Jak zadbać o psa w czasie zimy? Cenne wskazówki

Zimowa aura sprzyja naszym czworonożnym przyjaciołom, jednak może być dla nich również zagrożeniem. Niskie temperatury i siarczyste mrozy wpływają na kondycję psa. Szczególnie dotyczy to ras wrażliwych na zimno. Wrogiem jest także sól, która rani delikatne opuszki i sprawia ból w czasie spacerów. Jak zadbać o pupila w tym czasie? Jakich zasad należy przestrzegać? Dowiesz się z tego artykułu.

Pies w zimie potrzebuje odpowiedniej troski ze strony właściciela
Pies w zimie potrzebuje odpowiedniej troski ze strony właściciela123RF/PICSEL

  • Przed spacerem posmaruj opuszki psa grubą warstwą parafiny. W ten sposób uchronisz go przed bólem, jaki powoduje sól. Po spacerze zmyj środek i osusz łapy.
  • Kiedy temperatura spada mocno poniżej zera, zrezygnuj z długich spacerów i postaw na krótsze, ale bardziej intensywne spędzanie wolnego czasu z psem.
  • Warto zaopatrzyć pupila w ubranko ochronne, pamiętaj, by nie krępowało jego ruchów.
  • Jeśli zauważysz u psa objawy hipotermii, udaj się natychmiast do najbliższej kliniki weterynaryjnej.

Chroń łapy psa

Zimowy czas jest wyzwaniem dla psów, gdyż narażone są na podrażnienia opuszków. Dzieje się tak za sprawą soli, którą obsypywane są oblodzone chodniki. Zdarzają się przypadki, że produkt ten powoduje nawet krwawienie i ogromny ból u zwierząt. By ochronić łapy psa przed jej działaniem, przed każdym spacerem smaruj opuszki grubą warstwą parafiny. Stworzy ona barierę ochronną i pozwoli pupilowi cieszyć się spacerem. Bardzo ważne jest, by specyfik zmyć po każdym powrocie do domu. Umyj i osusz dokładnie opuszki i miejsca między palcami. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi stanu zapalnego i zlizywaniu soli przez psa. Na wieczór posmaruj czyste podeszwy łap wazeliną, gdyż działa ona nawilżająco. Nie poleca się jej stosowania w zamian za parafinę, ponieważ szybko się wchłania i ściera.

Krótsze spacery

W zimie spacery powinny być krótsze, ale bardziej intensywne
W zimie spacery powinny być krótsze, ale bardziej intensywne123RF/PICSEL

W mroźne dni zrezygnuj z długich spacerów. Postaw raczej na krótsze, ale bardziej intensywne spędzanie wolnego czasu z pupilem. Kup specjalne ubranie dla psa, które pozwoli uchronić go przed przenikliwym zimnem. Szczególnie sprawdzi się u mniejszych ras, a także tych, które nie mają podszerstka. Pamiętaj, by kombinezon był wygodny i nie krępował ruchów zwierzęcia. Najlepiej wybrać ubranka wykonane z polaru i materiału wodoodpornego. Zabezpiecz też uszy psa, gdyż z powodu wilgoci i wiatru może dojść do rozwoju stanu zapalnego.

Zimowa dieta

W zimowej diecie psa nie może zabraknąć zbilansowanych składników. Te wzmocnią jego odporność i uchronią przed przeziębieniem. Co powinno znaleźć się w zimowym jadłospisie czworonoga? Ważne, by karma zawierała cenne tłuszcze, na przykład olej rzepakowy. Aby wesprzeć pracę układu immunologicznego zwierzęcia, podawaj mu suplementy, które zawierają witaminę D, A i E. Tym samym wzmocnisz sierść psa, a także ogólną kondycję zdrowia. Jeśli widzisz, że pupil kaszle, kicha lub jest osowiały, umów się szybko do weterynarza. Nie podawaj mu żadnych domowych specyfików, a tym bardziej leków. Nie wszystko, co dobre dla ludzi, działa pozytywnie na zwierzęta.

Ciepłe miejsce

Zapewnij psu ciepłe schronienie w czasie mrozów
Zapewnij psu ciepłe schronienie w czasie mrozów123RF/PICSEL

Istnieją rasy psów, które wręcz stworzone są do przebywania na zewnątrz w czasie zimy. Jednak, by było to dla nich całkowicie bezpieczne, muszą mieć ciepłe schronienie. Stwórz mu bezpieczną przestrzeń, w której będzie ciepło. Nie zapomnij o regularnym karmieniu pupila i zapewnieniu mu dostępu do świeżej wody. Wyłóż schronienie psa słomą lub kocami, a także upewnij się, że dach jest szczelny. Na noc wpuść pupila do domu i znajdź mu wygodne miejsce. Nigdy nie zostawiaj go w budzie, gdy na zewnątrz panuje mróz!

Jak objawia się hipotermia u psa?

Niestety czasami zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do skrajnego wychłodzenia organizmu u psa. Zazwyczaj powodem jest skrajna nieodpowiedzialność właścicieli. Objawy hipotermii mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka. Najczęściej pies staje się apatyczny, ospały, nie ma apetytu i pozbawiony jest energii. Dodatkowo zaczyna się trząść, co jest oznaką gwałtownego spadku temperatury. W takim wypadku jak najszybciej przenieś pupila w ciepłe miejsce i udaj się do najbliższego gabinetu weterynarza. Ogrzej psa kocem, termoforem lub własnym ciałem. Podaj mu ciepłą wodę do picia i bacznie obserwuj jego stan. Warto wiedzieć, że zaniedbanie psa grozi karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Polecamy: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas