Jak przewozić psa w samochodzie? Aktualne przepisy

Czworonożni przyjaciele towarzyszą nam w najróżniejszych sytuacjach. Podróżowanie z psem dla wielu opiekunów zwierzaków jest więc czymś całkowicie naturalnym. Nieważne, czy transportujemy go do weterynarza, czy wybieramy się z nim w długą wyprawę na wczasy – konieczne jest zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się zarówno w pojeździe, jak i na drodze. Co mówią przepisy na temat przewożenia zwierząt? W jakich sytuacjach policjant może wystawić nam mandat? Wyjaśniamy.

Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa podczas jazdy autem?
Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo psa podczas jazdy autem?123RF/PICSEL

Ahoj, przygodo! Podróżowanie z psem

Miesiące wakacyjne sprzyjają podróżom. Wielu właścicieli zwierzaków domowych nie wyobraża sobie zostawienia swojego pupila u znajomych, rodziny czy w hotelu specjalizującym się w goszczeniu czworonogów. Jednak zasady związane z przewożeniem zwierząt powinny wejść nam w krew niezależnie od okoliczności i nie tylko podczas wypadu na urlop. Na co dzień też często transportujemy psy do weterynarza albo na spacer do bardziej odległego parku, do którego trudno byłoby dotrzeć piechotą. Skoro sami za każdym razem zapinamy pasy, dlaczego w przypadku zwierząt mielibyśmy ignorować zasady bezpieczeństwa?

Zwierzę w samochodzie: Co na ten temat mówi prawo?

W polskim prawie nie znajdziemy konkretnych przepisów związanych z przewożeniem zwierząt w samochodzie. Nie oznacza to jednak, że możemy podejść do sprawy z beztroską! Z jednej strony musimy zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży. Z drugiej należy wziąć pod uwagę, że istnieją zapisy prawne, które mogą skutkować przykrymi konsekwencjami w sytuacji policyjnej kontroli.

Zadbaj o to, by wakacyjny wyjazd z psem był bezpieczny
Zadbaj o to, by wakacyjny wyjazd z psem był bezpieczny123RF/PICSEL
  • Przede wszystkim powinniśmy odnieść się do artykułu 60.1. Prawa o ruchu drogowym, który jasno zabrania użytkowania pojazdu w sposób, który mógłby zagrażać bezpieczeństwu znajdujących się w nim pasażerów oraz innych uczestników ruchu. W tym kontekście w sytuacji zatrzymania nas do kontroli uwagę policjanta może zwrócić niewłaściwie zachowujący się zwierzak, za którego bierzemy pełną odpowiedzialność.
  • Informacje na temat tego, jak przewozić zwierzęta w samochodzie możemy czerpać również z Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Z racji tego, że transport pupili w prywatnym środku transportu nie jest jednoznacznie uregulowany, stosować się należy do przepisów określających przewóz rzeczy. Ładunek, a więc także i nasz czworonożny ulubieniec, nie może utrudniać prowadzenia pojazdu i ograniczać widoczności, a do tego musi być zabezpieczony przed zmianą położenia. Nieprzestrzeganie tych zasad może skończyć się mandatem w wysokości nawet 500 złotych.

Dobrobyt zwierzaka przede wszystkim!

Należy skupić się także na kolejnym zapisie wspomnianej ustawy, który jasno wyjaśnia, że ich transport musi być realizowany w taki sposób, by nie narażać podopiecznych na stres i zbędne cierpienie. Podejrzewamy, że dla opiekunów czworonożnych przyjaciół jest to sytuacja skrajna, wręcz nie do pomyślenia. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to traktowane w kategoriach znęcania się nad zwierzętami, czyli przestępstwa. Grożą za nie 2 lata pozbawienia wolności.

Konsekwencje gorsze niż mandat

Lżejszy portfel nie powinien być jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za właściwym przygotowaniem psa do podróży samochodem. Choć wiele pupili doskonale znosi jazdę, zwłaszcza gdy są do tego przyzwyczajone, ich reakcje nadal bywają nieprzewidywalne. Pies zasłaniający okno, rozpraszający uwagę kierowcy i ograniczający jego ruchy może przyczynić się do stłuczki lub bardziej poważnego wypadku. Nawet jeśli siedzi spokojnie na tylnym siedzeniu, ale nie jest odpowiednio zabezpieczony, może bardzo ucierpieć podczas kolizji.

Bezpieczna podróż z psem: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Istnieje szereg rozwiązań, które sprawią, że nawet długa jazda samochodem będzie dla zwierzaka (i innych pasażerów) komfortowa oraz bezpieczna. Jakie akcesoria okazują się najbardziej przydatne?

  • Pasy bezpieczeństwa dla psa: Składają się one ze smyczy oraz specjalnych szelek, które można bez trudu wpiąć do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że pupil będzie potrzebować trochę czasu, by się do nich przyzwyczaić, ponieważ ograniczają swobodę ruchu, ale zazwyczaj są wykonane z miękkich materiałów, więc nie czynią zwierzakowi krzywdy.
  • Transporter dla psa: Jeśli mimo wszystko zwierzę źle reaguje na pasy, warto zainteresować się zabudowanym transporterem. Ważne, by upewnić się, że jest dobrze przypięty do siedzenia. Nie może zmieniać miejsca np. podczas gwałtownych skrętów czy hamowania.
  • Klatka: Nazwa ta może nie kojarzyć się zbyt przyjemnie, ale takie rozwiązania są stosowane dla zapewnienia bezpiecznej podróży zwłaszcza przedstawicielom dużych ras. To zdecydowanie lepsza opcja, niż ryzykowanie wypadku, w którym zwierzak mógłby ucierpieć najbardziej!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas