Jak pozbyć się komarów? Skuteczne sposoby

Wszędobylskie komary, które latem panoszą się na balkonach, tarasach czy w ogrodach potrafią nieźle uprzykrzyć życie i zamienić każdy relaks w udrękę. Aby skutecznie się ich pozbyć, można oczywiście sięgnąć po gotowe chemiczne preparaty, ale te nie zawsze są bezpieczne dla otaczającego środowiska i zdrowia człowieka. Dlatego choćby z tego powodu warto wykorzystać w pełni naturalne specyfiki i sposoby, które bardzo często okazują się wyjątkowo skuteczne w działaniu. Poniżej można znaleźć garść wskazówek na temat tego, jak spożytkować w skutecznej walce z komarami wybrane gatunki roślin, olejek miętowy, olej z miodli indyjskiej, czosnek, czy nawet.... jaskółki i ważki. Wypróbuj, a z pewnością się nie zawiedziesz.

Komary uprzykrzają życie
Komary uprzykrzają życie ©123RF/PICSEL

Komary nie znoszą zapachu mięty

Plectranthus coleoides
©123RF/PICSEL

Nie od dziś wiadomo, że komary wprost nie znoszą zapachu mięty, dlatego warto wypróbować tę niechęć w skutecznej walce z bzyczącym wrogiem. Wystarczy wlać do butelki z atomizerem miętowy płyn do mycia ust i rozpylić go starannie na kwiatach czy krzewach rosnących w ogrodzie. Dzięki zastosowaniu tej prostej taktyki po uciążliwych owadach nie powinno być śladu.

Rośliny i zioła znienawidzone przez komary

W udanej batalii z komarami pomogą wybrane rośliny, które wydzielają mocne i znienawidzone przez te owady aromaty. Warto mieć zatem w swoim ogrodzie czy na balkonie lub tarasie miętę, bazylię, kocimiętkę, rozmaryn, aksamitki, pelargonię, melisę, czosnek czy plectranthusa (zwanego nie bez powodu komarzycą).

Jak jeszcze wykorzystać miętę?

Do odstraszenia komarów można także użyć olejku z miętowego. Aby przygotować skuteczny preparat na bzyczące owady, potrzebne będą jeszcze takie składniki jak: 2 szklanki oczaru wirginijskiego, 15 kropli olejku citronella, 15 kropli olejku z trawy cytrynowej, 5 kropli olejku lawendowego oraz 5 kropli wspomnianego olejku miętowego. Wszystkie wymienione starannie się łączy i przelewa do butelki z atomizerem. Na koniec zostaje rozpylenie środka.

Preparat na bazie miodli indyjskiej

Miodla indyjska
©123RF/PICSEL

Podobnie jak mięta zadziała olej na bazie miodli indyjskiej. Wystarczy przygotować na jego bazie specjalną mieszankę, czyli połączyć go z wodą. (Do czterech litrów wody należy dodać 1 łyżkę oleju z miodli indyjskiej). Gotowym preparatem warto spryskać rośliny dekorujące ogród. Zabieg przynosi oczekiwane rezultaty.

Olejek z drzewa herbacianego dobry na komary

W walce z komarami warto także wykorzystać olejek z drzewek herbacianego. On również skutecznie wypędzi z ogrodu, balkonu czy tarasu, a także domu natrętne komary. Jak przygotować specyfik odstraszający? Wystarczy do czterech litrów wody dodać łyżkę olejku miętowego i gotowe.

Niezawodny czosnek

Wejdź w sojusz z jaskółkami
©123RF/PICSEL

Komary odstrasza również zapach czosnku. Aby skutecznie się ich pozbyć, wystarczy przygotować na bazie naturalnego antybiotyku domowy specyfik, czyli przecisnąć przez praskę kilka ząbków czosnku, a następnie zmieszać go z wodą. Gotowym preparatem należy spryskać ciało i otoczenie wokół siebie. (W celu odstraszenia komarów można również smarować zmiażdżonym czosnkiem okolice pulsu).

Zawrzyj sojusz z jaskółkami i ważkami

By przechytrzyć komary, warto ponadto zawrzeć sojusz z ptakami, ważkami czy nietoperzami. Jaskółki czy ważki traktują te owady jak prawdziwe przysmaki i zjadają ich nawet kilka tysięcy dziennie! Nie ma to jak łączyć przyjemne z pożytecznym!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas