Za zbieranie leśnych jagód grozi gigantyczny mandat. Sanepid wydał ostrzeżenie
W lasach już zaczynają pojawiać się pierwsze owoce jagodowe. Wielu spacerowiczom trudno jest przejść obok nich obojętnie. Co grozi na zrywanie jagód leśnych bez pozwolenia? Sanepid ostrzega, że grzywna za to przewinienie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Spis treści:
Jaki mandat grozi zbieraczom leśnych jagód?
Sezon na owoce jagodowe lada moment się zacznie. Pierwsze pojawiają się zwykle w połowie czerwca i spotkać je będzie można jeszcze przez najbliższe dwa miesiące. Zanim grzybiarze wyruszą z koszykami do lasów na poszukiwanie swoich ulubionych okazów, wiele osób zawędruje tam po orzeźwiające, bogate w witaminy i minerały borówki, maliny, jeżyny czy poziomki.
Według prawa nie każdy jednak może je zbierać w celach zarobkowych. Osoby do tego nieuprawnione, przyłapane na zbieraniu leśnych darów mogą mieć kłopoty. Sanepid ostrzega, że grzywna za ten występek to nawet 5 tys. złotych.
W sieci krążą pisma wydane przez powiatowe inspektoraty sanitarne którą wyjaśniają, że handlarze zbierający runo leśne muszą posiadać odpowiedni wpis do rejestru. Brak odpowiednich dokumentów jest podstawą do wymierzenia kary pieniężnej.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi podmioty prowadzące sprzedaż bezpośrednią produktów pierwotnych pochodzenia roślinnego (a do nich zaliczane jest runo leśne, w tym grzyby i jagody) do punktów skupu/zakładów przetwórczych/odbiorców indywidualnych, zobowiązani są złożyć wniosek o wpis do Rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (art. 61 i 63 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2020 r., poz. 2021 ze zm.)
Kto musi się zarejestrować?
Wpisu do rejestru nie muszą dokonywać osoby, które zbierają jagody na własne potrzeby. Jeśli jednak chcą je sprzedawać - zarówno osobiście np. na targowiskach jak i zarobić na nich poprzez oddanie do skupu, muszą posiadać stosowne pozwolenie.
Jak otrzymać wpis do rejestru, który możliwi sprzedaż leśnych jagód?
Aby otrzymać wpis do rejestru najpierw należy złożyć wniosek w powiatowym inspektoracie sanitarnym - rejestracja nic nie kosztuje, a druki można otrzymać w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Co więcej te same zasady tyczą się również grzybiarzy, którzy handlują swoimi zbiorami.
Gdzie nie można zbierać runa leśnego?
Zbieranie runa leśnego ponadto nie wszędzie jest dozwolone. Zakaz obowiązuje miejsca, gdzie znajdują się ostoje zwierzyny oraz obszary chronione - rezerwaty czy parki narodowe.
W lasach zabrania się również:
- wjazdu i parkowania w niedozwolonych miejscach,
- zaśmiecania czy niszczenie roślinności
- niszczenia lęgów ptasich mrowisk
- płoszenie oraz zabijanie zwierząt jest zagrożone mandatem
Za te przewinienia grozi mandat od 20 do 500 zł.