Jak sobie radzić ze spłatą kredytu? Cztery koła ratunkowe dla zadłużonych

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Na tym jednak nie koniec, bo zapowiedziane są kolejne podwyżki. Nie są to dobre wiadomości dla kredytobiorców, którzy od dłuższego czasu boją się o wysokość rat. Zdaniem ekspertów jest kilka sposobów, by w tym czasie mogli jednak poprawić swoją sytuację.

Stopy procentowe wzrosły już ósmy raz z rzędu, a kredytobiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość
Stopy procentowe wzrosły już ósmy raz z rzędu, a kredytobiorcy z niepokojem patrzą w przyszłośćMarek BAZAK/East NewsEast News

Podwyżka stóp procentowych

Pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpiła w październiku. W maju Rada Polityki Pieniężnej zrobiła to już ósmy raz z rzędu. Stopa referencyjna wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, stopy procentowe będą rosły, aż będzie pewność, że inflacja się obniży.

Jak sobie radzić ze spłatą kredytu?

Kredytobiorcy z niepokojem patrzą w przyszłość. Jak podaje "Business Insider", istnieje kilka sposobów na radzenie sobie ze spłatą kredytu. Serwis podał kilka porad, które przygotował Ekspert Finansowy OBIDO Aleksander Gil.

Zdaniem ekspertów są sposoby na poradzenie sobie ze wzrostem stóp procentowych
Zdaniem ekspertów są sposoby na poradzenie sobie ze wzrostem stóp procentowychPiotr Kamionka/ REPORTEREast News

Pierwszym kołem ratunkowym jest renegocjowanie marży z bankiem. Może to być sposób na obniżenie kosztów dla osób, które spłacają raty terminowo.

Druga metoda opiera się na refinansowaniu kredytu w innym banku. W ten sposób można przenieść kredyt do drugiego banku i negocjować korzystniejszą ofertę. Ekspert podkreśla, że działanie to jest rekomendowane, gdy kredyt nie podlega opłacie za wcześniejszą spłatę.

Trzecim kołem ratunkowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie na jeden lub kilka miesięcy spłaty rat kredytu hipotecznego.

Ostatnią metodą jest natomiast wydłużenie okresu spłaty kredytu. Należy jednak mieć na uwadze, że w ten sposób obniża się miesięczna rata kredytu, ale wzrasta koszt całkowity. W związku z tym jest to kosztowne rozwiązanie.

***

Zobacz także:

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 14: Katarzyna Wodecka-StubbsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas