Jak ominąć zakaz handlu w niedzielę? Sklepy stają się czytelniami!

1 marca miną cztery lata od kiedy w Polsce zaczął obowiązywać zakaz handlu w niedzielę. Sieci handlowe przez ten czas prześcigały się w kreatywnych pomysłach na to, w jaki sposób ominąć obowiązujące ograniczenia. Wiele sklepów przekształciło się w placówki pocztowe, inne zaczęły serwować klientom kawę i w ten sposób funkcjonować również jako kawiarnie. Hipermarket Intermarche w Lipnie już niedługo stanie się klubem czytelnika, w którym będzie można przeczytać, wypożyczyć i kupić książkę.

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu weszła w życie wraz z dniem  1 lutego 2022 roku. Na reakcję sklepów  nie trzeba było długo czekać
Nowelizacja ustawy o zakazie handlu weszła w życie wraz z dniem 1 lutego 2022 roku. Na reakcję sklepów nie trzeba było długo czekać123RF/PICSEL

Zakaz handlu w niedzielę? To nie ostateczność

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce zaczął obowiązywać 1 marca 2018 roku i z roku na rok stawał się coraz bardziej restrykcyjny. W 2018 roku w każdym miesiącu handlowe były dwie niedziele. W 2019 roku jedynie jedna niedziela w miesiącu pozostawała handlowa.

Od 2020 roku sklepy mogą być otwarte jedynie w siedem - określonych przepisami - niedziel w roku. W pozostałe niedziele i święta sklepy, galerie handlowe, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, a także markety budowlane pozostają nieczynne - przynajmniej w teorii.

Przepisy przewidziały bowiem wiele wyłączeń, z których sklepy oraz ich właściciele korzystają szczególnie chętnie. Zgodnie z przepisami zakazu handlu w niedzielę nie muszą przestrzegać między innymi apteki, stacje paliw, czy niektóre punkty gastronomiczne (kawiarnie, piekarnie, cukiernie).

Przepisy do niedawna nie dotyczyły także placówek pocztowych, a to sprawiało, że  niektóre sklepy prowadziły sprzedaż w niedziele oraz święta, powołując się właśnie na usługi pocztowe. Prezydent Andrzej Duda w październiku ubiegłego roku podpisał jednak nowelizację ustawy o zakazie handlu, utrudniającą możliwość obchodzenia przepisów w taki sposób.

Sklepy staną się czytelniami? To nowy sposób na ominięcie zakazu handlu

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu weszła w życie wraz z dniem 1 lutego 2022 roku. Na reakcję sklepów nie trzeba było długo czekać. Hipermarket Intermarche w Lipnie już 5 lutego poinformował na Facebooku, że zaprasza klientów do InterPoCzytelni działającej w "KAŻDĄ niedzielę od 9:00 do 19:00".

"Jesteśmy klubem czytelnika, w którym możesz przeczytać, wypożyczyć i kupić książkę. Wspierajmy kulturę!"  - zawiadomił Intermarche Lipno. Do korzystania z nowo powstałej InterPoCzytelni zachęca baner, na którym widać parę robiącą zakupy na tle regału z książkami. Jak nietrudno się domyślić podczas korzystania z klubu czytelnika można będzie również zaopatrzyć się w artykuły spożywcze.

Czy w przyszłości więcej sklepów postanowi stać się bibliotekami, by ominąć w ten sposób zakaz handlu w niedzielę i święta? Wyjątek w ustawie daje taką możliwość. Według podpunktu 10. w art 6 ust. 1 placówki handlowe prowadzące działalność w zakresie kultury są  bowiem wyłączone z ograniczeń.

Książkomaty w Lidlu? "To sposób na popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności"

Na poziom czytelnictwa w Polsce chce wpłyną również sieć spożywcza Lidl. W niektórych sklepach już niedługo pojawi się możliwość wypożyczenia książek. Wszystko za sprawą książkomatów,  które powstają w wyniku współpracy placówek handlowych z pobliskimi bibliotekami. Oferta ma być naprawdę szeroka, ponieważ jedno urządzenie ma oferować kilkaset pozycji wydawniczych.

Naszym celem jest bycie "dobrym sąsiadem". Książkomaty to wspaniały sposób na rozwój i popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach, czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci
tłumaczy w rozmowie z mediami Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Czy książkomaty, które już niedługo pojawią się w wybranych sklepach Lidl w jakikolwiek sposób wpłyną na to, w jakie dni czynne będą placówki? Aleksandra Robaszkiewicz, pełniąca funkcję Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska zapewnia, że sklepy nadal pozostaną nieczynne w niedziele niehandlowe i w święta.

"Od kilku miesięcy jesteśmy w kontakcie z Biblioteką Raczyńskich ws. wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie czytelnictwa wśród Polaków poprzez zlokalizowanie książkomatów przy naszych sklepach w Poznaniu. Projekt jest lokalny - dotyczy wyłącznie dwóch sklepów w Poznaniu - oraz nie jest związany z godzinami otwarcia naszych obiektów" - zapewnia.

"Od 1 lutego br. sklepy Lidl Polska - również te, przy których są zlokalizowane książkomaty - będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe" - tłumaczy w rozmowie z Interią Aleksandra Robaszkiewicz.

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce zaczął obowiązywać 1 marca 2018 roku
Zakaz handlu w niedzielę w Polsce zaczął obowiązywać 1 marca 2018 roku 123RF/PICSEL

***

Zaburzenia równowagi. Nie lekceważ takich objawówInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas