Reklama

Jak się nie spowiadać? Pamiętaj przy konfesjonale

Jak wiele osób zadaje sobie pytanie "jak dobrze się spowiadać?" albo "czy mogę lepiej przygotować się do spowiedzi"? Dla niektórych z nas spowiedź jest tylko obowiązkiem, który musimy spełnić. Inni wierzący podchodzą do tego sakramentu z dużą powagą i odnajdują w nim prawdziwą ulgę duchową.

Ważne jest przygotowanie

Odpuszczenie grzechów odbywa się mocą sakramentu, dlatego też nawet osoba, która nie przeżywa wewnętrznie spowiedzi, a jedynie szczerze wymienia po kolei swoje grzechy - również otrzymuje  rozgrzeszenie. Może być ono jednak niepełnowartościowe, a czasami wręcz nieważne. Nie dozna też uczucia głębokiego duchowego uwolnienia i pokoju, jaki Jezus pragnie dać swoim wiernym w sakramencie spowiedzi.

- pisze o poważnie traktowanej spowiedzi ksiądz Józef Maciąg, duszpasterz i spowiednik na portalu liturgia.pl.

Innym określeniem spowiedzi jest przecież sakrament pojednania i właśnie tu możemy odnaleźć jej głęboki sens. Istotą nie samo wymierzenie pokuty, ale odnowienie własnej relacji z Bogiem. Dlatego dobrze przeprowadzony rachunek sumienia i szczera spowiedź może przynieść wielką ulgę osobie, która otworzy swoje serce. 

Reklama

Spowiedź - wskazówki praktyczne

Na samym początku spowiedzi warto powiedzieć spowiednikowi kilka słów o sobie, o tym ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy, czy żyjemy w małżeństwie. 

Warto unikać niedomówień, nie kazać spowiednikowi domyślać się, co chcemy wyznać. Lepiej zebrać się na odwagę i mówić konkretnie, jednoznacznie i prosto z mostu. 

Źródło i powód grzechu trzeba doprecyzować - czym innym jest opuszczenie mszy świętej z powodu choroby, a czym innym z lenistwa.  

Grzech to fakt, a nie problem. Stań w prawdzie mówiąc "kłamałem", a nie "mam problem z mówieniem prawdy". Jeśli w emocjach popełniamy grzech, lepiej powiedzieć o samym czynie, niż tylko o uczuciu, które go spowodowało. 

Nie usprawiedliwiaj swoich grzechów cudzym kosztem, nie szukaj wytłumaczenia poza sobą - odsuwając odpowiedzialność, odsuwasz też od siebie przebaczenie. 

Czyniąc rachunek sumienia, wróć myślą do konkretnych sytuacji, w których zgrzeszyłaś/eś. Skrzywdzone przez siebie osoby nazwij po imieniu, przypomnij sobie ich twarze. 

Weź przed Bogiem odpowiedzialność za swoje czyny i nie mów nigdy, że grzech został popełniony pod przymusem społecznym, rodzinnym, innych osób. 

Nie pomijaj spraw trudnych i wstydliwych. Jeśli ciężko ci ocenić, czy coś jest grzechem możesz poprosić o pomoc w ocenie moralnej spowiadającego cię księdza.

Czy możliwa jest spowiedź online?

Wiele osób chciałoby sobie ułatwić przystąpienie do sakramentu spowiedzi. Ostatnio odniósł się do tego jeden z duchownych-influencerów. Ksiądz Sebastian Picur z Krosna, bo o nim mowa, prowadzi bardzo popularny kanał na TikToku, gdzie w krótkich filmikach odpowiada między innymi na pytania swoich licznych fanów. Jeden z nich poruszył temat spowiedzi przez komunikator internetowy. 

- wyjaśnił ksiądz.

Zobacz także:

Spowiedź a szóste przykazanie. Jaki seks jest grzechem?

Spowiedź online? Ksiądz rozwiewa wszystkie wątpliwości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spowiedź | sakrament spowiedzi | Kościół

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy