Jak dbać o zdrowie czworonożnego przyjaciela?

Gdy pies ma już swoje lata i mówi się, że jest już seniorem, my jako właściciele powinniśmy o niego szczególnie dbać. Odpowiednia karma, świeża miska z wodą to tylko podstawy, które pies powinien mieć zapewnione. Pieski w starszym wieku wymagają szczególnej troski, diety bogatej w wartościowe składniki odżywcze oraz ciepłego konta z wygodnym posłaniem tylko dla siebie. Oprócz wszystkich udogodnień w postaci dobrej jakości karmy i przytulnego legowiska musimy zapewnić pieskowi dużo miłości. Pamiętaj, pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Jak więc powinniśmy dbać o swojego dojrzałego pupila? Oto kilka wskazówek.

jak dbać o pieska
jak dbać o pieska© Photogenica

Pilnuj corocznych wizyt u weterynarza

weterynarz
© Photogenica

Jeśli normalnie zabierasz psa do weterynarza tylko wtedy kiedy jest on chory, czy też raz na kilka lat, to musisz to zmienić kiedy będzie już starszy. Gry pies się starzeje, jest o wiele bardziej podatny na choroby. Często choroby te są ukryte i gołym okiem nie widać czy pies cierpi. Ważne jest, aby wizyty kontrolne u weterynarza odbywały się co roku, lub nawet dwa razy w roku. Tylko weterynarz może ocenić czy pies jest zdrowy. Podczas wizyty skontroluje stan jego uzębienia, długość pazurów, czystość uszu oraz wagę.

Kontroluj wagę psa

Pies, który się starzeje robi się coraz mniej aktywny. Jeśli nadal karmimy go taką samą ilością jedzenia, ryzykujemy, że pies przytyje. Zwierzaki z nadwagą mają znacznie większe szanse na zachorowanie na cukrzycę, choroby serca, raka oraz choroby skóry. W trakcie wizyty kontrolnej, warto omówić z lekarzem weterynarii potrzeby żywieniowe starszego pieska, który określi ile powinien dziennie zjadać.

Kwasy tłuszczowe DHA i EPA są ważne

uzębienie czworonoga
© Photogenica

Psy, wtóre osiągnęły już pewien wiek, mają skłonności do rozwijania wielu chorób układu kostno-stawowego. Objawiają się one problemami z poruszaniem i nadmiernym obciążeniem stawów, które odmawiają posłuszeństwa. W celu utrzymania starszego psa w dobrej kondycji, należy od małego podawać mu pokarm bogaty w kwasy tłuszczowe DHA i EPA.

Zadbaj o uzębienie czworonoga

Najlepiej jest, dbać o zęby czworonoga, gdy ten jest jeszcze szczeniakiem. Jednak trzeba pamiętać, że zęby psów, tak samo jak zęby ludzi się starzeją. Dlatego też, warto szczotkować psu zęby już od małego. Jeśli twój pies nie pozwoli sobie wyszczotkować zębów, można dać mu smakołyk dentystyczny, który ma za zadanie usunąć kamień nazębny i odświeżyć oddech.

Ćwicz z czworonogiem

śpiący pies
© Photogenica

Twój starszy pies ma coraz mniej energii i spacery nie cieszą go tak jak wcześniej? Niestety, z wiekiem psom też przestaje się chcieć, tak jak i ludziom. Nie oznacza to jednak, że pies nie powinien w ogóle mieć ruchu. Każdy pies, nawet najstarszy potrzebuje się przewietrzyć i przespacerować, a my jako właściciele powinniśmy mu to umożliwić.

Zorganizuj mu wygodne posłanie

Nie ma nic lepszego jak wygodne posłanie dla czworonoga. Szczególnie jeśli piesek cierpi z powodu bólu kości i stawów, konieczne jest wtedy zorganizowanie mu wygodnego posłania, na którym będzie mógł wyprostować łapy. Śpiąc na miękkim posłaniu nie obudzi się w nocy z bólem stawów.

Pozmieniaj wystrój domu

piesek
© Photogenica

Jeśli mieszkasz na piętrze, a twój pies ma problemy z poruszaniem, postaraj się zorganizować mu podest albo coś co ułatwi mu swobodne poruszanie. Pieski z zapaleniem stawów, mają znacznie utrudnione poruszanie się, ponieważ ból jest tak silny, że skutecznie im to utrudnia. Ponadto jeśli w mieszkaniu mamy ułożony parkiet, płytki czy panele i pies się ślizga, powinniśmy położyć kawałek wykładziny lub większy dywan, aby ułatwić mu chodzenie.

Okaż mu więcej miłości

Twój pies na co dzień potrzebuje dużo miłości i cierpliwości, dlatego okazuj mu ją jak tylko potrafisz! Spędzenie każdej minuty z czworonogiem to najlepsze co możesz mu dać. Wspólne oglądanie filmu na kanapie może być dobre dla obu stron. Okazywanie miłości czworonogowi może pomóc mu poczuć się lepiej, dzięki czemu będzie zdrowy przez długi czas.

Baw się z psem!

piesełki
© Photogenica

To że pies nie chce latać za kijem, nie znaczy, że nie potrzebuje zabawy. Jego ciało może być stare, jednak jego umysł ciągle jest młody i potrzebuje tyle samo uwagi co kiedyś.

Uwaga na kleszcze

Ponieważ starszy pies znacznie gorzej znosi wszelkie choroby, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ugryzienia kleszczy. Są one dość niebezpieczne, szczególnie wtedy, kiedy nie wiemy czy kleszcz przenosi boreliozę. Jeśli psa ugryzł kleszcz, koniecznie zabierz go do weterynarza, ponieważ borelioza może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas