Jak to jest być kotem?

Każdy z nas na pewno miał kiedyś kota, który był jego ukochanym pupilem. Na świecie występuje około stu ras kota domowego, a jego historia sięga starożytnego Egiptu. Już wtedy starano się udomowić dzikie koty, lecz dopiero w późniejszych czasach wyhodowano wiele ras kota domowego. Koty tak jak i ludzie są bardzo podatne na różne emocje, jednak zachowanie kotów może być dość mylące. Sprawdźmy więc jak to jest być kotem i co oznaczają sygnały wysyłane nam przez te zwierzęta.

jak byc kotem
jak byc kotem© Photogenica

Koty bardzo dobrze widzą w ciemności

widzenie w ciemności
© Photogenica

W słabym świetle kot widzi od 6 do 8 razy lepiej niż człowiek, ponieważ w kocich oczach znajduje się o wiele więcej pręcików odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie po zmroku. Ponadto koty mają eliptyczny kształt źrenicy oraz błonę odblaskową umiejscowioną zaraz za siatkówką, a wszystko po to, by kot mógł lepiej widzieć w ciemności.

Koty są impulsywne

Zachowania kotów są bardzo impulsywne. Nie powinno być to dla nas zaskoczeniem, ponieważ koty są drapieżnikami i nawet po udomowieniu, pewne instynkty pozostały. Według naukowców koty domowe wykazują cechy osobowości podobne do swoich większych odpowiedników, takich jak żbik, pantera czy nawet lew.

Koty często polują na swoje zabawki

zabawki kota
© Photogenica

Nasi pupile napędzani są instynktem myśliwskim. Według badań koty wolą bawić się zabawkami, które do złudzenia przypominają myszy, ponieważ myślą, że są na polowaniu. Koty są bardziej ostrożne jeśli chodzi o zabawki, które są większe, gdyż kojarzy im się to z niebezpieczeństwem. Ponadto naukowcy zauważyli, że koty wykazują większy entuzjazm w trakcie zabawy, gdy są głodne.

Koty wyczuwają nasz nastrój

Na pewno właściciele kotów zauważyli, że koty reagują na nasz nastrój. Jeśli wracamy do domu w złym humorze albo jesteśmy zdenerwowani, kot będzie reagował i ucieknie. W trakcie badań naukowcy zaobserwowali różnice w zachowaniu kota, gdy właściciel był radosny, kot łasił się i mruczał. Jednak gdy właściciel był zły, kot unikał kontaktu z człowiekiem.

Koty nie przywiązują się do ludzi

koty a ludzie
© Photogenica

Badania naukowe dowiodły, że koty nie okazują przywiązania względem swoich właścicieli. W trakcie badań umieszczono kota w pokoju razem z właścicielem, a następnie razem z osobą zupełnie obcą. Naukowcy stwierdzili, że dla kota nie miało większego znaczenia to, czy bawi się z nim właściciel czy obcy człowiek, ponieważ kot traktuje ludzi jako źródło pożywienia i wody. Dobrą wiadomością jest to, że ich obojętność i niezależność pozytywnie wpływa na kontakty z osobami, które dużo pracują lub często podróżują.

Koty tworzą grupy

Koty mimo tego, że są uważane za samotników często tworzą kolonie. Dotyczy to szczególnie dzikich kotów, które potrafią tworzyć zintegrowaną grupę i posiadają hierarchię w swojej kolonii. Badania prowadzone przez naukowców wykazały, że koty, które chcą dołączyć do danej kolonii mają duży problem, ponieważ mogą zostać niezaakceptowane przez swoich braci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas