znanej restauratorki zawsze budzi wiele emocji. Słyną one z wysokich cen, które przez samą Magdę Gessler tłumaczone są wysoką jakością produktów, z których zostały przygotowane, a także dbałością o szczegóły. Jeśli jednak wydaje nam się, że zeszłoroczne ceny jagodzianek były co najmniej lekko za drogie, ciężko skomentować ich tegoroczną cenę.

Reklama

Zobacz również: Luksusowa komunia u Magdy Gessler. Ceny szokują

Słynne jagodzianki Magdy Gessler znów przyprawiają o zawrót głowy

Kilka dni temu na instagramowym profilu lokalu Słodki Słony poinformowano o wielkim powrocie słynnych jagodzianek. 

Informacja ta spotkała się z entuzjazmem komentujących, który z pewnością zostanie ugaszony przez cenę tegorocznych jagodzianek, która bije na głowę tę zeszłoroczną. W obecnym sezonie za bułeczkę z jagodami u Magdy Gessler musimy zapłacić 28 złotych! 

Przypomnijmy, że jeszcze w 2021 roku jagodzianki w cukierni Słodki Słony przy ulicy Mokotowskiej kosztowały 18 złotych. Gdy w 2022 roku podniesiono cenę o pięć złotych, internet zagrzmiał. Zaczęły więc pojawiać się liczne przypuszczenia, skąd wzięła się taka cena. Magda Gessler, jak zwykle tłumaczyła ją najwyższą jakością składników. Można się jednak domyślić, że wysoka cena z jednej strony była wynikiem wzrostu cen surowców - jagód, masła, czy też mąki, a z drugiej wliczeniem w nią opłaty za energię oraz lokal na jednej z najdroższych ulic w Warszawie, a także kosztów zatrudnienia pracowników.

Zobacz również: Truskawki grozy. Cena polskich owoców zwala z nóg

Ile kosztują jagodzianki w innych piekarniach?

Ceny jagodzianek w tym roku wszędzie będą dość wysokie. We Wrocławiu w popularnej sieci piekarni za jagodziankę zapłacimy 19 złotych. Bułeczki są jednak dość duże i wypełnione po brzegi owocami. Użytkownicy Instagrama pod postem piekarni, w którym pokazano proces pieczenie tych smakołyków, komentowali, że "cena nie gra roli", a także pisali, że to "najbardziej wyczekiwana jagodzianka w mieście". Jak widać, nikogo nie zdziwiła taka cena jagodzianki. 

W Krakowie bułeczki z jagodami dostaniemy za 17 złotych. "Po czereśniach za 70 złotych tego lata nic mnie już nie zdziwi" - napisała nasza użytkowniczka, która podzieliła się swoją opinią na temat jagodzianki zakupionej w jednej z lokalnych piekarni. Jak się okazuje, te przysmaki cieszą się już ogromną popularnością i wcale nie tak łatwo je kupić. 

Jak opisuje, jagodzianka jest obecnie droższa od wielu innych wypieków, w tym nadziewanych croissantów, czy miniserników. 

Trochę mniej, bo 16 złotych zapłacimy za jagodzianki, sprzedawane na dowóz w Koszalinie i Ustroniu Morskim. Takich cen możemy spodziewać się w mniejszych, lokalnych piekarniach i cukierniach. 

Pamiętając zeszłoroczne "jagodzianki grozy" i obserwując, ile obecnie kosztują sezonowe owoce, mogliśmy spodziewać się takich cen tego wypieku. Mimo to niekiedy zastanawiamy się, czy 16 lub 17 złotych za drożdżówkę z owocami to za dużo? Nie wspominając już o jagodziankach Magdy Gessler. Nasza czytelniczka wypowiedziała się również w tej kwestii: 

Jagody już w sprzedaży. Ile kosztują w tym roku?

Obserwowany już zeszłego roku wzrost cen jagodzianek uzasadniony jest wyższymi kosztami produkcji. Same jagody w zeszłym roku były dość drogie, a ich kilogram kosztował około 30 złotych. Z jednej strony cenę jagód podniosła inflacja, z drugiej susza, przez którą jagód było nieco mniej. 

Sytuacja w tym roku wygląda dość podobnie. W polskich lasach już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze jagody leśne. Na internetowych forach i giełdach owoców możemy zobaczyć pierwsze ogłoszenia dotyczące sprzedaży jagód. Znajdziemy tam wiele ogłoszeń osób, które oferują zbieranie jagód na zamówienie. Ceny na ten moment mieszczą się w przedziale 20-25 złotych za litr (to około 0,6 lub 0,7 kilograma). 

Zobacz również: Za zbieranie leśnych jagód grozi gigantyczny mandat. Sanepid wydał ostrzeżenie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy