Jak dokarmiać zwierzęta zimą? Wystrzegaj się tych błędów

Podczas srogiej zimy zwierzęta potrzebują naszego wsparcia, w postaci pożywienia. By pomóc przetrwać im ten najtrudniejszy czas należy dowiedzieć się, co powinny jeść. Niektóre produkty mogą im poważnie zaszkodzić. Jak dokarmiać zwierzęta podczas zimy? Podpowiadamy.

Zimą należy zatroszczyć się o ptaki i dzikie zwierzęta
Zimą należy zatroszczyć się o ptaki i dzikie zwierzęta 123RF/PICSEL

Czym dokarmiać ptaki?

W przypadku ptaków najlepiej sprawdzi się karmnik, który możesz zamontować w ogrodzie lub na balkonie. Zwierzęta znajdą w nim odpoczynek, ale także niezbędne pożywienie. Warto, by w miejscu tym znalazły się ziarna słonecznika, a także zbóż, na przykład proso czy pszenica. Można też dodać kawałki owoców, jabłek czy moreli. Jeśli zauważysz w ogrodzie obecność sikorek, nie zapomnij o słoninie. 

Jest ona dla tego gatunku źródłem energii, której tak potrzebują zimową porą. Pamiętaj, by nie zawierała soli i przypraw. Wymieniaj ją na nowo przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zapewnij ptakom również dostęp do świeżej wody. Jedzenie podawaj częściej i w małych porcjach, gdyż może gromadzić się na nim pleśń.

Jak dokarmiać ssaki?

W ziemie dokarmiaj też bezdomne psy i koty
W ziemie dokarmiaj też bezdomne psy i koty123RF/PICSEL

Prawie wszystkie zwierzęta dziko żyjące potrzebują naszej pomocy w czasie mrozów: psy, koty, a także zwierzęta leśne. Jeśli decydujesz się na dokarmianie zwierząt, rób to, aż do wiosny. Istnieje bowiem zasada, że nie podaje się im byle czego, ani okazjonalnie. Możesz serwować im karmę suchą, a także mokrą. Warto jednak zwrócić uwagę na skład i jakość produktu. Dzikie psy i koty przyzwyczajone są do miejsc, gdzie otrzymują pokarm.

Jeśli przestanie to być dla nich rutyną, stracą poczucie bezpieczeństwa. Z powodu doskwierającego głodu zaczynają polować na ptactwo lub wyjadać resztki ze śmietnika. Ssaki takie jak sarny, dziki czy lisy, dokarmiane są przez leśniczych, dedykowanym dla nich pożywieniem. Jeśli więc nie posiadasz wiedzy, jak robić to prawidłowo, lepiej nie podawaj im żadnego pokarmu.

Co może zaszkodzić zwierzętom?

Unikaj produktów, które zawierają dużą ilość soli, cukier, przyprawy czy resztkami po obiedzie. Takie praktyki mogą negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierząt. Duże ilości wzmagają pragnienie, a tym samym zapotrzebowanie na wodę. Niestety w okresie zimowym dostęp do niej jest znacznie ograniczony. Pamiętaj też, by nie dawać ptakom do jedzenia chleba i nie wrzucać go do wody.

Napęczniały chleb daje poczucie sytości, ale tylko na chwilę. Ponadto jest nieodpowiedni dla zwierząt, gdyż zawiera on szkodliwe dla ptaków dodatki. Cebula czy pieczywo upieczone na zakwasie niszczy układ pokarmowy tych istot. Konsekwencje takich działań mogą być nawet śmiertelne w skutkach.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas