Jak negocjować wysokość pensji?
Zaproponowanie pracy przez pracodawcę jest jedynym momentem, kiedy pracownik ma decydującą przewagę nad pracodawcą.
Należy tę sytuację umiejętnie wykorzystać, ponieważ jesteś w najlepszym punkcie negocjacji. Musisz skonkretyzować cele i wymagania (również finansowe). Pracodawcy cenią sobie profesjonalistów ze zmysłem biznesowym, którzy potrafią wynegocjować najkorzystniejsze warunki. Nie należy od razu zgadzać się z przedstawioną ofertą. Należy szczegółowo przeanalizować wymagania pracodawcy, zakres obowiązków, stanowisko i związaną z tym odpowiedzialność, miejsce pracy, czas pracy (proszę pamiętać, iż na stanowiskach kierowniczych za pracę w godzinach nadliczbowych nie należy się dodatkowe wynagrodzenie).
Wybierając ofertę, pracodawca kieruje się głównie kwalifikacjami i doświadczeniem przyszłego pracownika, wynagrodzenie zawsze może być negocjowane, choć nie musi. Czasem (a wskazuje na to praktyka) pracodawca zrezygnuje z kandydata o zbyt wysokich oczekiwaniach, a kandydat dowie się o tym dopiero później. Czasem firmy nie stać na tak wysokie wynagrodzenia dla pracownika. W najgorszym wypadku pracodawca odrzuci kandydaturę, w trochę lepszym - poda maksymalną kwotę jaką może zaproponować.
Sam fakt zaproponowania oferty pracy oznacza, że nie było żadnego lepszego kandydata. Pracodawca nie chciałby powtarzać kosztownego i czasochłonnego procesu rekrutacyjnego. Jemu zależy na tym, aby zatrudnić Ciebie, a nie następną osobę z listy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz wyższe wynagrodzenie a pracodawca będzie zadowolony z transakcji. Jeśli od razu się zgodzisz na przedstawioną ofertą, pracodawca będzie żałować, że nie zaproponował niższego wynagrodzenia. Nawet jeśli nie uda Ci się uzyskać lepszych warunków - zawsze warto negocjować.