Reklama

Jak pozbyć się rybików z domu?

Rybiki cukrowe to niewielkie owady, które często pojawiają się w naszych łazienkach i kuchniach - uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Prowadzą nocny tryb życia, więc najłatwiej zobaczyć je po zmroku, tuż po włączeniu światła. Rybiki nie są dla nas niebezpieczne, ale u wielu osób budzą odrazę, a jeśli się namnożą, mogą wyrządzić nieco szkód. Na szczęście można z nimi walczyć za pomocą ekologicznych i bezpiecznych metod. Jak rozpoznać obecność rybików w domu? Jakie są najskuteczniejsze sposoby, by pozbyć się rybików cukrowych?

Jak rozpoznać obecność rybików w domu?

Rybiki to niewielkie owady pozbawione skrzydeł. Mają podłużny kształt i nie przekraczają 10 mm długości. Ich cechą charakterystyczną są nitkowate i długie czułki. Najłatwiej spotkać je po zmroku w łazience – gdy zapalamy światło, szybko ukrywają się w zakamarkach. Znacznie łatwiej jednak jest przeoczyć inwazję rybików w kuchni czy spiżarni. Warto jednak wiedzieć, że jeśli te niepozorne owady się namnożą, mogą niszczyć niektóre przedmioty. Żywią się produktami zawierającymi skrobię i polisacharydy – cukry, resztki ze stołu czy kleje organiczne. Potrafią trawić też celulozę, więc zjadają również papier. Mogą więc niszczyć tapety i inne klejone elementy, wyroby ze skóry i wełny, a także książki czy dokumenty oraz papierowe opakowania, np. z mąką.

Reklama

Jak pozbyć się rybików – preparat odstraszający

Skutecznym sposobem na odstraszenie rybików jest przygotowanie ekologicznego oprysku. Wodę wystarczy zmieszać z olejkiem lawendowym i sokiem z cytryny w proporcji 1:1:1. Takim roztworem należy opryskać miejsca, gdzie zaobserwowaliśmy owady. Olejkiem lawendowym można też nasączyć waciki kosmetyczne i zostawić je w łazience, kuchni czy spiżarni. Rybiki nie tolerują też zapachu ostrych przypraw i ziół – w zakamarkach i szafkach warto więc umieścić goździki, cynamon lub rozmaryn.

Pułapka na rybiki

Z łatwością można też zrobić prostą pułapkę na rybiki. Niewielki słoik wystarczy obkleić taśmą malarską, a na dnie naczynia umieścić cukier. Owady bez problemu wejdą do środka, ale nie będą w stanie wydostać się po śliskich ściankach.

Jak uchronić się przed inwazją rybików?

Aby uchronić się przed rybikami, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim należy często wietrzyć pomieszczenia i nie dopuszczać do nadmiernej wilgoci. W łazience warto korzystać z pochłaniaczy wilgoci, a nawet wentylatorów, które uchronią nas też przed tworzeniem się pleśni. Ważne jest też zlikwidowanie wszelkich szczelin w ścianach czy podłodze za pomocą silikonu. Regularnie powinno się też sprzątać łazienkę czy spiżarnię – wyrzucać puste opakowania, zbierać okruchy itp.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rybiki cukrowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy