Jak czyścić uszy kotu?

Czy kot się kąpie? To pytanie zadaje sobie każdy poczatkujący hodowca. Zwierzęta słyną z tego, że doskonale radzą sobie samodzielnie z zachowaniem swojej higieny. Jednak uważny właściciel powinien co jakiś czas kontrolować stan uszu kota i dbać o utrzymanie ich w czystości. Zapobiegnie to występowaniu chorób oraz pozwoli w porę zareagować, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy. Jak poprawnie czyścić uszy kota? Kluczem jest systematyczność i delikatność.

Pielęgnacja uszu kota jest ważna dla jego zdrowia
Pielęgnacja uszu kota jest ważna dla jego zdrowia123RF/PICSEL

Kocia profilaktyka

Brudne uszy mogą być powodem chorób pupila, dlatego tak istotne jest sprawdzanie ich stanu. Tym bardziej, że słuch to jeden z najważniejszych zmysłów naszego domowego łowcy, wyczulonego na wszelkie dźwięki. Zalegające na małżowinach usznych brud i woskowina mogą przedostać się do wnętrza uszu, doprowadzając do zaburzeń tego zmysłu oraz stanów chorobowych. Ciemne wydzieliny są bardzo niepokojącym sygnałem, mogącym świadczyć o pojawieniu się świerzbowca usznego - w takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Ten kot uwielbia kąpiele © 2017 Associated Press

By trzymać rękę na pulsie, poleca się sprawdzać uszy kota raz w tygodniu. Jeśli wszystko jest w porządku, profilaktyczne czyszczenie wystarczy przeprowadzić raz na miesiąc.

Czyszczenie uszu kota - czym to robić?

Poproś drugą osobę o przytrzymanie kota w czasie czyszczenia uszu
Poproś drugą osobę o przytrzymanie kota w czasie czyszczenia uszu

Zrezygnuj z patyczków do uszu. Ich użycie wiąże się z wysokim ryzykiem przemieszczenia brudu w głąb ucha lub uszkodzenia narządu słuchu w sytuacji, gdy zdenerwowany kot wykona gwałtowny ruch. Wprowadzanie jakichkolwiek ciał obcych do wnętrza ucha jest zwyczajnie niebezpieczne. Patyczków używać można wyłącznie od usunięcia zabrudzeń z najbardziej zewnętrznej części małżowiny.

Do delikatnego oczyszczenia uszu przydadzą się chusteczki nawilżane, na rynku dostępne są produkty dedykowane zwierzakom. Są wygodne w użyciu i bezpieczne dla skóry naszych podopiecznych. Nie należy stosować waty, której fragmenty mogłyby pozostać w kocim uchu.

W sklepie zoologicznym zaopatrzysz się w specjalne preparaty, ale domowe sposoby na czyszczenie uszu kota też istnieją i przynoszą bardzo dobre rezultaty. Użyć można oliwki dla dzieci (nie oliwy z oliwek!), rozgrzanej do temperatury ciała. Podgrzej ją poprzez umieszczenie pojemnika w misce z ciepłą wodą.

Jak czyścić uszy kota?

Kocięta wcześnie przyzwyczajane do domowych zabiegów pielęgnacyjnych, lepiej na nie reagują
Kocięta wcześnie przyzwyczajane do domowych zabiegów pielęgnacyjnych, lepiej na nie reagują123RF/PICSEL

Przyzwyczajaj zwierzaka do tej czynności od małego. By nie kojarzyła mu się z przykrym doświadczeniem, miej przygotowany jego ulubiony smakołyk, który podasz zarówno przed, jak i po czyszczeniu.

Zaaplikuj przygotowaną wcześniej oliwkę - wystarczą dwie krople. Następnie wykonaj powolny masaż małżowiny, zaczynając u jej podstawy. Odczekaj kilka minut, by płyn zdążył się rozprowadzić i rozpuścić brud, który może zalegać w mniej dostępnych partiach. Resztę preparatu usuń przy pomocy chusteczki, chwytając czubek ucha i odwijając go ostrożnie do tyłu.

Kiedy nie należy czyścić uszu kota?

Nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u weterynarza
Nie zaniedbuj wizyt kontrolnych u weterynarza

Nie reaguj impulsywnie, gdy zobaczysz podejrzaną wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Świąd, zaczerwienienie czy zadrapania też są niepokojącymi objawami. Choć odruchowo możesz chcieć pomóc swojemu pupilowi w trybie natychmiastowym, wstrzymaj się z podjęciem działań do wizyty u weterynarza. Oczyszczenie uszu mogłoby utrudnić postawienie właściwej diagnozy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas