Jak odpowiednio wybrać rośliny?
Tekst jest fragmentem książki "W domu jak w raju" Diany Quann. Autorka wychodzi z założenia, że skoro mieszkanie odzwierciedla naszą osobowość, opowiada o naszym temperamencie, lękach i pragnieniach, to zmieniając przestrzeń wokół siebie, możemy pracować nad sobą, a wówczas remont – a nawet zwykłe sprzątanie! – mogą stać się swoistą psychoterapią.
Niezależnie czy rośliny mają kwiaty, czy nie, jeśli dobrze je ustawimy w pomieszczeniu, będą zdrowe i posłużą nam za aktywatory energii. Rośliny działają jak filtry i tarcza ochronna przed złymi wibracjami, chronią od zanieczyszczeń, hałasu, gorąca i nadmiernego oświetlenia.
Jeśli są duże i mięsiste, stanowią doskonały aktywator energii związanej z dobrobytem, ponieważ magazynują wodę w swych korzeniach, łodygach i liściach. Jeśli mają kolce, jak kaktusy, aktywują agresywne chi, a zatem powinniśmy ustawić je na zewnątrz domu, aby nas chroniły.
Jeśli są roślinami płożącymi, należy przeciwdziałać ich apatyczności, przycinać i stosować podpórki, aby wyglądały witalnie i sprężyście.
Jeśli są pnące, najlepiej umieścić je na zewnątrz, tak aby żadna ściana nie ograniczała im miejsca i aby nie zabierały światła słonecznego innym roślinom. Doskonałym rozwiązaniem w domu jest roślinność, która daje kwiaty - bugenwilla, ołownik uszkowaty, wiciokrzew.
Jeśli liście mają okrągły, owalny lub sercowaty kształt, wpływają na harmonię w pomieszczeniach i gwarantują pozytywne wibracje.
Jeśli liście są podłużne lub szpiczaste, generują negatywną energię. Wystawiamy je poza mieszkanie, gdzie odpychają pochodzące z zewnątrz złe chi.
Jeśli są to rośliny aromatyczne, aktywują dobre chi. We wnętrzach ustawmy zatem miętę, kolendrę, bazylię, za drzwiami domu natomiast - tymianek, rozmaryn, lawendę, oregano i szałwię.
Jak wzmocnić właściwości roślin w zależności od ich ustawienia?
Feng shui oferuje nam serię wskazówek, które pomagają optymalizować działanie energetyczne roślin. Wszystko zależy od ich miejsca w domu, ekspozycji i typu energii, którą chcemy uzyskać.
Drzwi wejściowe. Dobrze jest ustawić po ich obu stronach dwie donice z roślinami kwiatowymi o zdrowych liściach. Będą służyły jako filtr energetyczny i wpływały pozytywnie na osoby przekraczające próg domu. Najbardziej zalecane są rośliny aromatyczne, na przykład mięta, a także te o właściwościach ochronnych, jak zielistka Sternberga. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one zagradzać drogi prowadzącej do domostwa.
Przedpokój i korytarz. To słabo oświetlona światłem naturalnym przestrzeń i na tej podstawie powinniśmy dobrać do niej roślinność - może to być paproć, filodendron lub fikus. Ocieplają pomieszczenie i sprzyjają przepływowi pozytywnej energii. Dobrze jest ustawić je po dwóch stronach korytarza, tak aby tworzyły kształt zygzaka, który nie pozwoli energii ulatywać.
Pokój dzienny. Jeśli ma dobrą ekspozycję północną lub północnowschodnią, należy w nim ustawiać tylko wytrzymałe rośliny - epipremnum złociste, kaladium (zwane też obraźnicą), skrzydłokwiat (skrzydłolist), czy przynoszący pieniądze bluszcz. Te gatunki zapewniają energię yang, która jest bardziej dynamiczna, a zatem odpowiednia do tego pomieszczenia. W salonie o ekspozycji wschodniej, związanej z rodziną i zdrowiem, ustawiamy następujące rośliny: korzystnie wpływającą na relacje rodzinne afelandrę, uaktywniającą uczucia miłosne peperomię (pieprzówkę), poprawiającą relacje międzyludzkie kalateę (ostrzeszyn), wspomagającą rozwój osobisty begonię, zmniejszający niepokój trójskrzyn (kroton, kodieum), a także sprzyjające zdrowiu aralię i fatsję japońską.
Sypialnie. Nie zaleca się posiadania więcej niż dwóch roślin w tych pomieszczeniach. Rośliny należy wystawić z sypialni przed snem, ponieważ pochłaniają tlen i wytwarzają dwutlenek węgla, co ma wpływ na nasze zdrowie i odpoczynek.
Kuchnia. Rośliny w kuchni są zalecane, ponieważ sprzyjają harmonii i wzmacniają aktywną i ciepłą energię yang. Powinniśmy dobrać te, które będą odporne na wysoką temperaturę, na przykład sępolię, chociaż epipremnum złociste i pieprzówka też się tu dobrze odnajdą.
Łazienka. W świetle zasad feng shui, pomieszczenie to jest najbardziej negatywne, a roślinność ma na nie zbawienny wpływ, o ile jego ekspozycja jest sprzyjająca. Należy wybrać rośliny lubiące wilgoć - bambus, epipremnum złociste lub paproć.
Balkon i okna. Tutaj rośliny działają jak filtry energetyczne, a poza tym dodają wnętrzom przytulności, a ze względu na swoją naturalność korzystnie wpływają na relaks.
Więcej o książce "W domu jak w raju" przeczytasz TUTAJ.